Koniec wakacji i powrót z urlopu to doskonały moment na otwarcie nowego rozdziału w życiu. Jednym z jego motywów przewodnich może być zmiana pracy. Ty też myślisz o nowym otoczeniu zawodowym? Sprawdź 5 zwiastunów, które mogą oznaczać, że czas poszukać nowego pracodawcy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Bez pracy nie ma… zdrowia

Zanim przejdziemy do oznak zwiastujących potrzebę zmiany zawodowej, wyjaśnijmy, skąd na naszym blogu temat poświęcony pracy. Z prostej przyczyny – otóż praca to coś więcej niż tylko gratyfikacja finansowa. Otoczenie, w którym spędzasz 8 (lub więcej) godzin dziennie ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. To, jaki rodzaj pracy wykonujesz, jakie masz relacje ze swoimi kolegami i koleżankami, jak dogadujesz się z przełożonymi przekłada się na Twoją kondycję fizyczną, a przede wszystkim psychiczną. Dolegliwości kręgosłupa, żylaki, zespół cieśni nadgarstka, komplikacje układu trawiennego, pogłębianie się wad wzroku, to tylko niektóre z objawów, które mogą się pojawić jako konsekwencje standardowej pracy biurowej.

Praktycznie wszystkie czynności wykonywane w pracy i powtarzane codziennie przez lata mogą mieć przełożenie na stan zdrowia. Dużo szybciej negatywne konsekwencje pracy może odczuć nasza psychika. Najlepszym przykładem będzie tu praca pod wpływem stresu. Napięcie spowodowane nadmiernymi wymaganiami szefa, brakiem narzędzi do pracy, mobbingiem czy zakresem odpowiedzialności może przekładać się na Twoje relacje z bliskimi, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, problemy z koncentracją, podatność na nałogi, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia psychiczne (np. nerwice, depresje). Dlatego też miejsce i warunki pracy są tak kluczowe nie tylko dla zasobności naszego portfela, ale również ogółu samopoczucia.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

5 oznak, że warto zmienić pracę

Poniżej przedstawiamy pięć symptomów, których pojawienie się może dać Ci do myślenia. Tylko od Ciebie zależy, jak będziesz je interpretować. To, czy będą one pretekstem do wertowania ogłoszeń z wakatami czy raczej jeszcze większym zaangażowaniem w obecnym przedsiębiorstwie, zależy wyłącznie od Ciebie.

1. Nie utożsamiam się z firmą

Jeśli nie wierzysz dłużej w to, co czemu poświęcasz swój czas, to bardzo wyraźna wskazówka do tego, by rozglądnąć się za innym zajęciem. Oczywiście, w wielu pracach trudno doszukiwać się głębszego sensu i filozoficznego przesłania. Jednak zawsze powinnaś wierzyć w to, że Twoja praca będzie dla kogoś pożyteczna. Bez wiary w swoją pracę i dobre intencje pracodawcy trudno o motywację. To najkrótsza droga do wypalenia zawodowego.

2. Złe relacje w zespole

Brak porozumienia, konflikty, niezdrowa rywalizacja, poczucie odtrącenia przez ludzi, z którymi się pracuje okradają nas z satysfakcji zawodowej. Nawet zadowalające pozostałe parametry zatrudnienia (dobre wynagrodzenie, dogodny dojazd, możliwości rozwoju itd.) ustępują miejsca toksycznej atmosferze i negatywnym kontaktom między pracownikami. To także jedna z głównych przyczyn, dla których ludzie poszukują nowych wyzwań na rynku pracy.

3. Rutyna w codziennych obowiązkach

Wiele zawodów nie wymaga od nas przesadnej kreatywności. Trudno oczekiwać, że w pracy zawodowej codziennie będziemy odkrywać nieznane lądy i co krok uczyć się czegoś nowego. Jeśli jednak do swoich obowiązków, które być może kiedyś sprawiały Ci więcej przyjemności, podchodzisz mechanicznie, na czym Cierpi Twoja koncentracja, a przez to także spada jakość wykonywanej pracy, to klarowny znak, by sprawdzić się w nowej roli.

4. Poczucie niesprawiedliwości

Trudno o motywację i chęci do pracy, kiedy ma się poczucie nierównego traktowania i niesprawiedliwej oceny. To towarzyszy, niestety, wielu osobom w codziennych obowiązkach. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt niedostępności przełożonych, którzy nie dopuszczają do siebie opinii pracowników. Taka sytuacja może powodować źle pojętą rywalizację między pracownikami i być przyczyną, dla której niektórzy z nich przygotowują wypowiedzenia.

5. Wojna światów

Kolejnym powodem, dla którego wielu ludzi rezygnuje z pracy jest zacieranie się granic między życiem prywatnym a zawodowym. W rzeczywistości, w której nadgodziny, praca w weekendy i dyspozycyjność pod telefonem są smutnym standardem, nietrudno o zatracenie samego siebie i swoich priorytetów. Istnieją firmy, które w swoje DNA mają wpisane konieczność zaangażowania pracowników 24/7. Nie wszystkim to odpowiada. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo daje Ci zatrudnienie i regularną wypłatę, ale pozbawia innych ważnych rzeczy, to może najwyższy czas zastanowić się, czy jest to aby miejsce dla Ciebie.

Zmiana pracy zawsze jest trudna

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zdecydowanie prościej jest napisać artykuł o zmianie pracodawcy niż faktycznie wręczyć mu wypowiedzenie. Praca to bardzo ważny aspekt naszego życia, który nie powinien być traktowany jedynie jako źródło dochodu. Jeśli czujesz, że coś uwiera Cię w Twoim obecnym miejscu zatrudnienia, być może jest to dobry moment, by rozpocząć nowy rozdział. Masz wątpliwości? Boisz się tego, co zastaniesz w nowym miejscu? To zupełnie normalna reakcja. Każdy z nas odczuwa strach przed nieznanym. Są jednak momenty, w których trzeba podjąć ryzyko i dać sobie szansę na lepsze perspektywy. Także w trosce o własne zdrowie.