Niepozorne nasiona lnu mogą okazać się zbawienne w czasie wielu dolegliwości oraz pomóc zadbać o prawidłową wagę. Zachęcamy do przeczytania artykułu i odkrycia tajemnicy siemienia lnianego.
Produkty po ukąszeniu owadów
Siemię lniane – właściwości odżywcze
Len jest rośliną włóknistą występującą na różnych kontynentach świata po postaciami niespełna 200 gatunków. Jego drobne nasiona są skarbnicą wartości odżywczych, które nie zawsze są dostarczane naszemu organizmowi w postaci standardowej diety. Przede wszystkim nasiona lnu są obfitym źródłem związków śluzowych i białkowych oraz kwasów organicznych. Siemię lniane zawiera także sporą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, białka oraz pierwiastków takich jak: cynk, potas, magnez i żelazo. Mówiąc o wartościach odżywczych lnu, nie należy zapominać także o tym, że jego nasiona mają sporo witaminy E oraz lignanów.
Zioła i preparaty ziołowe
Kiedy będzie pomocne siemię lniane?
Terapeutyczne właściwości lnu były znane od wieków. Pierwszoplanowym obszarem, na który pozytywnie wpływa ta roślina jest funkcjonowanie układu trawiennego. Siemię lniane stosuje się jako środek osłonowy dla przewodu pokarmowego i jelit oraz jako delikatny czynnik przeczyszczający. Ze względu na swoje właściwości powlekające, siemię lniane aplikuje się także w chorobach górnych dróg oddechowych (np. zapaleniu oskrzeli i gardła). Nienasycone kwasy tłuszczowe w nim zawarte przeciwdziałają miażdżycy. Ważną rolą lnu jest także przyspieszanie regeneracji skóry, poprawa jej elastyczność, leczenie oparzeń i odmrożeń.
Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, siemię jest też czynnikiem usprawniającym pracę serca, mózgu i poprawiającym pamięć.
Len pod różnymi postaciami jest dobrym przyjacielem dojrzałej kobiety. Wspomniane lignany, których ziarna lnu mają więcej nawet niż nasiona chia czy sezam, pomagają kontrolować estrogeny i są szczególnie potrzebne paniom przechodzącym menopauzę. Badania dowiodły również, że regularne spożywanie siemienia chroni przed rakiem piersi. Dla równowagi należy dodać, że obniża ono ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Siemię lniane na odchudzanie?
Co ważne, len może pomóc również w staraniach o szczupłą sylwetkę. Usprawnia ono bowiem proces trawienia (perystaltykę jelit) i – dzięki zawartości roślinnych steroli – reguluje poziom cholesterolu, co jest częstą bolączką osób zmagających się z nadwagą. Dodatkowo, picie napoju z rozmoczonych nasion lnu wywołuje uczucie sytości i zapobiega pokusom sięgnięcia po słodką przekąskę między posiłkami.
Gdzie znajdę siemię lniane?
Podstawową formą, w jakiej spożywa się siemię lniane jest zalanie 1 łyżeczki nasion chłodną wodą, odczekanie kilku godzin i wypicie gęstniejącego napoju. Można również przygotować napar zalewając 1 łyżkę wrzątkiem i spożyć po odczekaniu kwadransa. Nasiona lnu można dodawać także do sałatek, jogurtów czy kanapek. Siemię lniane jest również składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych – np. kremów do suchej pękającej skóry, szamponów czy płynów do płukania ust ułatwiających gojenie ram w jamie ustnej. W niektórych aptekach można także kupić olej z siemienia lnianego zamknięty w formie kapsułek lub suplementy diety niwelujące objawy menopauzy. Siemię jest także składnikiem preparatów wspierających trawienie. Alternatywnie można stosować je także w odtłuszczonej formie lnu mielonego.