Zakwaszenie organizmu to zespół dolegliwości, których ofiarą może paść każda z nas. Głównymi winowajcami tego stanu są nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co jeść, a z czego zrezygnować, by uniknąć problemu zakwaszenia.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu występuje wtedy, gdy równowaga kwasowo-zasadowa ulega zachwianiu. Jest to stan, w którym mechanizmy odpowiedzialne za regulowanie pH ciała działają bez zarzutu (utrzymując pH krwi w przedziale 7,35 – 7,45), ale organizm jest zmuszony trawić i wydalać więcej związków kwasotwórczych. Spożywane przez nas substancje mogą w różnym stopniu wpływać na odczyn w narządach i tkankach wykazując działanie zakwaszające lub alkalizujące (zasadowe). Nieznaczne wahania w granicach normy nie są groźne dla zdrowia, ale mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.

O nadpodaży kwasów, które są jednym ze skutków ubocznych przemiany materii, mówimy wtedy, gdy organizm nie może ich zneutralizować i wydalić. Wynika to m.in. braku odpowiednich składników mineralnych, które mogłyby ten proces przyspieszać. Problem zakwaszenia, choć raczej niegroźny, jest za to bardzo popularny. Niektóre źródła podają, że zmaga się z nim aż 80% Europejczyków. Nawet jeśli ta liczba jest nieco zawyżona, to faktem jest, że sposób odżywiania w naszym kręgu kulturowym sprzyja powstawaniu dolegliwości tego typu.

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Preparaty na oczyszczanie
Preparaty z błonnikiem
Preparaty ziołowe

Objawy zakwaszenia

Zakwaszenie organizmu objawia się w zależności od stopnia zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. Wśród symptomów mogą pojawić się:
– niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu pracy serca;
– podwyższone stężenie glukozy we krwi;
– osłabienie sprawności fizycznej i szybsze męczenie się oraz skurcze mięśni;
– spowodowana zakwaszeniem mniejsza rozpuszczalność kwasu moczowego w moczu może powodować tworzenie się kamieni moczowych i gromadzenie się kwasu moczowego w stawach i tkance łącznej;
– dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, zapalenie jelit;
– zwiększona podatność na infekcje;
– zmiany skórne (wypryski, zaczerwienienia, pękanie kącików ust, sucha skóra), wypadające włosy, prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, łamliwe paznokcie;
– reumatyzm, osteoporoza i artretyzm;
migreny, zawroty głowy, obniżenie libido;
– podrażnienia dróg moczowych.

Warto również pamiętać, że odchylenia od normy pH są jednym z objawów towarzyszących groźnym jednostkom chorobowym: cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, kamicy nerkowej i dysfunkcjom wątroby.

Powody zakwaszenia organizmu

Główną przyczyną zakwaszenia organizmu jest, jak już wspomnieliśmy, nieodpowiednia dieta. Zakwaszenie organizmu wywołują produkty o dużej zawartości siarki, fosforu i chloru. Innymi słowy, do tego stanu przyczyniają się praktycznie wszystkie produkty za wyjątkiem warzyw, owoców oraz mleka i jego pochodnych. Na czele listy pokarmów o kwasotwórczych właściwościach należy wymienić mięso oraz jaja, chleb, ryby, dżemy, wypieki z białej mąki, produkty zawierające kakao i cukier (np. czekolada), makaron, używki – kawa i alkohol, produkty przetworzone zawierające konserwanty i barwniki (przekąski, dania instant, słodycze itd.). Nie bez winy będą też borówki i suszone śliwki. Prawdopodobieństwo zakwaszenia organizmu zwiększają: stres, używki, głodzenie się oraz nadmierny wysiłek fizyczny lub całkowity brak ruchu.

Dieta zasadowa – sposób na zakwaszenie

Sposobem na pozbycie się zakwaszenia i jego konsekwencji jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Z naszego jadłospisu powinniśmy usunąć produkty, po których stężenie kwasu wzrasta, a zastąpić je składnikami o właściwościach alkalizujących, czyli takich zawierających pierwiastki zasadotwórcze (sód, magnez, potas oraz wapń). Należą do nich: mleko, warzywa (dynia, czosnek, cebula, szpinak, kalafior, kapusta, brokuł, szparag, sałata, burak, rzodkiewka) oraz owoce (wbrew pozorom i kwaśnemu smakowi – cytrusy, jabłka, brzoskwinie, kiwi, gruszki, mango, ananas, agrest, gruszki). Oprócz stosowania odpowiedniej diety, w odbudowywaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu przydatne będą także: wypijanie co najmniej 2 l. mineralizowanej wody dziennie, zadbanie o odpowiednią liczbę przesypianych godzin, ruch na świeżym powietrzu oraz rzucenie palenia.