Marzeniem każdej z nas jest jędrna skóra nieskażona zmarszczkami. Aby osiągnąć ten cel, niektóre z nas są gotowe na wszystko. Jedną z najbardziej popularnych metod przeciwdziałania zmarszczkom jest kwas hialuronowy, który ma swoje zastosowanie nie tylko w kosmetologii.
Czym jest tak właściwie kwas hialuronowy?
Bohater dzisiejszego wpisu to substancja, która znajduje się w – podobnie jak w każdym innym organizmie żywym – ciele każdej z nas. Znajdziesz go przede wszystkim w skórze właściwej (warstwie międzykomórkowej), ale także w mazi stawowej, ciele szklistym oka, ścianach naczyń krwionośnych i tkance łącznej. Ten związek chemiczny występuje również pod nazwą soli sodowej lub hialuronianu sodu, a jego główną właściwością, a zarazem powodem, dla którego poświęcamy mu ten artykuł, jest funkcja wiązania wody, co pozwala m.in. zachować jędrną i gładką cerę. Niestety, wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego w ciele spada, czego konsekwencją mogą być np. zmarszczki.

Produkty nawilżające skórę
Wykorzystanie kwasu hialuronowego
Jak już wspomnieliśmy, naczelnym zadaniem soli sodowej jest nawilżenie skóry. Jej deficyt może oznaczać wyniszczanie włókien kolagenowych, co z kolei jest prowadzi do wysuszania dermy i powstawania zmarszczek. Dlatego też substancja ta wchodzi w skład wielu kosmetyków spowalniających procesy starzenia się skóry. Stosuje się go także w zabiegach medycyny estetycznej. W kosmetologii hialuronian sodu stosuje się w kremach nawilżających, liotonach, mleczkach, balsamach, kosmetykach do włosów, żelach do kąpieli. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Można go przyjmować również w formie zastrzyków i suplementów diety. Jego właściwości doceniają także kobiety, które przygotowują kosmetyki własnoręcznie dodając go do swoich specyfików. Oprócz redukowania zmarszczek i dbałości o piękny wygląd cery, kwas hialuronowy ma także inne zastosowanie dermatologiczne – może usprawniać gojenie ran, redukować blizny oraz stanowić dodatkową barierę ochronną dla naskórka.
Nie tylko piękna cera
Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że kwas hialuronowy ma również niedermatologiczne zastosowanie. Sprawdza się także jako środek stosowany do leczenia stawów i kości, np. przy zmianach zwyrodnieniowych stawów. Przy tego typu dolegliwościach kwas wzmacnia stawy i chrząstki, zapewnia lepszą amortyzację, a przede wszystkim tworzy warstwę maziową, która umożliwia płynną pracę stawów. Ten związek chemiczny wchodzi również w skład płynów do soczewek i nawilżających kropli do oczu. Stosuje się go także podczas zabiegów okulistycznych – np. usuwania zaćmy, przeszczepiania rogówki i niektórych operacjach laserowej chirurgii oka. Właściwości kwasu hialuronowego doceniają także ginekolodzy, którzy rekomendują go swoim pacjentkom w celu łagodzenia stanów zapalnych oraz gojenia ran po zabiegach okolicy szyjki macicy i pochwy.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone naukowo, lekarze odradzają przyjmowanie zastrzyków lub tabletek z kwasem hialuronowym kobietom w ciąży. Uważa się bowiem, że substancja może przenikać do mleka przyszłej mamy i wpływać na zdrowie dziecka. Kwas hialuronowy incydentalnie wywołuje reakcje alergiczne, nie ma więc przeciwwskazań do aplikowania go przez alergików.