Czujesz częste mrowienie kończyn albo doskwiera ci obniżony nastrój? Cierpisz na zespół cieśni nadgarstka? Witamina B6 pomoże! Przeczytaj więcej na temat jej właściwości i występowaniu w produktach spożywczych.

Witamina B6 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie (więcej na ich temat przeczytasz w naszej Czytelni) i podobnie jak witaminy z grupy B odpowiada za wiele kluczowych procesów w naszych organizmach. I również tak jak inne witaminy, nie jest jednym związkiem chemicznym, ale występuje w kilku postaciach, pochodnych tzw. pirydyny. Aktywną formą pirydyny jest fosforan pirydoksalu, do którego przekształca się pirydoksyna.

Role witaminy B6

Wśród najważniejszych funkcji pirydoksyny wymieniamy:

– uczestniczy w syntezie hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu w krwi,
– reguluje ciśnienie tętnicze oraz pracę serca,
– jest obecna w metabolizmie węglowodanów,
– uczestniczy w syntezie glikogenu oraz jego przemiany w glukozę, dzięki czemu nasze organizmy mają “paliwo” do działania,
wspomaga w preparatach wchłanianie magnezu,
– wzmacnia układy odpornościowy oraz nerwowy,
– uczestniczy w tworzeniu witaminy B3 (niacyny) z tryptofanu.

Witamina B i C - kompleks witamin

Witamina B i C - kompleks witamin

Produkty z witaminą B
Produkty z witaminą C

Skutki niedoboru i nadmiaru B6

Brak witaminy B6 w naszych ciałach objawia się na kilka sposobów. Przede wszystkim odczuwamy częste mrowienie oraz znaczące obniżenie nastroju, nawet z depresją włącznie. Może również występować bezsenność oraz zmiany skórne. Zauważyć możemy także drętwienie kończyn i wypadanie włosów. Brak witaminy B6 najczęściej jest jednak połączony z brakami innych witamin z tej samej grupy, stąd jednoznaczna ocena niedoboru nie jest oczywista. Natomiast w nadmiarze witamina B6 powoduje także drętwienie nóg i dłoni, ale występuje to równocześnie z brakiem koordynacji ruchowej czy też zwyrodnieniom w układzie nerwowym.

Gdzie szukać witaminy B6?

Najlepszym źródłem pirydoksyny są otręby pszenne. Ponadto witaminę B6 znajdziemy w mniejszym stopniu w produktach pochodnych pszenicy – mące czy bułkach. Szukajmy jej także w mięsie indyczym, wątrobach wieprzowych i wołowych, w niektórych rybach (makreli na przykład), soi, ziemniakach i fasoli. Wielbiciele owoców również nie zabraknie pirydoksyny, zwłaszcza jeśli jedzą kiwi, a szczególności banany, a także truskawki. Nie brakuje jej w warzywach czy jajach. Zawartość witaminy B6 w produktach żywnościowych waha się od 0,1 do 1 mg na 100 g. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby wynosi około 1,3 mg, ale rośnie w wypadku osób starszych (do 1,7 mg) oraz kobiet karmiących i będących w ciąży (nawet do 2 mg/dzień). Należy pamiętać, iż nadużywanie alkoholu hamuje wchłanianie pirydoksyny.

zespół cieśni nadgarstka a witamina B6

Witamina B6 w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, której głównym objawem jest ból dłoni obejmujący 4 palce (od serdecznego po kciuk). Jego powodem są najczęściej powtarzalne czynność, wykonywane, np. przy komputerze (stąd nazywa się ją chorobą informatyków czy też urzędników), w trakcie noszenia cięższych przedmiotów i tym podobne. Ból niemal zawsze atakuje w nocy, przerywając spokojny sen. Istotą schorzenia ZCN jest ucisk nerwu pośrodkowego, który jest umiejscowiony w kanale nadgarstka. W skrajnych przypadkach do wyleczenia dolegliwości konieczna jest operacja.

Nim jednak do niej dojdzie, lekarz może przepisać witaminę B6. Możemy ją również sami pobierać z pożywienia, o którym pisaliśmy wyżej. Dawki witaminy B6 w preparatach są o wiele wyższe, niż w jedzeniu, dlatego ich zażywanie należy konsultować z lekarzem. Dlaczego witamina B6 pomaga na zespół cieśni nadgarstka? Przede wszystkim łagodzi stan zapalny i poprawia ukrwienie nadgarstka. Jednocześnie, tak jak już pisaliśmy, poprawia neuroprzekaźnictwo układu nerwowego, co wespół z resztą właściwości pozwala na znaczące zmniejszenie bólu w trakcie ZCN.