Depresja - objawy i konsekwencje

Depresja – objawy i konsekwencje, cz. 1

Używając słowa „depresja” niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi ciężaru gatunkowego, który ono za sobą niesie. Wiele osób szafuje tym terminem nie zdając sobie sprawy z trudności, jakim musi stawić czoła osoba cierpiąca na depresję.

W pierwszej części artykułu przybliżymy, czym jest depresja oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dana osoba mogła zostać zdiagnozowana jako cierpiąca na depresję.

Depresja to choroba

Kiedy mówimy o zdiagnozowanej depresji mamy na myśli jedno z zaburzeń afektywnych (nastroju). Ich główny podział obejmuje: zaburzenia dwubiegunowe I i II stopnia, depresję endogenną (zwaną też wielką) oraz specyficzne zaburzenia (np. cyklotymię, dystymię i inne). Przebieg depresji może przybierać dwie formy: przewlekłą (stałe nasilenie objawów) lub nawracający (zróżnicowana intensywność objawów w czasie).

Stan depresyjny to rozpoznanie medyczne, które powinno być traktowane równie poważnie co cukrzyca czy nadciśnienie. Takie postawienie sprawy rzuca na depresję nowe światło. Po pierwsze, by mówić o depresji, trzeba spełnić określone kryteria potwierdzone przez specjalistę zamiast często popełnianego błędu w postaci powierzchownej autodiagnozy. Po drugie, jak każda inna choroba, depresja wymaga reakcji i leczenia. Po trzecie, depresja nie może być traktowana jako powód do wstydu. Niestety, wiele osób, szczególnie mężczyzn, traktuje potencjalną wizytę w gabinecie psychiatry lub psychologa jako ujmę na honorze i przyznanie się do słabości. Wreszcie po czwarte, należy też pamiętać, że nieleczona depresja może się nasilać.

Objawy depresji

Emocje są ważnymi składnikami życia człowieka. Każdy z nas doświadcza ich na co dzień. Nie jesteśmy również wolni od negatywnych emocji, wahań nastroju, słabszych dni, powodów do zmartwień i stresu. Sztuką nie jest ich unikanie, ale umiejętność ich rozpoznawania, wskazywania źródeł i radzenia sobie z ich następstwami.

Do typowych objawów opisywanej choroby należą: poczucie zniechęcenia, zmęczenia, ociężałości; spadek motywacji i utrata dotychczasowych zainteresowań; apatia; awersja do codziennych obowiązków i pracy zawodowej; trudności z koncentracją, luki w pamięci; unikanie spotkań z ludźmi; niechęć do życia, brak planów, uczucie wewnętrznego niepokoju, działania destrukcyjne; zaniżona samoocena, obsesyjne myśli, poczucie beznadziejności, skupienie się na porażkach; zamartwianie się na przyszłość, czarnowidztwo; zmniejszona odporność na infekcje; brak apetytu i spadek masy ciała; bóle głowy i mięśni; płytki, przerywany sen, wczesne wstawanie rano; obniżenie libido.

Jak widać, katalog symptomów depresji jest dość pokaźny i z pewnością większość czytelników może zauważyć u siebie okresowe występowanie któregoś z nich. Nawet jeśli tak się stało, to z pewnością nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Od rozpoznania w sobie któregoś lub nawet kilku z powyższych oznak do depresji jeszcze droga daleka. O zaburzeniach depresji świadczy bowiem stopień nasilenia objawów, czas ich trwania oraz ich wpływ na życie codzienne.

Sprawdź, czy masz depresję

Jeśli zauważasz u siebie (lub u bliskiej Ci osoby) wspomniane symptomy w trwałej formie utrudniającej funkcjonowanie, warto pomyśleć o kontakcie z psychologiem lub psychiatrą w celu doprecyzowania zagrożenia. Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać test, który jako element diagnozy proponuje Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (DSM IV). Test obejmuje raptem 9 pytań o kluczowe objawy depresji. Jeśli potwierdzisz występowanie 5 z nich przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, to z pewnością warto udać się na konsultację do psychologa lub psychiatry. Oto one:

  1. Czy przez większość dnia masz depresyjny nastrój?
  2. Czy zauważasz spadek zainteresowania i radości z większość aktywności, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność?
  3. Czy notujesz znaczny spadek lub wzrost apetytu i towarzyszące im zauważalne wahania masy ciała?
  4. Czy wystąpił u Ciebie istotny wzrost/spadek potrzeby snu i bezsenność?
  5. Czy zauważasz spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe?
  6. Czy codzienne zadania wywołują u Ciebie trwałe zmęczenie lub utratę energii?
  7. Czy wystąpiły u Ciebie poczucie bycia bezwartościowym lub nieadekwatne poczucie winy?
  8. Czy dręczą Cię problemy z koncentracją, zdolnością myślenia, podejmowaniem decyzji?
  9. Czy masz nawracające myśli samobójcze lub myśli o śmierci?

Drugą część wpisu znajdziesz tutaj.

Warto przeczytać

Rodzaje szczepionek przeciw COVID-19. Jak działa szczepionka mRNA i czym różni się od wektorowej?

Początek nowego roku to czas, który niesie dla wszystkich nadzieję na powrót do dawnego życia. Szansą na zwycięstwo nad koronawirusem są szczepionki, które będą dostępne…

Kaszel w ciąży – jak bezpiecznie go pokonać?

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który może być związany z lżejszą infekcją, jak i poważniejszymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić jego przyczynę…

Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna? Czy warto się zaszczepić?

27 grudnia 2020 roku ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę otrzymali medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie. Jest to przełomowy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-17:00 sklep@cefarm24.pl 3645675