Jeśli szukasz niezawodnego źródła młodości, zdrowia i prawidłowego widzenia, to zastanów się, czy witamina E występuje w Twojej diecie we właściwych ilościach. Jej niedobór może negatywnie wpływać na każdą sferę życia! Poniżej dowiesz się więcej

Pod nazwą witaminy E kryje się osiem organicznych związków chemicznych: 4 tokeferoli oraz 4 toketrienoli. Najwłaściwsze postępowanie w ich przypadku to dostarczanie wszystkich form witaminy, ponieważ każda z nich ma swoje indywidualne właściwości. Należy przy tym pamiętać, iż witamina E ulega niszczeniu w trakcie obróbki termicznej i silnej ekspozycji na słońce. 

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Co grozi w wypadku niedoboru witaminy E?

Witamina E należy do grup witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, iż jej niedobór jest rzadki, a jeśli już występuje, to najczęściej w wypadku chorób układu trawiennego, ale też np. z mukowiscydozą (więcej o tej chorobie dowiesz się pod tym linkiem). Skutkami takiego niedoboru są:

– degeneracja, a nawet zanik mięśni,
– anemia, przewlekłe zmęczenie,
– przedwczesne starzenie się skóry,
– problemy neurologiczne, zaburzenia układu nerwowego,
– niedokrwistość (niski poziom hemoglobiny lub czerwonych krwinek),
– pogorszenie wzroku i bezpłodność.

Nadmiar witaminy E w organizmie to również nieczęste zjawisko – jest ono możliwe tylko przy przyjmowaniu dużych dawek przez dłuższy czas. Gdy już jednak występuje, towarzyszą mu bóle głowy, rozdrażnienie i problemy mięśniowe.

Gdzie szukać?

Najwartościowszymi źródłami witaminy są głównie produkty pochodzenia roślinnego, takie jak oleje (np. słonecznikowy), oliwa czy orzechy. Ponadto, można ją znaleźć w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, niektórych owocach (awokado, brzoskwinie) i warzywach (marchew, warzywa zielone). Witamina E występuje również w produktach zwierzęcych, takich jak jajka, mleko czy, podobnie jak witamina D (więcej cennych wiadomości o jej prozdrowotnych właściwościach tutaj), w rybach i tranie. Istnieją również suplementy diety w tabletkach, które pozwalają na zbilansowanie poziomu witaminy E w organizmie, ponieważ jej faktyczna zawartość we wszelkich produktach nie zawsze wystarczy, aby wypełnić dzienne zapotrzebowanie, które wynosi dla dorosłej osoby około 8-10 mg.

Witamina E przeciw wolnym rodnikom

Prowadzone przez lata badania na właściwościami witaminy E pokazały, iż ma ona silne właściwości antyoksydacyjne. Stosowanie jej skutecznie obniża ryzyko zachorowania na m.in. raka wątroby czy prostaty. Kluczem do skutecznego przeciwdziałania jest jednak odpowiednia dawka, ponieważ sztuczny nadmiar witaminy E może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. W niektórych przypadkach witamina ta potrafi nawet wspomóc leczenie niektórych nowotworów, ale jest to temat do dalszych, szeroko zakrojonych badań.

Witamina E w ciąży

W trakcie ciąży odpowiednia suplementacja jest niezwykle istotna, ale powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą lekarza. Witamina E jest w tym czasie najważniejsza w 3 trymestrze, kiedy to ma wpływ na wzrok dziecka oraz rozwój układu nerwowego. Ewentualne braki witaminy mogą odcisnąć negatywne piętno w postaci wad rozwojowych. W skrajnych przypadkach jest śmiertelnie groźne dla życia zarówno dziecka, jak i matki. Witaminę E najlepiej stosować wespół z kwasem foliowym, o którego właściwościach już pisaliśmy. Pozwoli to na odpowiednią wagę noworodka w chwili urodzenia, a wcześniakom da tak ważną dawkę witamin, których ich organizm nie jest jeszcze w stanie samodzielnie wytworzyć.

Witamina młodości i zdrowia?

Podobnie jak wiele innych związków organicznych, tak i witaminę E stosuje się w kosmetyce, głównie w kremach do skórę twarzy, ale nie tylko. Jej najważniejszą właściwością jest nawilżanie i ochrona skóry, dzięki czemu można preparaty z witaminą E w składzie używać w przypadku cery suchej czy wrażliwej. Witamina E zapobiega starzeniu się skóry i redukuje zmarszczki – jeśli więc marzymy o młodej i pięknej cerze, warto sięgnąć po preparaty, które mają ją w składzie. Warto o niej pomyśleć także w czasie opalania, ponieważ chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Odpowiedni poziom witaminy w organizmie korzystnie wpływa na płodność mężczyzn poprzez uczestnictwo w spermatogenezie. Stąd stosuje się ją w ramach wsparcia leczenia bezpłodności. Dawki witaminy E pozwalają również zapobiegać chorobom wzroku, takim jak np. zaćma. Niektóre badania udowadniają, iż witamina wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL, co redukuje poziom zachorowań m.in. na miażdżycę. Witamina E działa więc wieloaspektowo na nasz organizm, stąd należy dbać o jej prawidłowy poziom, a w niektórych przypadkach także o dodatkową suplementację.

Dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach:

1. Do czego witamina K jest potrzebna?

2. Witamina A źródło zdrowia oraz młodości

3. Witamina D jak doskonały regulator insuliny

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl