Burak to popularne w polskiej kuchni warzywo, które ma mnóstwo fanów jak kraj długi i szeroki. Okazuje się, że jego walory zdrowotne są równie duże jak te smakowe, czego najlepszym dowodem jest regularne picie soku z buraka.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Oddaje Tobie, co kryje w sobie

No właśnie, zacznijmy od wyjaśnienia, co takiego ma w sobie burak, że jego właściwości zdrowotne są wychwalane pod niebiosa. To warzywo jest przede wszystkim bogatym źródłem kwasu foliowego, który ma bardzo szerokie zastosowanie: wpływa na powstawanie neurostymulantów (w tym m.in. serotoniny), wspiera pracę układu nerwowego i krwionośnego, współuczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek, przeciwdziała anemii. Szczególne zapotrzebowanie na kwas foliowy zgłaszają kobiety w okresie ciąży. Buraki zawierają także błonnik usprawniający trawienie oraz zestaw witamin: A, C i wielu witamin z grupy B. Warzywo to jest również kopalnią pierwiastków, w tym przede wszystkim: potasu, żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, fosforu, chloru, fluoru, litu i manganu, a nawet rubidu i cezu. W buraczanym skarbcu witalności można też znaleźć polifenole i naturalne azotany.

Sok z buraka – przepis

Przygotowanie soku z buraka jest banalnie proste. Obrane ze skórki i pokrojone na mniejsze kawałki warzywo wystarczy wrzucić do sokowirówki dorzucając kilka kawałków jabłka lub marchwi. Niektóre przepisy sugerują również dodanie odrobiny cytryny lub pomarańczy. Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować, a otrzymany napój odstawić na przynajmniej 30 min. do lodówki. Po tej chwili będzie gotowy do spożycia. Sok z buraka można także kupić w formie gotowego napoju, którego butelkę znajdziesz w każdej aptece.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Czerwona profilaktyka

Regularne spożywanie buraka, czy to w formie gotowanego warzywa, soku z buraka czy pastylek zawierających wyciąg z buraka ćwikłowego, może okazać się skutecznym remedium na potencjalne problemy zdrowotne. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a burak ma w tym zakresie wyjątkowo szerokie kompetencje. Nasz czerwony bohater hamuje ryzyko powstania anemii oraz reguluje pracę wątroby. Buraki mają działanie zasadotwórcze, przez co niwelują stopień zakwaszenia organizmu, które może być przyczynkiem do wielu chorób, np.: osteoporozy, nadkwasoty żołądka, a nawet raka. Jeśli o nowotworach mowa, to dodać musimy, że napój z buraka, z racji na zawartość przeciwutleniaczy (betaniny) i antocyjanów, jest rekomendowany jako środek zapobiegający tworzeniu się komórek rakowych. Wspiera także organizm poddawany chemioterapii. Naukowo nie zostało jednak udowodnione, że burak może w pełni chronić przed powstaniem raka. Badacze potwierdzają natomiast jego zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Potas i magnez zawarte w roślinie zapobiegają, a nawet leczą nadciśnienie. To ostanie może z kolei prowadzić do zawału lub choroby niedokrwiennej serca, udaru, cukrzycy czy chorób nerek, co czyni buraka jeszcze bardziej pożądanym.

sok z buraka

 

 

 

 

 

 

 

 

Buraki jak diamenty

Biorąc pod uwagę prozdrowotne możliwości rośliny, okazuje się, że buraki mogą być równie dobrym przyjacielem kobiety co diamenty. Walory soku z buraka powinny docenić przede wszystkim panie zmagające się z objawami przekwitania. Jak już wspomnieliśmy, składniki zawarte w buraku obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają kości, a także niwelują nieprzyjemne uderzenia gorąca i bóle migrenowe. Buraki oczyszczają również organizm i przyspieszają metabolizm, przez co mogą także skutecznie wspierać odchudzanie.

Sok z buraka – napój sportowców

Lepsze ukrwienie, które zapewniają buraki, to skuteczne dotlenienie organizmu i dożywienie komórek. Naukowcy z Uniwersytetu w St. Louis udowodnili, że zawodnicy, którzy swój wysiłek poprzedzili wypiciem soku z buraka, osiągnęli lepsze rezultaty podczas treningu. Spowolnione wchłanianie tlenu, które gwarantują naturalne azotany, sprawia, że mniej się męczymy, a nasze ciało regeneruje się szybciej. Wydłuża się też możliwość wykonywania wysiłku maksymalnego. Dodatkowo, picie soku z buraka zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów. Wszystko to sprawia, że ta bulwiasta roślina może być skutecznym i dozwolonym środkiem dopingującym.

Kiedy lepiej nie zadawać się z burakami?

Pomimo wielu korzyści dla zdrowia, buraki nie są rekomendowane we wszystkich przypadkach. Dużą ostrożność w ich przyjmowaniu zaleca się cukrzykom, albowiem ta bylina ma w sobie duże stężenie cukrów prostych. Niskociśnieniowcy z kolei powinni raczyć się nim jedynie przed snem, w innym przypadku spadek ciśnienia może okazać się zbyt duży. Ze względu na zawartość szczawianów, ostrożność częstowaniu się sokiem z buraków zaleca się też osobom borykającym się z kamicą nerkową lub reumatyzmem.