Dla miłośników truskawek zbliża się właśnie najbardziej oczekiwany okres w roku. Już wkrótce będziemy mieli wysyp owoców, a wraz z nim szansę na pokaźną dawkę witamin i innych pożytecznych składników, które kryją w sobie truskawki.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Truskawki – łakocie i witaminy

Niech pierwszy rzuci truskawką ten, kto nie lubi tych charakterystycznych, drobnych, czerwonych owoców. Miłość do truskawek wzrasta tym bardziej, że ich dostępność jest ograniczona czasowo. Sezon na truskawki przypada na początek lata i trwa raptem kilka tygodni. Owoce doskonale nadają się do spożywania w formie deserów (z cukrem, bitą śmietaną czy czekoladowym fondue), jako dodatek do słodkich przekąsek (lodów, ciast), ale także kompotów, dżemów czy koktajlów. Mało która z nas jest jednak świadoma, że truskawka, oprócz tego, że pieści nasze kubki smakowe, jest również bogatym źródłem składników, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.

Porcja truskawek zawiera m.in.: błonnik, kwas foliowy, flawony i flawonoidy oraz pierwiastki – potas, fosfor, wapń, magnez, sód, cynk i mangan. Przede wszystkim jednak owoce te są skarbnicą witamin, na czele z witaminą C. W 100 g truskawek znajduje się 60 mg wit. C, co sprawia, że bohaterki dzisiejszego wpisu są lepszym źródłem witaminy C niż owoce cytrusowe. Dodatkowo, w ich składzie znajdziesz też witaminy: A, B1, B2, B3, B6 (czy wiesz, że jedząc truskawki zapobiegasz zespołowi cieśni nadgarstka?) oraz E (o witaminie E więcej dowiesz się stąd).

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Truskawki? Na zdrowie!

Przyznasz, że pakiet pożytecznych dla zdrowia substancji w składzie truskawek robi wrażenie. Spróbujmy więc przyjrzeć się temu, co to może oznaczać dla naszego organizmu w praktyce. Witamina C jest strażnikiem odporności, a witaminy z grupy B dbają z kolei o sprawne działanie układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Błonnik i sole mineralne zawarte w owocach oczyszczają jelita, usprawniają przemianę materii i wzmacniają naturalną florę antybakteryjną, natomiast wapń i fosfor wzmacniają strukturę zębów i kości. Magnez zapewnia właściwą pracę mięśni, a żelazo chroni przed anemią. Truskawki posiadają w swoim składzie również fitocydy – związki o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, które mogą okazać się przydatne w stanach zapalnych różnych typów. Owoce są także pożyteczne w leczeniu chorób reumatycznych, dny moczanowej, chorobach nerek czy wątroby.

Wszystkie wspomniane właściwości są jedynie potwierdzeniem tego, o czym dobrze wiedziały już nasze prababcie. W medycynie ludowej truskawki są znane już od lat. Napar z liści truskawek był stosowany w razie kamicy żółciowej, szkorbutu czy anemii. Herbatka z liści pito również podczas przeziębień. Z kolei papkę z rozgniecionych owoców stosowało się zewnętrznie w przypadkach egzemy, wągrów i wrzodów.

Jedz truskawki, będziesz piękna!

Oprócz zdrowia, truskawki są też popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji ciała. Ekstrakt z owoców działa na skórę ściągająco, przeciwzmarszczkowo i przeciwdziała przebarwieniom. Chroni ją także przed szkodliwym promieniowaniem UV. Maseczka z truskawki ma właściwości odżywcze i bakteriobójcze. Kosmetyki z wyciągiem z truskawki będą więc świetnym rozwiązaniem w razie problemów w cerą o tendencjach do przesuszania się, przebarwień lub łuszczenia skóry.

Truskawki dla każdego?

Jedzenie truskawek jest rekomendowane niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Pochłanianie czerwonych pyszności nie jest szkodliwe nawet dla cukrzyków, gdyż owoce zawierają łatwo przyswajalne cukry (fruktozę i glukozę) oraz mają niski indeks glikemiczny (40). Jest jednak pewna grupa, która nie powinna dać się skusić truskawkom. To oczywiście osoby uczulone na te owoce. Alergia pokarmowa na truskawki może objawiać się pokrzywką lub biegunkami. Ostrożność w spożywaniu truskawek muszą zachować też osoby, których organizm jest nadwrażliwy na salicylany, których w truskawkach nie brakuje.