Za chwilę pożegnamy 2017 i wszyscy rozpoczniemy symbolicznie nowy etap w naszych życiach. Przełom grudnia i stycznia to doskonały moment nie tylko na podsumowania, ale i na zmiany, może niekoniecznie w duchu “nowy rok – nowa ja”, ale z postanowieniem, aby w końcu być szczęśliwą. Jak to zrobić? Pozytywnie!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Szukając recept na szczęśliwe życie, z pomocą przychodzi psychologia pozytywna. Już sama nazwa dziedziny wskazuje, iż czeka nas coś dobrego. Nurt ów został wyodrębniony w 2000 roku, a za jego ojca założyciela uznaje się Martina Seligmana. Jak sam podaje, inspiracją do rewolucyjnego podejścia do psychiki człowieka była jego trzyletnia córka, która go zapytała, czy nie mógłby po prostu przestać narzekać. To miało sens. Do tej pory Seligman w swojej pracy pomagał ludziom chorym poczuć się neutralnie. Od tamtej chwili poświęcił swoje życie na pomaganiu osobom zdrowym w tym, aby stawali się jeszcze lepsi. Tak narodziła się psychologia pozytywna, nasza propozycja na udany 2018 rok.

Szeroko zakrojone badania poziomu szczęścia w różnych społeczeństwach pozwoliły Seligmanowi wysunąć wiele interesujących wniosków i zależności. Dzięki nim możemy korzystać z ciekawych rad, wskazówek i propozycji ćwiczeń, które sprawią, że będziemy cieszyli się dobrostanem.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

1. Pieniądze szczęścia nie dają – mówi psychologia pozytywna

Z badań psychologii pozytywnej wynika, iż poczucie szczęścia nie jest znacząco zależne od poziomu zamożności. Tyczy się to również np. nagłych zastrzyków finansowych, wygranych w loteriach i tym podobnych – wystarczy kilka miesięcy, aby poziom zadowolenia wrócił do stanu sprzed niespodziewanego przypływu gotówki. Co ciekawe, u ludzi bogatych średni poziom szczęścia nieco spada, ponieważ nie są oni w stanie wykorzystać wszystkich możliwości, jakie dają im pieniądze.

Płynie z tego prosta nauka – nie wszystko, co widzimy na półkach sklepowych i w reklamach jest nam tak naprawdę potrzebne. Problemem współczesności jest multum produktów i usług, które codziennie nas atakują i krzyczą “kup mnie!”. Będziesz zdecydowanie szczęśliwsza, jeśli konsumpcja i zarabianie nie będą jedynym motorem napędowym Twojego dnia. Są sprawy, które w istocie są dla nas i naszego szczęścia zdecydowanie ważniejsze.

2. Wybaczanie w pięciu stopniach

Psychologia pozytywna nie zakłada, że negatywnych emocji nie ma. Nie sugeruje też, iż należy je całkowicie odrzucić czy zanegować. Oczyszczenie z nich skupia się na racjonalizacji i wybaczeniu. Sam proces nie jest oczywiście prosty, ale jego skutki będą zbawienne nie tylko dla nas. Pięć stopni wybaczenia wygląda następująco:

– spokojnie oddychając, przypomnij sobie ból, który ktoś ci zadał. Nie skupiaj się na winnej osobie, ale na samej emocji,
– pomyśl nad tym, dlaczego ktoś Cię zranił. Wejdź w skórę tej osoby, weź pod uwagę, iż zadany cios mógł być efektem strachu, innych czynników. Na pewno jesteś w stanie zrozumieć emocje drugiego człowieka i jego motywacje,
– wspomnij sobie sytuację, kiedy to Ty u kogoś wywołałeś negatywne emocje. Przypomnij sobie, czym dla Ciebie było wówczas wybaczenie, jaką ulgę przyniosło, ale pamiętaj, że powinien to być akt szczery, niewypływający z egoistycznych pobudek,
– napisz – w dowolnej formie, chodzi o to, aby był tego fizyczny dowód – list wybaczający. Szczerze. Nie musisz go pokazywać osobie, której wybaczasz, chodzi tu bardziej o wyrażenie własnej, realnej emocji,
– trwaj w wybaczeniu. Kiedy negatywne wspomnienia wrócą i być może poczujesz na nowo niechęć czy pragnienie zemsty, sięgnij do zapisków i przypomnij sobie, dlaczego przebaczyłeś tamtej osobie. Pomoże to wytrwać.

3. Uwierz w rodzinę

Skoro nie pieniądze dają szczęście, to co? Psychologia pozytywna odpowiada – rodzina. Chociaż Seligman i inni specjaliści nie są w stanie jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego ludzie w małżeństwach są szczęśliwsi od singli, to z badań właśnie taka zależność jest dość mocna. Możemy spróbować wyjaśnić to w ten sposób – rodzina sprawia, że mamy w życiu bardzo skonkretyzowany cel. I spełniamy się, realizując go cały czas, najpierw tworząc nową rodzinę, potem wychowując dzieci i dbając o partnera. Daje nam to poczucie spełnienia, które trudno z czymkolwiek innym porównać. Ogólniej, psychologia Seligmana zachęca nas do budowania silnych i pozytywnych relacji z najbliższymi nam osobami, przez rodzinę możemy rozumieć wszak również przyjaciół.

4. Skup się na zaletach

Zróbmy coś prostszego. Ćwiczenie zaproponowane przez Sonyę Lyubomirsky nie wymaga wiele, a może pomóc lepiej zrozumieć, że tak naprawdę więcej się wokół nas dzieje dobrego, niż złego. Wieczorem weź kartkę i zapisz na niej 3 rzeczy, które tego dnia poszły Ci dobrze oraz dopisz, dlaczego tak się stało. Łatwiej będzie Ci dostrzec, że choć zdarza Ci się być marudą, to wiele spraw toczy się bardzo pozytywnie. Nie bądźmy dla siebie zbyt krytyczni – nie chodzi tutaj o wypisywanie wiekopomnych odkryć, ale małe sukcesy osiągane każdego dnia, o których za często zapominamy. Częstotliwość wpisów możesz dostosować do własnych preferencji, tak aby nie robić z tego sprawy wzniecającej stres.

5. Wyraź wdzięczność

Czasami w biegu spraw codziennych zdarza nam się nie myśleć o osobach, które są dla nas ważne – warto więc wyrazić względem nich wdzięczność. Psychologia pozytywna proponuje następujące działanie: napisz szczery list do osoby, której zawdzięczasz coś ważnego, jakąś istotną zmianę w swoim życiu. Następnie spotkaj się z tą osobą, ale nie zapowiadaj, czego spotkanie będzie dotyczyć (nie wysyłaj listu wcześniej!). Przeczytaj list w trakcie spotkania i obserwuj jego adresata, daj czas na reakcję, która raczej na pewno będzie pozytywna. Możecie powspominać wspólnie sytuacje, które sprawiły, jesteście sobie bliscy. Takie działanie skłoni nie tylko ciebie do refleksji, ale i tę bliską osobę, a wasze więzi staną się mocniejsze. Łączy się to pośrednio z punktem nr 3 i wiarą w pełnowartościowe relacje z ludźmi wokół nas.

Chociaż podaje się, iż to uwarunkowanie genetyczne w 50% jest składem naszego usposobienia i poczucia szczęścia, to nie znaczy, że drugie 50%, na które mamy wpływ, nie może być w pewnym sensie ważniejsze. Psychologia pozytywna podpowiada co robić, aby wieść życie szczęśliwe i pełniejsze. Skorzystanie z jej rad nic nie kosztuje, a z pewnością przyniesie korzyści i da nam poczucie, że nowy rok to faktycznie nowy, lepszy etap w życiu.