Pierwsze skojarzenie z chlorofilem to oczywiście zieleń – kolor nadziei. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czego jeszcze możesz oczekiwać zapewniając swojemu organizmowi odpowiednie dawki chlorofilu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Chlorofil, czyli co?

Chlorofil jest przede wszystkim czynnikiem odpowiedzialnym za przeprowadzenie fotosyntezy roślin. Jak być może pamiętasz z lekcji biologii, jest to proces warunkujący rozwój komórek, zabieg niezbędny roślinom do życia. Ma on także wpływ na zielone zabarwienie liści i łodyg flory. Oprócz roślin występuje też w algach i niektórych typach bakterii. Chemiczna budowa chlorofilu przypomina skład hemoglobiny, stąd jego alternatywnymi nazwami są „zielona krew” lub „krew roślin”. W przyrodzie występuje kilka typów tego związku (A, B, C1, C2, D i F).

Chlorofil – skąd go wziąć?

Najlepszym naturalnym źródłem chlorofilu są zielone warzywa i owoce, w tym np. por, natka pietruszki i selera, zielony ogórek, koperek, liście kalarepy i kalafiora, kapusta włoska i pekińska, brokuły, szpinak lub kalarepa. Osoby, którym brakuje ich w swojej codziennej diecie mogą sięgnąć po suplementy diety zawierające wyciąg z chlorofilu w postaci chlorelli. Suplementy te dostępne są zarówno w formie płynnej, jak i pastylek.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Po co człowiekowi chlorofil?

Krew roślin jest również przydatna istotom ludzkim. Chlorofil stymuluje produkcję witamin A, E i K, wspiera też nasz system odpornościowy chroniąc organizm przed atakiem wirusów i bakterii. To jednak nie jedyny atut wynikający z jego przyswajania. Przyjmowanie opisywanego związku wspiera utrzymanie lepszej flory bakteryjnej jelit, a tym samym usprawnia procesy trawienne. Hamuje też proces rozwoju miażdżycy, jest pomocne w leczeniu anemii, wspiera działanie trzustki i tarczycy. Ważne są również jego właściwości detoksykacyjne, dzięki którym oczyszcza krew i wątrobę. Co więcej, chlorofil zmniejsza stopień zakwaszenia organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze i dotlenia komórki.

Chlorofil na raka?

Poprzedni akapit udowadnia, że chlorofil to wielofunkcyjny związek mający pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Duża część z nich jest wynikiem prostej zależności. Chlorofil jest świetnym dostarczycielem tlenu, w obecności którego niektóre szkodliwe bakterie (tzw. anaeroby) nie mogą się rozwijać. Tym samy zielona krew zapewnia warunki do tworzenia się potrzebnych bakterii, a eliminuje działanie patogenów. Odpowiednie dotlenienie organizmu jest bodaj największą zaletą chlorofilu. Dzięki niemu odczuwamy więcej energii, ale także chronimy się przed zmianami, które w przyszłości mogłyby przybrać charakter nowotworowy. Jako dobry transporter O2, zielony barwnik regeneruje komórki i przeciwdziała wolnym rodnikom, które odpowiedzialne są za procesy starzenia.

Zadbaj o piękno

Jednak zdrowie to nie jedyny beneficjent przyjmowania chlorofilu. Jest on bowiem ważnym naturalnym składnikiem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków, w których składzie odpowiada za regenerację oraz nawilżanie cery i włosów. Ekstrakt z chlorofilu dodawany jest m.in. do szamponów, odżywek do włosów, past do zębów, kremów do różnych typów cery, perfum, mydeł, żelów pod prysznic i dezodorantów.