Przedświąteczny okres to dla wielu kobiet najbardziej intensywny czas w roku. Nawał obowiązków i szaleńcze tempo przygaszają świąteczną atmosferę. Sprawdź, co zrobić, by Boże Narodzenie było dla Ciebie prawdziwym świętem.

Z czym kojarzą Ci się święta Bożego Narodzenia? Rodzinna atmosfera, dom wypełniony zapachem choinki, smak wyjątkowych potraw, wspólne kolędowanie? A może dla Ciebie nadchodzące święta to raczej udręka w postaci godzin spędzonych w kuchni, maratonu drobiazgowych porządków, brak pomysłów na prezenty dla bliskich, nerwy stracone w korkach i kolejkach w markecie? Wydaje się, że w naszej tradycji wręcz niemożliwe jest uniknięcie rozgardiaszu świątecznych przygotowań. Czy aby na pewno? Rozsądne podejście do tego wydarzenia i umiejętne planowanie mogą sprawić, że przedświąteczne przygotowania będą tak przyjemne, że w przyszłym roku nie będziesz mogła się ich doczekać.

Przeczytaj nasze wskazówki, uniknij świątecznej gorączki i rozpocznij świętowanie od przygotowań.

Nie bądź perfekcyjną panią domu

Przede wszystkim: odpuść sobie! Nie stań się zakładniczką własnych ambicji, opinii innych i obrazów idealnych świąt serwowanych w reklamach. Święta to przede wszystkim ludzie, którzy Cię otaczają, a nie sterylnie czyste podłogi, precyzyjnie ułożone serwetki, doskonale skomponowane dodatki czy potrawy w ilości, której nikt nie zdoła przejeść.

Określ priorytety i zapisz plan

Zastanów się nad tym, co będzie dla Ciebie i Twoich bliskich najważniejsze w tym czasie. Skup się na ludziach i relacjach między Wami. Nie zapominaj także o odpoczynku i małych przyjemnościach, na które nie możesz sobie pozwolić na co dzień. Następnie sprawdź, co będzie Ci potrzebne, by zakładane cele się spełniły. Z ołówkiem w ręku i kartką papieru rozmieść konieczne warunki na osi czasu. Staraj się nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment, bądź systematyczna w realizacji założeń. Na bieżąco sprawdzaj, czy udało Ci się wszystko, co zaplanowałaś na dany dzień.

Zaproś innych do pomocy – deleguj obowiązki

Nikt nie powiedział, że święta są wyłącznie na Twojej głowie. Zaproś do pomocy bliskich. Ta sztuka może wymagać umiejętności negocjacyjnych i ustępstw w innych dziedzinach, ale z pewnością podział obowiązków wyjdzie Ci na dobre. Pamiętaj też, że wspólne działanie jest też świetnym spoiwem rodziny.

Kupuj z wyprzedzeniem

Świąteczne przygotowania należy rozpocząć na kilka tygodni przed wigilią. To okres, w którym możesz zrobić najważniejsze zakupy, poszukać prezentów i zamówić je przez internet. To także świetny czas na zakupienie i wysłanie kartek świątecznych. Z wyprzedzeniem powinnaś też zająć się pieczeniem pierników i przygotowaniem tych składników, które będziesz chciała wykorzystać na świątecznym stole.

Uniknij świątecznej gorączki

Nie eksperymentuj w kuchni

Skoro już poruszyliśmy temat kulinarny, to w świątecznym menu powinny znaleźć się przede wszystkim sprawdzone potrawy. Kuchenne debiuty zostaw sobie na inną okazję. Oszczędzisz sobie w ten sposób zbędnego stresu i rozczarowań w razie ewentualnych niepowodzeń.

Zabierz rozsądek na zakupy

Robienie przedświątecznych zakupów to prawdziwe wyzwanie. W tłumie ludzi i rzędów uginających się od produktów półek czasami trudno zachować zimną krew i być sobą. Przed udaniem się do sklepu polecamy zwrócenie uwagi na dwie kwestie. Po pierwsze, zrób listę zakupów, która zwiększy szansę na wydanie pieniędzy na to, czego faktycznie potrzebujesz i ograniczenie czasu spędzonego w markecie. Po drugie, w handlowym tłoku pilnuj portfela, dokumentów i kluczy, by świąteczne zakupy nie okazały się początkiem poważniejszych problemów.

Miej w rękawie plan B

W razie tego, gdyby coś poszło jednak nie po Twojej myśli, czy to na froncie kulinarnym czy prezentowym, warto mieć w zanadrzu alternatywę. Nie musi ona być ona oczywiście tak imponująca jak pierwotny plan, ale pamiętaj, że prawa Murphyego nie zostały stworzone przez przypadek, a przypadki chodzą po ludziach.

Unikaj punktów zapalnych

Święta to przede wszystkim relacje z ludźmi. Te nie zawsze muszą być idealne, a wspólne porządki, zakupy czy określanie priorytetów przyprawione odrobiną stresu i emocji mogą okazać się prawdziwym sprawdzianem tego, co dzieje się między nami. Choć nie zawsze jest to możliwe, staraj się unikać kłopotliwych sytuacji, a ewentualne spory rozwiązywać polubownie (zachowując przy tym oczywiście swoją asertywność). Otwarcie na drugiego człowiek to wyjątkowo trudna sztuka, a święta są doskonałą okazją, by się w niej ćwiczyć.

Niezależnie od tego, w jakiej roli spędzisz te święta: gospodyni, gościa czy turystki, pamiętaj, że w tym wyjątkowym okresie najważniejsze są kontakty z ludźmi, w tym także z samą sobą. Podaruj swoim bliskim najpiękniejszy prezent: swój czas, akceptację i uśmiech, a sobie odrobinę wyrozumiałości i luzu. Wtedy bardziej prawdopodobne będzie, że cała reszta przygotowań ułoży się w harmonijną całość, a wracając do swoich codziennych obowiązków będziesz mogła powiedzieć, że spędziłaś prawdziwie piękne święta.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl