Chrypka to nieprzyjemne uczucie skrępowanego gardła. Znamy je wszyscy. Czy jednak każdy z nas jest w stanie określić, co je powoduje? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie mogą być przyczyny i konsekwencje chrypki.

Skąd bierze się chrypka?

Tegoroczne lato powoli chyli się ku końcowi. Dni są coraz krótsze, temperatura spada, a wilgotność powietrza i podmuchy wiatru stają się coraz bardziej odczuwalne. Nadchodząca jesień to okres, w którym powinniśmy szczególnie uważnie zadbać o naszą odporność. Gardło jest jednym z narządów najbardziej podatnych na infekcje. Ból gardła może być powodowany przez infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze oraz inne czynniki. Jednym z nich jest nadwyrężanie gardła, które może powodować chrypkę.

Z punktu widzenia teorii medycyny, chrypka pojawia się w momencie, gdy struny głosowe funkcjonują nieprawidłowo. Zakłóca to przebieg powietrza przez fałdy głosowe. W praktyce, chrypka przejawia się szorstkością, pieczeniem i szeroko rozumianym uczuciem dyskomfortu w gardle. Komplikacje najczęściej powoduje nadmierne eksploatowanie strun głosowych. Głośne, długotrwałe mówienie, zachłyśnięcie się chłodnym powietrzem czy nagłe wypicie zimnego napoju – oto czynniki, które mogą bezpośrednio przyczynić się do powstania chrypki. Jej wystąpieniu sprzyjają również zanieczyszczone i suche powietrze oraz dym tytoniowy.

Co na chrypkę?

Występowanie chrypki w krótkim okresie czasu (nawet do kilkunastu dni) nie powinno zbytnio martwić, szczególnie w przypadku, jeśli przed jej pojawieniem się narażaliśmy gardło na nadmierny wysiłek i zimno. Niepokój powinien pojawić się, gdy objawy chrypy nie ustępują w dłuższym okresie czasu (po upływie 4 tygodni). W tym przypadku trzeba zasięgnąć porady laryngologa, który stwierdzi, czy mamy do czynienia z przeciążeniem aparatu mowy, czy może chodzi o poważniejsze choroby. Wizytę u lekarza należy także zaplanować w przypadku wystąpienia chrypki u niemowlaka i małego dziecka.

Kryterium czasu jest też tym, które możemy stosować w doborze terapii. Jeśli chodzi o leczenie krótkotrwałej chrypki, to można przyjmować leki i suplementy diety dostępne w każdej aptece. Ze względu na szybkość działania i łatwość aplikacji, największą popularnością cieszą się: tabletki na gardło, suplementy w formie pastylek ziołowych lub syropu, leki w sprayu czy płukanki. W przypadku, gdy chrypka pojawi się u dziecka, można stosować preparaty dostosowane do potrzeb najmłodszych: lizaki, syropy i pastylki dla dzieci. W leczeniu chrypki przydatne będą także domowe metody walki z bólem gardła: inhalacje, syrop z cebuli, płukanie gardła wywarami z ziół (szałwia, mięta, rumianek, tymianek, podbiał). Gdy mowa o przedłużającej się chrypce, należy udać się do lekarza, który zarekomenduje dobranie odpowiedniej terapii.

Chrypka – lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku chorób gardła ważna jest profilaktyka, która pomoże Ci uniknąć wielu tarapatów. Nie inaczej jest z chrypką. Pamiętaj o następujących zasadach, a niebezpieczeństwo wystąpienia chrypki zdecydowanie spadnie:

– unikaj nadwyrężania strun głosowych;

– regularnie nawadniaj gardło wodą mineralną z dodatkami (miodem, aloesem, cytryną, syropem malinowym itp.);

– dbaj o wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz (to szczególnie istotna zasada jeśli chodzi o dzieci);

– odstaw/zredukuj ilość wypalanych papierosów i spożywanego alkoholu;

– w okresach wysokiego ryzyka wystąpienia chrypki (intensywnej pracy strun głosowych, chłodu, trwałego przebywania w otoczeniu suchego powietrza), stosuj profilaktycznie suplementy diety lub domowe metody chroniące błonę śluzową gardła.

Chrypka – konsekwencje mogą być poważne

Nie tylko wspomniane nadwyrężanie gardła może skutkować objawami, o których pisaliśmy powyżej. Chrypka bowiem może towarzyszyć innym chorobom, których reperkusje mogą być groźne nie tylko dla gardła. I tak, chrypka może też być wynikiem choroby refluksowej przełyku, alergii lub niedoczynności tarczycy. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia krtani. W przypadku długotrwałych symptomów, chrypkę można odczytywać jako zwiastun zbliżających się problemów ze zdrowiem. Jej zintensyfikowane objawy mogą być zapowiedzią pojawienia się guzków i polipów na krtani, które są wynikiem intensywnej pracy aparatem głosowym. W niektórych przypadkach chrypka może poprzedzać wystąpienie brodawczaków na strunach głosowych, które z kolei powstają w wyniku zakażenia wirusowego. Przedłużające się uczucie drapania w gardle może być też symptomem uszkodzenia nerwów krtaniowych, a nawet oznaczać zagrożenie nowotworem krtani lub gardła.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl