Marzysz o nawet kilkunastu kilogramach mniej w dwa tygodnie? Jesteś silna psychicznie i, przede wszystkim, zdrowa? Sprawdź, czy dieta kopenhaska nie jest dla Ciebie. To trudny i wymagający sposób na odchudzanie, ale pozwala bardzo szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz sprawdzić swój charakter i samozaparcie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dieta kopenhaska – zasady

Najprościej rzecz ujmując, dieta kopenhaska (zwana też trzynastodniową) polega na dostarczaniu organizmowi przez dokładnie 13 dni mniej niż ok. 800 kcal dziennie. Oznacza to, iż w trakcie odchudzania żywimy się znacząco poniżej zalecanego dziennego zapotrzebowania kalorycznego bez względu na płeć. W tym czasie nasze ciało traci na wadze redukując tłuszcz i wodę, co skutkuje znaczącym spadkiem na wadze. Podstawą diety są bardzo rygorystyczne zasady, których złamanie automatycznie powinno ją zakończyć.

– 3 posiłki dziennie można przyjmować tylko w określonych godzinach, tj. śniadanie między 8 a 9, obiad między 12 a 14, a kolację do 18,
– jakiekolwiek odstępstwo od diety, podjadanie słodyczy, picie alkoholu (choćby jednak lampki wina czy szklanki piwa) czy nawet żucie gumy oznacza, iż cały proces należy zakończyć,
– dopuszczalne jest picie wody niegazowanej w ilości do 2l dziennie,
– w przeciwieństwie do wielu innych diet, kopenhaska nie zaleca dodatkowej aktywności fizycznej, ponieważ zwiększa ona zapotrzebowanie na kalorie i łaknienie, co tylko utrudnia jej stosowanie.

Jak wygląda jadłospis? Poniżej przykład dnia 1. i 8. W diecie kopenhaskiej odpowiadające sobie (1. i 8., 2. i 9. itd) dni mają identyczne menu, wyjątkiem jest dzień nr 7.

śniadanie: 1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru,
obiad: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak lub brokuły (około szklanki), 1 pomidor,
kolacja: duży befsztyk, kilka liści sałaty z oliwą i cytryną.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Dla kogo dieta kopenhaska?

Podstawowym warunkiem do przejścia diety jest przede wszystkim dobry stan zdrowia. Najlepiej jednak taką decyzję podjąć wspólnie z dietetykiem i lekarzem. Większość specjalistów prawdopodobnie będzie jednak odradzać takiego kroku nawet tej osobie, która się do jej stosowania kwalifikuje. Na pewno na dietę kopenhaską nie mogą przejść osoby starsze oraz nastolatkowie. Wszelkie problemy krążeniowe, przebyte choroby serca, cukrzyca i tym podobne także wykluczają z takiego sposobu odchudzania. Nie możesz przejść na tę dietę jeśli jesteś w ciąży bądź jesteś matką karmiącą. W związku z nakazem ograniczenia wysiłku, trzynastodniowej diety nie mogą stosować sportowcy czy osoby, które pracują fizycznie. Ich zapotrzebowanie na kalorie jest wyższe, przez co dieta kopenhaska mogłaby by być dla nich bardzo niebezpieczna.

Wady i zalety diety trzynastodniwej

Osoby próbujące stosować dietę kopenhaską najczęściej uskarżają się na znaczące osłabienie i pogorszony nastrój, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wynika to z faktu, iż produkty stosowane w diecie nie dostarczają organizmowi podstawowych substancji odżywczych. Dodatkowo kawa, zalecana w ciągu kilku dni jako jedyny składnik śniadania, wypłukuje większość wartościowych witamin i minerałów z organizmu. Może to powodować problemy z cerą a nawet wypadanie włosów. Proponuje się więc suplementację witamin, aby negatywne skutki nie były zbyt drastyczne. Dieta kopenhaska, choć jest łatwa w przygotowaniu, to nie bierze pod uwagę indywidualnych cech każdego z nas. Stąd jej wyniki są różne.

Zaletą trzynastodniowej diety – oczywiście poprawnie przeprowadzonej – jest jej skuteczność, aczkolwiek Twój organizm będzie musiał swoje po niej odcierpieć. Choć wyniki spadku na wadze wahają się od 5 do nawet kilkunastu kilogramów, to pewne jest, że kilka kg na pewno uda się zrzucić. Jeśli po jej zakończeniu nie wrócisz do wszystkich złych nawyków żywieniowych, efekt yoyo nie powinien wystąpić. Od strony psychologicznej przejście tak rygorystycznej diety może pozytywnie wpłynąć na Twoją samoocenę. Skoro dałaś radę diecie kopenhaskiej, to dlaczego nie miałabyś zmienić na dobre swojego żywienia? Eliminacja niektórych produktów może się wówczas wydawać łatwiejsza niż kiedykolwiek. Jak jednak w przypadku każdej diety i tutaj potrzeba rozsądku oraz bacznej obserwacji własnego ciała.