W jednym z poprzednich wpisów zastanawialiśmy się, dlaczego powinniśmy rzucić palenie. Wykazaliśmy, jak bardzo nikotyna i substancje smoliste negatywnie wpływa na nasze zdrowe i samopoczucie. Dziś zebraliśmy najciekawsze sposoby na to, jak sobie z nałogiem ostatecznie poradzić.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Poniższe rady mogą być, w niektórych przypadkach, stosowane łącznie, w końcu nie każdy z nas jest gotowy podejmować natychmiastowe zmiany. Istotne jest jednak zrozumienie, iż uzależnienie od papierosów ma fizyczny, jak i przede wszystkim psychiczny aspekt. Stąd powinniśmy działać na kilku frontach jednocześnie. A dlaczego rzucenie palenia jest takie ważne? Dowiesz się o tym z naszego poprzedniego wpisu.

Metoda Allena Carra

Reklamowana jako bardzo skuteczny sposób na rzucenie palenia metoda Carra to kilkugodzinne spotkanie z terapeutą, w trakcie którego… można palić. Sama technika została wymyślona przez księgowego Allena Carra pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Carr również zmagał się z nałogiem i palił 2, 3 paczki dziennie. Aż w końcu zrozumiał, że podstawą uzależnienia nikotyna jest tylko częściowo. Największy problem tkwi w głowie palacza. Dlatego najpierw opracował metodę, a potem napisał książkę, w trakcie czytania której również palacz powinien raczyć się papierosem. Oferujące się firmy chwalą się skutecznością na poziomie 90%. Przeczytanie książki chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziło, stąd chyba warto spróbować – w końcu wg Carra chodzi o to, aby zrozumieć, dlaczego się pali. Sprawia to, że rzucenie palenia staje się bardziej świadome i trwalsze.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Mity związane z paleniem – przestań w nie wierzyć!

Palenie przede wszystkim nie uzależnia tak mocno fizycznie, jak się powszechnie sądzi. Owszem, nikotyny zaczyna brakować już mniej więcej po godzinie od poprzedniego papierosa, ale długotrwały nałóg najmocniej działa na psychikę. Rzucenie palenia wzbudza w nas obawę, iż stracimy coś bliskiego, niemal jak przyjaciela. Wiąże się to z tym, iż uważamy, że papieros nas uspokaja, co jest sprzeczne z pobudzającymi właściwościami nikotyny.

Uspokajające są świadome wdechy, krótka przerwa w pracy, chwila rozmowy z bliskimi, ale papieros sam w sobie już nie. Nie potrzebujemy go również, żeby dobrze się bawić czy skutecznie pracować. A mimo tego tkwimy w mentalnym więzieniu, z którego nie możemy wyjść tylko pozornie. Warto analizować swoje zachowania oraz uczucia im towarzyszące, co wykaże, że bardzo często sięgamy po papierosa z zupełnie błahych bądź nieistotnych powodów. Równie dobrze problem może tkwić w nas, a “dymek” będzie tylko jego wyrazem.

Środki na rzucenie palenia

Jeśli działania na własną psychikę to za mało, możemy wspomóc się farmaceutykami, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy przekonani do nieustannego żucia gumy bez cukru. Bez recepty dostępne są plastry z nikotyną oraz tabletki i pastylki. Ich skuteczność sama w sobie jest różna – najczęściej nie pomogą, jeśli nie znajdziemy w sobie odpowiedniej motywacji. Ważne jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami i nie dozować dawki wg własnego uznania. Warto przygotować się na cały proces rzucania palenia odpowiednio wcześniej. Gwałtowne decyzje mogą być równie nieskuteczne, co szybkie. Środki z nikotyną na pewno pomogą, ale należy je traktować jako wsparcie, a nie magiczny lek.

Istnieją również leki dostępne tylko na receptę. Są to Zyban, który zawiera chlorowodorek bupropionu i jest antydepresantem oraz Champix, zawierający wareniklinę, osłabiającą głód nikotynowy. O ich stosowaniu decyduje lekarz, dlatego przed przepisaniem leku należy wykonać dokładny wywiad i wykluczyć przeciwwskazania.

Metody alternatywne

Rzucenie palenia nie jest proste, nie dziwne więc, iż niejednokrotnie sięgamy po metody alternatywne. Wśród zyskujących na popularności są m.in. biorezonans, hipnoza oraz akupunktura. Interesujący wydaje się biorezonans, o którego działaniu można dowiedzieć się wiele, niemniej brakuje jednoznacznych badań klinicznych potwierdzających skuteczność wyższą niż placebo. Istnieją świadectwa jego dobroczynnego działania, ale jednocześnie wiele pacjentów ostatecznie nie rzuciło palenia lub szybko wróciło do nałogu. Akupunktura natomiast ma działanie wspomagające – ma zbalansować organizm osoby, która pozbywa się nałogu. Skuteczność hipnozy natomiast jest dość niska,

Ponadto, możemy posiłkować się aplikacjami na smartfony, które pokażą nam wiele ciekawych danych. Między innymi dowiemy się z nich, ile zaoszczędziliśmy pieniędzy nie paląc czy o ile wydłużyło się nasze życie z każdym dniem. Biorąc pod uwagę, jak mocno uzależnieni jesteśmy od technologii, to jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie, o ile oczywiście wierzymy i pamiętamy o tym, że rzucenie palenia jest możliwe!