Dziś na naszym blogu nadeszła pora na przedstawienie kolejnej rośliny, której właściwości mogą skutecznie chronić organizm przed infekcjami i pomogą zadbać o urodę. Zapraszamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z możliwościami terapeutycznymi rumianku.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Rumianek – wszechstronny i popularny

Chyba wszystkie z nas wiedzą, jak wygląda rumianek. Jego charakterystyczne, drobne, żółto-białe kwiaty można z łatwością znaleźć na polach i łąkach praktycznie w całej Polsce. Pochodząca z krajów śródziemnomorskich roślina kwitnie od wiosny do końca lata. Jednak cieszący oko wygląd filigranowych kwiatów w wiosennych kolorach to nie jedyny wyróżnik rumianku. Powszechnie znany jest także jego delikatny smak, który większość z nas utożsamia z herbatką ziołową. Ekstrakt z rumianku (Matricaria recutita) ma wiele właściwości leczniczych, które przedstawimy za moment. Zanim to jednak nastąpi, spróbujmy wyjaśnić, skąd bierze się jego terapeutyczny potencjał. Sekretna moc rośliny tkwi w olejku eterycznym (zawiera on m.in. związki lecznicze: alfa-bisabolol oraz chamazulen), który wchodzi w skład rumianku. Dodatkowo, wyciąg z rumianku jest również bogaty w inne pożyteczne substancje, wśród których warto wymienić: poliacetyleny, fitosterole, gorycze, witaminę C, cholinę, flawonoidy, fenolokwasy, związki śluzowe, kumaryny, a także terpeny, garbniki katechinowe, sole mineralne i spiroeter. To wszystko sprawia, że wachlarz dolegliwości, na które można stosować rumianek jest imponująco szeroki.

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Rumianek pomoże w razie gardłowych infekcji

Dla wielu z nas pierwszym skojarzeniem ze stosowaniem Matricaria recutitadolegliwości gardłowe i jamy ustnej. Istotnie, dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu substancji zawartych w roślinie, napar z rumianku może być stosowany z powodzeniem jako płukanka w razie infekcji gardła i jamy ustnej. Ekstrakt z rumianku jest także częstym dodatkiem do suplementów diety – ziołowych pastylek do ssania na ból gardła.

Rumianek niweluje kłopoty żołądkowe

Tę roślinę z rodziny astrowatych stosuje się także w razie problemów z układem trawienia. Picie naparu może pomóc w razie wzdęć, choroby wrzodowej czy nadkwasoty żołądka. Ponadto substancje zawarte w roślinie regulują pracę wątroby i jelit, działają przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka, przez co rumianek jest polecany szczególnie po spożyciu ciężkostrawnych dań.

Spokój na wagę złota

Rumianek cenią sobie także osoby narażone na stres oraz borykające się z problemami ze snem. Wywar z rumianku koi nerwy, pozwala zachować równowagę psychiczną i odzyskać dobre samopoczucie po stresującym dniu w pracy. W tym ostatnim może także pomóc ciepła kąpiel z płatkami rumianku lub umieszczenie suszonych kwiatów w łóżku pod poduszką.

Piękna skóra i lśniące włosy dzięki rumiankowi

Innym popularnym przeznaczeniem głównego bohatera dzisiejszego wpisu jest pielęgnacja ciała. Z pewnością każda z nas ma w swojej kosmetyczce produkt z dodatkiem wyciągu z rumianku. W składzie wielu szamponów i odżywek ekstrakt z rumianku odżywia cebulki, przeciwdziała wypadaniu włosów i łupieżowi. Dobrze znane są również jego właściwości rozjaśniające, dlatego też kosmetyki z jego dodatkiem rekomenduje się przede wszystkim do włosów blond.

Matricaria recutita łagodzi zmiany skórne – np. wypryski, trądzik, podrażnienia, działa antyseptycznie, co wykorzystuje się w kremach, maseczkach, serum, płynach micelarnych, preparatach do higieny intymnej, mydłach i żelach do kąpieli. Urodę można pielęgnować również od środka, pijąc regularnie herbatkę z rumianku. Co więcej, zaparzone torebki suszu można wykorzystać również jako okłady na podrażnione miejsca skóry.