Skrzyp polny to roślina, która posiada szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Przeczytaj artykuł, by przekonać się, czy jest Ci potrzebna suplementacja skrzypem polnym.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zdrowie przy drodze

Skrzyp polny, co nie będzie wielkim zaskoczeniem, należy do rodziny roślin skrzypowatych. Jest wieloletnią rośliną, która występuje praktycznie w całej Polsce. Nie wymaga on specjalnych warunków do wzrostu, dlatego występuje pospolicie nawet tam, gdzie go nie zasadzono. Rośnie na łąkach, polach, przy drogach czy nasypach kolejowych. Często jest traktowany jak chwast, a tymczasem jest skarbcem zdrowia! Skrzyp, niepozorna roślina, kryje swoje bogactwo w niepozornej budowie przypominającą miniaturową jodłę.

Właściwości skrzypu polnego

Z uwagi na zawartość flawonoidów, napar ze skrzypu ma delikatne działanie moczopędne, co może okazać się przydatne w razie wystąpienia infekcji dróg moczowych. Wykazuje również działanie rozkurczowe dróg moczowych i żółciowych, uszczelniania także ściany naczyń krwionośnych. Z uwagi na te właściwość zaleca się jego spożywanie w terapiach skazy moczanowej, gośćca i kamicy moczowej. Jego stosowanie rekomenduje się osobom borykającym się z nadmierną potliwością. Dzięki niemu substancje opuszczające ciało w postaci potu będą mogły być wydalone wraz z moczem. Regularne picie naparu ze skrzypu polnego poprawia metabolizm i może wspierać odchudzanie.

Ziele skrzypu polnego sprzyja mineralizacji kości, dlatego jest istotnym składnikiem diety osób starszych i kobiet karmiących piersią. Picie naparu ze skrzypu polnego będzie również pomocne w czasie przedłużających się krwawień miesiączkowych. Pomoże to również w przypadku mniej intensywnych krwawieniach z przewodu pokarmowego, z żylaków, odbytu i nosa.

Gdzie znajdę skrzyp polny?

Przyjmowanie suplementów diety zawierających w swoim składzie skrzyp wzmacnia paznokcie i poprawia kondycję skóry. Wyciąg ze skrzypu można znaleźć w wielu balsamach ujędrniających, peelingach do twarzy i żelach antycellulitowych. W przypadku problemów z gojeniem ran skóry, owrzodzeń, oparzeń czy stłuczeń, rekomenduje się okładanie tych miejsc odwarem ze skrzypu. Jego właściwości wykorzystuje się także w terapii włosów. Skrzyp polny jest bowiem pomocy w przypadku łupieżu, wypadania, rozdwajania końcówek i łamliwości włosów, dlatego jest często spotykanym składnikiem szamponów, odżywek oraz masek regenerujących bazujących na naturalnych składnikach.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Niezbędny jak krzem

Opisywana roślina jest bogatym źródłem krzemu, pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Ten składnik przyczynia się do naturalnej produkcji kolagenu, a więc ma pośredni wpływ na elastyczność skóry. Najwięcej pierwiastka występuje we włosach, paznokciach, płucach, szkliwie zębów, ścięgnach i mięśniach gładkich. Deficyt krzemu w organizmie może prowadzić do miażdżycy, cukrzycy i kamicy nerkowej. Częściej może objawiać się w postaci spadku odporności oraz komplikacji ze skórą (trądzik, łojotok, wypryski). U małych dzieci i dzieci oczekujących na przyjście na świat w łonie mamy niedobór krzemu może skutkować zmianami w strukturze stawów, kości i chrząstek.