Mocne i lśniące włosy to atrybut piękna pożądany przez każdą kobietę. W niektórych przypadkach jego osiągnięcie wymaga więcej uwagi, pielęgnacji i użycia konkretnych środków. Jednym z nich może być olej rycynowy, którego stosowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na włosy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Olej rycynowy – wszechstronne zastosowanie

Główny bohater dzisiejszego artykułu powstaje z nasion rącznika pospolitego, dlatego można go również spotkać pod nazwą oleju rącznikowego. Co ciekawe, olej rycynowy otrzymuje się w procesie wyciskania oleju na zimno i wygotowywania z wodą, po to, by zniwelować działanie toksycznej rycyny. Jego nazwa jest więc nieco zwodnicza, albowiem finalny produkt nie zawiera trującej rycyny.

Ta gęsta ciecz o jasnej barwie ma szereg zastosowań nie tylko w farmakologii. Olej rycynowy i jego pochodne są wykorzystywane z powodzeniem w przemyśle spożywczym, do produkcji smarów, płynów hydraulicznych, farb, a nawet tworzyw sztucznych. W medycynie powszechnie znane są jego możliwości przeczyszczające oraz łagodzące ból głowy i kręgosłupa. Środek wchodzi w skład m.in. leków na niewydolność żylnązapobiegających infekcjom dróg moczowych. Z naszego punktu widzenia najbardziej istotne będą jego właściwości pielęgnacyjne i zastosowanie w kosmetologii.

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Pielęgancja do włosów
Szampony do skóry głowy
Odżywki i kremy do włosów

Olej rycynowy – nie tylko na włosy

Z uwagi na swoją oleistą konsystencję i nasycenie glicerydami, olej rycynowy znalazł swoje zastosowanie m.in. przy produkcji błyszczyków, szminek, kremów, maści i w różnego rodzaju maseczkach. Obok wielofunkcyjnego zastosowania, olejek rycynowy posiada też szereg atutów, którym zawdzięcza swoją popularność. Można go kupić w każdej aptece za stosunkowo niską cenę. Jest łatwy w aplikacji, a ponadto można go stosować równolegle z innymi kosmetykami i lekami. Dzięki nim, olej rycynowy stał się partnerem wielu kobiet, które korzystają z jego możliwości na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest pielęgnacja i nawilżanie twarzy za pomocą oczyszczającej maseczki. Kolejnym zastosowaniem olejku rycynowego jest nawilżanie i regeneracja przesuszonej i popękanej skóry pięt, kolan i łokci. Produkt nadaje się również jako środek stosowany do wzmocnienia rzęs i brwi. Stosowanie oleju rycynowego na rzęsy poleca się szczególnie paniom w wieku dojrzałym. Dzięki olejkowi rzęsy stają się gęstsze i mocniejsze. Podobne rezultaty olejek rycynowy daje w pielęgnacji paznokci. Olej rycynowy na paznokcie stosuje się m.in. w formie moczenia dłoni i paznokci w podgrzanym olejku.

olej rycynowy

Zdrowe włosy pełne blasku

Jak pokazuje powyższe wyliczenie, olej rycynowy może oferować kompleksowe usługi pielęgnacyjne bez konieczności korzystania z metod salonów kosmetycznych. Jednak jego podstawowym zastosowaniem, a zarazem tym, co przyniosło mu największą sławę, jest pielęgnacja włosów. Początkowe wyniki kuracji można zaobserwować już po pierwszych aplikacjach, a regularne stosowanie daje perspektywę trwałych rezultatów. Jakich konkretnie? Olej rycynowy hamuje wypadanie włosów, wzmacnia je, przyspiesza porost, przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek, nawilża, nabłyszcza i dodaje włosom gęstości. Dodatkowo chroni je przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Warto także dodać, że olejek może nieco przyciemniać włosy (co nie zawsze musi być pożądanym efektem przez jasne blondynki). Nie zaleca się także jego stosowania osobom, u których pojawia się problem z wypadaniem włosów, gdyż – z uwagi na jego ciężką konsystencję – może on powodować utratę kosmków.

Jak stosować olejek rycynowy na włosy?

Olej rycynowy jest przede wszystkim składnikiem wielu gotowych preparatów do pielęgnacji włosów: szamponówmaseczek do włosównafty kosmetycznej lub farb koloryzujących. Olej rycynowy można także nakładać bezpośrednio na włosy lub dodawać jako składnik do różnego rodzaju maseczek. Jedną z nich może być np. maseczka z wykorzystaniem olejku rycynowego, żółtka oraz odrobiny nafty kosmetycznej. Można ją także wzbogacić niewielkim dodatkiem w postaci cytryny bądź miodu. Tak przygotowana mikstura powinna mieć konsystencję, która w łatwy sposób da się rozprowadzić na włosach. Maseczka do włosów z wykorzystaniem oleju rycynowego powinna być noszona na głowie ok. 30 min. Pamiętajmy, że po każdym wtarciu oleju rycynowego we włosy musimy je dokładnie umyć ze względu na oleistość płynu.