Współczesne ziołolecznictwo obejmuje ekstrakty z setek różnorodnych roślin. Wybraliśmy spośród nich 5 najciekawszych, które wspierają wątrobę, są składnikami mydła, uspokajają czy pomagają na reumatyzm i potencję. Poznaj właściwości nieznanych ziół!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Niejednokrotnie w poszukiwaniu skutecznych środków w ramach profilaktyki nie chcemy sięgać po suplementy. To zrozumiałe biorąc pod uwagę, iż naturalne środki bywają równie skuteczne. Nie dziwi więc rosnąca popularność fitoterapii – ziołolecznictwa, które czerpie z natury to, co najlepsze. Oto efekty naszych poszukiwań – a z jakich nieznanych ziół Wy korzystacie?

1. Czarci pazur

Pod tą szatańską nazwą kryje się niezwykle ciekawa roślina, która występuje głównie w północnej Afryce. Czarci pazur (czasem zwany diabelskim) to gatunek hakorośli i rośnie do około 50 cm. Jednak to jego korzeń jest najważniejszym i najzdrowszym surowcem zielarskim. Diabelski pazur stosuje się najczęściej w tabletkach, żelach i maściach. A jakie jest jego działanie? Balsam z diabelskiego pazura najlepiej stosować na stawy. Ekstrakt z tej rośliny zawiera dobroczynne irydoidy, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sprawia to, iż maść z czarciego pazura znakomicie łagodzi reumatyzm. Wyciągi z hakorośli pobudzają również trawienie. Dzieje się tak dzięki obecności flawonoidów, pobudzających produkcję żółci i pozytywnie wpływających na cały układ trawienny, w tym również na obniżenie poziomu “złego” cholesterolu LDL.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

2. Mydlnica lekarska

Uprawiana również w Polsce Saponaria officinalis ma wiele interesujących właściwości, wyróżniających ją spośród innych nieznanych ziół. Poza tym, iż jej ekstrakt jest dodawany do chałwy, w przeszłości była używana jako mydło. Cechę tę wykorzystuje się do dziś i dlatego mydlnica lekarska jest składnikiem mydeł w płynie oraz szamponów do włosów. Co ważne, ponieważ roślina występuje powszechnie, taki szampon czy mydło możemy stworzyć samodzielnie! Mydlnica jest na tyle łagodna, iż z powodzeniem możemy ją stosować w postaci żelu dla dzieci. Wykazano, iż Saponaria officinalis pomaga w walce z łupieżem i łagodzi łojotokowe zapalenie skóry głowy. Warto więc zwrócić uwagę, czy nie znajduje się w szamponach przez nas stosowanych.

3. Karczoch zwyczajny

Jeśli szukamy dodatkowego sposobu na ochronę naszej wątroby, to świetnie sprawdzi się w tej roli ekstrakt z karczocha zwyczajnego. Samą roślinę można jeść – po uprzednim ugotowaniu, niemniej zawarte w nim kwasy fenolowe i flawonoidy korzystnie wpływają na kondycję wątroby. Chronią ten organ i, podobnie jak czarci pazur, również regulują poziom cholesterolu w organizmie. Korzystać z jego właściwości możemy w soku z karczocha lub w tabletkach zawierających sproszkowany ekstrakt z rośliny. Karczoch zwyczajny wspiera organizm w zapobieganiu marskości wątroby i zapalenia tego organu. Jednocześnie zawiera inulinę, dzięki czemu jest bezpieczny dla cukrzyków.

4. Dziurawiec zwyczajny

Kolejna pospolita roślina na naszej liście, której właściwości fitoterapeutyczne nie są aż tak powszechnie znane. Dziurawiec zwyczajny to żółty kwiat (o innych kwiatach i ich zastosowaniach przeczytasz w tym wpisie), z którego najczęściej wyrabia się herbatę, ale również żele czy kremy. Stąd łatwo się domyślić, iż dziurawiec zwyczajny przede wszystkim wykazuje działanie na układ trawienny. Czerwony barwnik kwiatów ma działanie moczopędne, a kwercetyna i rutyna przeciwdziałają biegunkom. Ponadto, dziurawiec ma w swoim składzie witaminę A oraz witaminę C. Co ważne, ekstrakt z Hypericum perforatum pomaga na kamicę moczową oraz kamicę żółciową. A najciekawsze, spośród wymienionych nieznanych ziół ma również działanie uspokajające.

5. Wierzbownica drobnokwiatowa

Ekstrakt z tej rośliny to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, którzy dbają o profilaktykę prostaty. Wierzbownicę można zażywać w tabletkach, w których Epilobium parviflorum może być głównym lub jednym z wielu składników. Wierzbownica przede wszystkim hamuje rozrost gruczołu krokowego, co pozwala na uniknięcie leczenia w podeszłym wieku. Ponadto, flawonoidy zawarte w wierzbownicy działają antynowotworowo, a sama roślina dodatkowo przeciwdziała trądzikowi i niektórym bakteryjnym zakażeniom skóry twarzy.