Menopauza i towarzyszące jej klimakterium to jedne z najtrudniejszych momentów w życiu dorosłej kobiety. Cześć przechodzi je prawie bezobjawowo, niektóre natomiast przechodzą te etapy bardzo wyraźnie. Po niedawnej zmianie czasu możesz odczuwać coraz mocniej jesienne osłabienie, które łatwo pomylić z początkiem zmian w organizmie. Jeśli masz od 40 do 50 lat i trapi Cię zmniejszony apetyt (również na seks), drażliwość, przygnębienie i bezsenność to sprawdź, czy menopauza nie dotyczy także Ciebie.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Menopauza – podstawowe wiadomości

W medycynie menopauzą nazywamy dzień po ostatniej miesiączce w życiu. Musi od niej minąć 12 miesięcy, aby było jasne, iż kobieta nie jest już płodna, a jej jajniki nie wytwarzają już estrogenu. Wcześniej natomiast trwa klimakterium, a więc okres, w którym trwa powolne zmniejszanie poziomu wydzielania estrogenu. Może to trwać do kilku lat przed menopauzą, wtedy zaobserwujesz zmiany intensywności krwawienia miesiączkowego i częstotliwości jego występowania. Stanie się ono albo obfite, albo bardzo skąpe. Dość częstymi dolegliwościami podczas menopauzy są również uderzenia ciepła bądź nagłe dreszcze oraz potliwość w nocy. Trudno je pomylić z jesiennym osłabieniem. Występować może także suchość pochwy, która utrudnia współżycie (pomóc możesz sobie odpowiednimi wkładkami). Jednocześnie możesz odczuć objawy, o których wspomniano w poprzednim akapicie. Jak jednak jednoznacznie ocenić, co się dzieje z naszym organizmem?

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Jesienne osłabienie czy menopauza? FSH Ci powie

Poza wizytą u ginekologa i przeprowadzeniem odpowiednich badań, warto zrobić sobie domowy test na menopauzę. Działa on bardzo podobnie do testu ciążowego. Wystarczy próbka moczu, aby sprawdzić czy nie mamy podwyższonego stężenia hormonu folikulotropowego. Owe FSH jest białkiem, które pobudza pęcherzyki jajników do produkcji estrogenu. Jeśli jego poziom wynosi 25 mIU/ml lub więcej, to na 99% mamy do czynienia z menopauzą, a nie z jesiennym osłabieniem. Test możesz przeprowadzić nawet jeśli nie jesteś w przedziale wiekowym, w którym menopauza zazwyczaj występuje. Jej objawy mogą się pojawiać wcześniej, zwłaszcza jeśli palisz papierosy (dowiedz się, dlaczego musisz pozbyć się nałogu tytoniowego natychmiast!) i prowadzisz niezdrowy tryb życia pełen stresu.

Łagodzenie menopauzy

Jeśli diagnoza została postawiona, to czas przejść do działania. Medycyna zazwyczaj przepisuje terapię hormonalną zastępczą HTZ, która pozwala na złagodzenie objawów w ciągu 2-3 lat. W Polsce nadal niski odsetek kobiet się na nią decyduje. Wydaje się, iż to z powodu niektórych badań, które wskazują długotrwałe stosowanie HTZ jako rzekomą przyczynę wzrostu prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi. Aby ją jednak w ogóle stosować, należy być świadomym przeciwwskazań. Wszelkie nowotwory czy zmiany w narządzie rodnym oraz choroby układu krążenia dyskwalifikują z takiej terapii. Nie znaczy to, że nie możesz łagodzić nieprzyjemnych przejawów menopauzy.

Zamiast HTZ

Jeśli nie możesz stosować hormonalnej terapii zastępczej, to rozważ wprowadzenie do swojej diety soi. Nasiona tej rośliny są bogate w fitoestrogeny, które odpowiadają za ich wzrost i dojrzewanie. Dla kobiet substancje te niejako zastępują estrogen z HTZ i łagodzą uderzenia gorąca, poprawiają jakość snu i zmniejszają nocną potliwość. Jeśli nie soją, to możesz wesprzeć walkę z objawami menopauzy wyciągami z cimicifuga racemosa, czyli kłącza pluskiwcy groniastej. Substancja ta nie zawiera fitoestrogenów, ale działa bezpośrednio na układ nerwowy. Należy jednak pamiętać, iż nie można jej stosować dłużej niż pół roku. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby.

Dieta rusza na ratunek

Menopauza nierzadko wpływa na Twoją wagę. Dodatkowe kilogramy biorą się w pewnym sensie znikąd, a wahania nastroju sprzyjają zajadaniu ponad miarę. Aby przejść menopauzę bez znaczącego uszczerbku na zdrowiu, musisz ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii. Z jadłospisu wyrzuć potrawy tłuste, co pozwoli ograniczyć wpływ złego cholesterolu, zrezygnuj z nadmiaru soli oraz ogranicz kawę wypłukującą wapń. Postaw na nabiał – sery, kefiry i jogurty. Nie zapominaj o rybach, a także o warzywach i owocach, aby w Twoim organizmie nie zabrakło najważniejszych substancji odżywczych. Wapń, który przeciwdziała osteoporozie, oraz witaminy możesz suplementować w razie potrzeby. Zastanów się również, jak ważny w tym okresie życia jest ruch – spacer bądź ćwiczenia, które poprawią Twoją kondycję i spowolnią proces starzenia. Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków.