Odciski to powszechnie znany problem, który może skutecznie pokrzyżować plany i zmusić do pozostania w domu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są przyczyny powstawania odcisków i jak skutecznie pozbyć się ich nieprzyjemnych konsekwencji.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak tworzą się odciski i jakie są ich rodzaje?

Odciski powstają jako reakcja obronna organizmu na trwały i nadmierny nacisk na konkretny obszar skóry. Najczęściej problem ten dotyczy stóp, choć w niektórych sytuacjach może pojawiać się również na dłoniach. Obciążenie skóry poprzez nacisk lub ocieranie powoduje obumieranie naskórka, którego kolejne warstwy układają się w odciski. Mogą one przybierać dwie formy: modzele lub nagniotki. Oba mają nieprzyjemne konsekwencje w postaci mało estetycznego wyglądu, a nawet dolegliwości bólowych. Nagniotki to małe, stwardniałe punkty powstające zazwyczaj na palcach stóp. Mimo niewielkiego rozmiaru, mogą powodować ból, gdyż mają rdzeń wrastający w skórę, który może uciskać nerw. Modzele z kolei mają większy rozmiar i żółtawą barwę. Są bardziej miękkie niż nagniotki i mogą być otoczone zaczerwienioną skórą. Często pojawiają się na spodzie stopy.

Co jest bezpośrednią przyczyną powstawania odcisków? Najczęstszym winowajcą tego typu dolegliwości jest zły dobór obuwia. Zbyt twarde i wąskie buty sprzyjają ich powstawaniu. Szczególne „zasługi” w tym względzie mają szpilki. Inną przyczyną tych komplikacji mogą być także obciążenia wynikające ze złego sposób chodu, wady postawy lub nadwagi. Ich tworzeniu sprzyjają również deformacje kostne stopy. Odciski na stopach może powodować także długotrwały wysiłek fizyczny – np. odciski są problemem, z którym często zmagają się maratończycy. Jeśli chodzi o odciski na dłoniach, to najczęściej są one wynikiem pracy fizycznej z użyciem dłoni. Podobne konsekwencje może powodować regularny trening na siłowni.

Skuteczna profilaktyka

W przypadku odcisków doskonale sprawdza się działanie z wyprzedzeniem, które wymaga stosunkowo prostych środków. W pierwszej kolejności warto zadbać o wygodne i dobrze dopasowane obuwie, które pomogą uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli sytuacja wymaga założenia butów, które nie gwarantują pełnej wygody, profilaktycznie warto zaopatrzyć się w plastry ochronne zmniejszające prawdopodobieństwo powstania odcisku. Osoby narażone na powstawanie odcisków mogą również stosować wkładki i poduszeczki zmiękczające podbicie i korygujące ułożenie stopy. Ważna jest również dbałość o higienę stóp i jej nawilżanie poprzez stosowanie kremów odżywczych i balsamów. Warto także pamiętać o regularnym moczeniu stóp i peelingu. Osobom planującym długotrwały wysiłek fizyczny (np. zawody biegowe lub rajdy górskie) poleca się stosowanie technicznych skarpetek, które dodatkowo chronią skórę stopy w newralgicznych miejscach.

Leczenie odcisków

W sytuacjach, w których profilaktyka zawiodła, a odcisk stał się faktem, jego dolegliwości można leczyć na kilka sposobów. Większość z nich nie wymaga konsultacji lekarskiej. W aptekach dostępna jest cała gama preparatów na odciski. Największą popularnością cieszą się plastry z opatrunkiem z dodatkiem w postaci kwasu salicylowego lub mlekowego. Dostępne są również maści oraz preparaty w żelu lub płynie. Wszystkie one pomogą rozmiękczyć odcisk, który następnie będzie mógł być usunięty za pomocą specjalnej tarki do stóp. Arsenał broni przeciw odciskom można także uzupełnić sposobami rodem z domowej apteczki. Wśród metod, skutecznie niwelujących dolegliwości powstałe w wyniku odcisków, wymienia się m.in.: stosowanie papki z aspiryny, moczenie stóp w wywarze z płatków owsianych, okładanie miejsc zainfekowanych skórką cytryny, ananasem, wilgotną saszetką z herbatą lub kwasem chlebowym oraz wcieranie oleju rycynowego.

W przypadkach, kiedy odcisk – pomimo kuracji wyżej wymienionymi metodami – nadal nie odstępuje, warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach bowiem tworzenie się odcisków może być zwiastunem poważniejszych komplikacji ze zdrowiem. Ich występowanie może zapowiadać problemy z nadciśnieniem, cukrzycą, reumatyzmem, tarczycą czy zaburzeniami w krążeniu w kończynach dolnych. Wskazaniem do wizyty u podologa, chirurga, a nawet ortopedy może być pojawianie się odcisku po raz kolejny w tym samym miejscu lub przewlekła nieskuteczność innych metod leczenia.