Dbający o smukłą sylwetkę wielbiciele wyrobów browarniczych mają twardy orzech do zgryzienia. Piwo to nie tylko charakterystyczna goryczka, głęboki smak i orzeźwienie, ale także kalorie, które trzeba będzie spalić.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są kalorie?

Zacznijmy od przypomnienia starej jak świat prawdy: nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Metabolizm, termoregulacja, wysiłek fizyczny, praca głównych organów (serca, mózgu, płuc) – to tylko część z procesów, które umożliwia energia. Tę ostatnią dostarczamy organizmowi wraz z przyjmowanym pokarmem i napojami. W rezultacie spalania zawartych w nich składników, tworzy się energia cieplna. Jej ilość dostarczona ciału w wyniku spożycia produktu jest nazywana wartością energetyczną danego składnika.

Każdy produkt spożywczy ma swoją wartość energetyczną, zależną od tego, z jakich składników odżywczych jest skomponowany. I tak, 1 g tłuszczu dostarcza organizmowi ok. 9 kcal; 1 g alkoholu ok. 7 kcal, a 1 g białka lub węglowodanów po ok. 4 kcal.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Puste kalorie w alkoholu

W dyskusjach związanych z dietą często używanym pojęciem są tzw. puste kalorie. Cóż to takiego? Zagadnienie to odnosi się do produktów, które oprócz energii nie dostarczają organizmowi żadnych (albo bardzo niewiele) wartości odżywczych (np. soli mineralnych, witamin, minerałów), które są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Popularnym źródłem pustych kalorii są: przetworzone produkty, słodkie przekąski, fast foody czy właśnie alkohol. Należą do nich oczywiście również kalorie w piwie.

Wartość energetyczna alkoholu zależy od rodzaju trunku. Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej popularnych napojów wyskokowych wraz z energią, którą dostarczają organizmowi w często przyjmowanych porcjach:

50 ml kieliszek wódki czystej – 110 kcal,

120 ml kieliszek czerwonego wina półsłodkiego – 92 kcal,

120 ml kieliszek wina białego słodkiego – 110 kcal,

30 ml kieliszek rumu – 120 kcal,

50 ml kieliszek koniaku – 160 kcal,

0,33 l butelka piwa jasnego – 210 kcal,

0,33 l butelka piwa ciemnego – 240 kcal.

Kalorie w piwie

 

 

 

 

 

 

Kalorie w piwie i nie tylko

Podane wartości mają charakter przybliżony i mogą różnić się w zależności od stężenia alkoholu, a nawet marki napoju. Podobnie jest z różnymi typami browarów. Najbardziej kaloryczne są piwa typu Porter i Stout (ponad 50 kcal na 100 ml). Równie kaloryczne są piwa mocne. Najmniej tuczące są piwa słodowe, ale i bezalkoholowe (wszystkie poniżej 40 kcal na 100 ml).

Osoby zwracające uwagę na obwód talii powinny również mieć na uwadze, że alkohol wzmaga głód, a różnego rodzaju przekąski serwowane zwyczajowo do piwa – orzeszki, chipsy, paluszki są dodatkową porcją tłuszczu i pustych kalorii. Częste aplikowanie takiego zestawu będzie miało negatywne konsekwencje nie tylko dla sylwetki, ale również dla zdrowia (np. poprzez dużą zawartość tłuszczu, konserwantów i soli w wymienionych przekąskach).

Jak spalić kalorie w piwie?

Nawet osobom zwracającym uwagę na dietę zdarza się czasem sobie pofolgować. Załóżmy więc, że osoba prowadząca skrupulatny bilans kaloryczny pozwoliła sobie na wypicie butelki jasnego pełnego (ok. 260 kcal). Co należałoby zrobić, by taką porcję kalorii spalić? Dostarczenie organizmowi energii zawartej w 0,5 litra piwa można spożytkować na: 35 min. aerobiku; 60 min. mycia okien; 45 min. odkurzania; 30 min. chodzenia po górach lub pływania; 25 min. gry w koszykówkę; 80 min. jogi czy godzinny spacer.

To oczywiście bardzo uproszczone, orientacyjne zestawienie. Pamiętajmy, że ok. 75% wydatkowanej przez nas energii jest przeznaczana na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a jedynie 1/4 jest zależna od naszej aktywności fizycznej. Jaki z tego wniosek? Wszystko – w rozsądnych ilościach – jest dla ludzi, a butelka piwa raz na jakiś czas nie sprawi, że będziemy mieli problemy z nadwagą. Nie zapominajmy również, że alkohol w zbyt dużych dawkach może mieć dalece poważniejsze konsekwencje niż kilka dodatkowych kilogramów.