Cieszyłaś się do tej pory zwierzęcym libido, aż tu nagle przestał Cię interesować seks? Zapewne zdajesz sobie sprawę, iż współżycie jest jednym z najlepszych sposobów na produkcję hormonu szczęścia i czujesz, że coś jest z Tobą nie tak? Bez obaw! Przyczyna spadku libido może być wieloaspektowa, ale na szczęście istnieją sposoby, aby wrócić na ścieżkę rozkoszy i satysfakcji z seksu.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Skąd bierze się niskie libido?

Poważną przeszkodą w podwyższaniu libido są przewlekłe choroby. Ponieważ seksualność wiąże się z ukrwieniem narządów płciowych, to zazwyczaj ochotę na seks obniża miażdżyca i inne schorzenia układu krwionośnego, np. nadciśnienie. Stwierdzono również niskie libido u osób z cukrzycą, ale także – z depresją i bezsennością. W wypadkach chorób libido zazwyczaj rośnie wraz z powrotem do zdrowia. Możesz też odczuwać zmniejszoną chęć na seks w okolicach ciąży bądź w trakcie menopauzy. W tym drugim wypadku leczyć się możesz hormonalnie w porozumieniu z lekarzem. Ponadto, niektóre z kobiet reagują negatywnie na środki antykoncepcyjne – warto w razie niepokojących objawów skonsultować zmianę preparatu.

Libido a tryb życia

Stres, niedostateczny sen i zmęczenie pracą czy sytuacją rodzinną negatywnie odbijają się na wszystkich sferach naszego życia i nie oszczędzają to również seksualności. Źle na popęd wpływają wszelkie nałogi, z alkoholem i papierosami na czele. Kłopoty mogą mieć osoby otyłe, których libido jest hamowane także przez kompleksy i niskie poczucie wartości. Stąd na libido wpływa również podłoże psychologiczne – tu głębszej analizy powinien dokonać lekarz specjalista. Niemniej wszelkie traumy i złe doświadczenia mają niebagatelne znaczenie i ich odkrycie może pomóc na drodze do poprawy libido. Co jednak możesz uczynić we własnym zakresie, gdy nie widać jednoznacznie przyczyny spadku zainteresowania seksem? Zacznij od szczerej dyskusji ze samą sobą oraz z partnerem.

Produkty na udany seks

Produkty na udany seks

Erotyczna apteczka
Prezerwatywy
Na potencje

Rozmawiaj z partnerem o libido

Tak jak do tanga, tak i do seksu trzeba dwojga. Tyczy się to zarówno przyjemnych aspektów współżycia jak i problemów, które się z nim wiążą. Nie lekceważ swoich wątpliwości i kłopotów związanych z seksem. Pod żadnym pozorem nie ukrywaj ich przed partnerem. Wspólnie możecie poprawić waszą relację w łóżku, co pozytywnie wpłynie na związek poza nim. Oceń, jak właściwie wygląda Twoje życie seksualne, jaki wpływ ma na nie Twój partner i co możecie zrobić, aby wasze pragnienia były zaspokajane. Może potrzeba wam zmian? W łóżko wkradła się rutyna a dawny ogień powoli wygasa? Wasze temperamenty z różnych przyczyn się różnią? Warto rozmawiać i eksperymentować. Wiele aspektów życia seksualnego można poprawić chociażby przyjemniejszą aranżacją sypialni czy wypróbowaniem nowych pozycji, dodatkowych żeli i innych gadżetów.

Oczywiście może to prowokować do decyzji o zmianie partnera czy męża – nie bój się tego. Choć czasami to bardzo trudne, lepiej zakończyć związek ze źle dopasowaną osobą, niż tkwić w potencjalnie toksycznej relacji. Frustracja z nieudanego współżycia może mieć bardzo poważne konsekwencje na resztę życia. Nie zapominaj jednak o tym, iż za rutyną może kryć się obniżone libido również u partnera. W razie znaczących trudności, wybierzcie wspólną terapię, ponieważ źródło problemów z seksem może tkwić znacznie głębiej, niż może Ci się wydawać. Pomóc doraźnie mogą natomiast potrawy i smakołyki, które uważa się powszechnie za skuteczne afrodyzjaki.

Afrodyzjaki dla kobiet – znajdź coś dla siebie

Wszelkie podręczniki ars amandi wskazują na jedzenie czy napoje jako bardzo istotne składniki udanego życia seksualnego. Ważne są wiążące się z nimi zapachy, kształty i oczywiście wartości odżywcze. W Polsce tradycyjnym afrodyzjakiem jest lubczyk. Jego wpływ na ciało kobiety polega na tym, iż zawarta w nim kumaryna rozszerza naczynia krwionośne, co korzystnie wpływa na pobudzenie stref erogennych. Kobietom z niskim libido proponuje się również owoce morza – w szczególności ostrygi, ale także inne, jak homary czy krewetki – ponieważ zawierają cynk i selen. Pierwiastki te wzmagają popęd seksualny u obu płci, nie zaszkodzi więc dodać ich do menu romantycznej kolacji.

Podwójną korzyść dają niektóre warzywa, takie jak marchew, szparagi czy seler naciowy. Nie tylko są po prostu zdrowe, ale i wspierają libido witaminami, aminokwasami (np. arginina) czy feromonami. Wzbogacenie diety o te składniki na pewno przyniesie zauważalną różnicę. Jeśli lubisz doprawiać potrawy, to nie zapominaj o bazylii, cynamonie czy chilli, ponieważ one także potrafią wzmóc popęd seksualny. Wiele preparatów poprawiających libido kobiet ma w składzie wyciągi z miłorzębu japońskiego oraz żeń-szenia. Obie rośliny, podobnie jak wspomniana kumaryna, poprawiają ukrwienie, co podnosi poziom podniecenia seksualnego. Nie jest jednak wskazane ich zażywania w przypadku chorób serca czy innych chorób układu krwionośnego.

Uważać należy również z alkoholem, ponieważ w większych ilościach obniża on jakość seksu. Lampka wina w trakcie romantycznej kolacji jednak nie zaszkodzi, a może wręcz podnieść libido w najważniejszym momencie wieczoru. Jeśli więc zadbasz wraz z partnerem o odpowiednie okoliczności, to szansa, że nabierzesz ochoty na seks powinna być wyższa. Jednym słowem – do dzieła!