Marzeniem każdej z nas jest jędrna skóra nieskażona zmarszczkami. Aby osiągnąć ten cel, niektóre z nas są gotowe na wszystko. Jedną z najbardziej popularnych metod przeciwdziałania zmarszczkom jest kwas hialuronowy, który ma swoje zastosowanie nie tylko w kosmetologii.

Czym jest tak właściwie kwas hialuronowy?

Bohater dzisiejszego wpisu to substancja, która znajduje się w – podobnie jak w każdym innym organizmie żywym – ciele każdej z nas. Znajdziesz go przede wszystkim w skórze właściwej (warstwie międzykomórkowej), ale także w mazi stawowej, ciele szklistym oka, ścianach naczyń krwionośnych i tkance łącznej. Ten związek chemiczny występuje również pod nazwą soli sodowej lub hialuronianu sodu, a jego główną właściwością, a zarazem powodem, dla którego poświęcamy mu ten artykuł, jest funkcja wiązania wody, co pozwala m.in. zachować jędrną i gładką cerę. Niestety, wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego w ciele spada, czego konsekwencją mogą być np. zmarszczki.

Produkty nawilżające skórę

Produkty nawilżające skórę

Kremy na dzień
Cera odwodniona
Cera sucha i bardzo sucha

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Jak już wspomnieliśmy, naczelnym zadaniem soli sodowej jest nawilżenie skóry. Jej deficyt może oznaczać wyniszczanie włókien kolagenowych, co z kolei jest prowadzi do wysuszania dermy i powstawania zmarszczek. Dlatego też substancja ta wchodzi w skład wielu kosmetyków spowalniających procesy starzenia się skóry. Stosuje się go także w zabiegach medycyny estetycznej. W kosmetologii hialuronian sodu stosuje się w kremach nawilżających, liotonach, mleczkach, balsamach, kosmetykach do włosów, żelach do kąpieli. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Można go przyjmować również w formie zastrzyków i suplementów diety. Jego właściwości doceniają także kobiety, które przygotowują kosmetyki własnoręcznie dodając go do swoich specyfików. Oprócz redukowania zmarszczek i dbałości o piękny wygląd cery, kwas hialuronowy ma także inne zastosowanie dermatologiczne – może usprawniać gojenie ran, redukować blizny oraz stanowić dodatkową barierę ochronną dla naskórka.

Nie tylko piękna cera

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że kwas hialuronowy ma również niedermatologiczne zastosowanie. Sprawdza się także jako środek stosowany do leczenia stawów i kości, np. przy zmianach zwyrodnieniowych stawów. Przy tego typu dolegliwościach kwas wzmacnia stawy i chrząstki, zapewnia lepszą amortyzację, a przede wszystkim tworzy warstwę maziową, która umożliwia płynną pracę stawów. Ten związek chemiczny wchodzi również w skład płynów do soczewek i nawilżających kropli do oczu. Stosuje się go także podczas zabiegów okulistycznych – np. usuwania zaćmy, przeszczepiania rogówki i niektórych operacjach laserowej chirurgii oka. Właściwości kwasu hialuronowego doceniają także ginekolodzy, którzy rekomendują go swoim pacjentkom w celu łagodzenia stanów zapalnych oraz gojenia ran po zabiegach okolicy szyjki macicy i pochwy.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone naukowo, lekarze odradzają przyjmowanie zastrzyków lub tabletek z kwasem hialuronowym kobietom w ciąży. Uważa się bowiem, że substancja może przenikać do mleka przyszłej mamy i wpływać na zdrowie dziecka. Kwas hialuronowy incydentalnie wywołuje reakcje alergiczne, nie ma więc przeciwwskazań do aplikowania go przez alergików.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl