Beta-alanina to jeden z modnych w ostatnim czasie suplementów diety polecany osobom regularnie uprawiającym różnego rodzaju dyscypliny sportu. Jak się okazuje, ma ona pożądane zastosowanie nie tylko wśród osób regularnie poświęcających czas na wysiłek fizyczny.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Bieganie stało się w ostatnich latach jedną z najbardziej popularnych form aktywności. Z roku na rok coraz więcej osób sięga po wygodne buty i sprzęt sportowy zapisując się na start w wyrastających jak grzyby po deszczu imprezach biegowych. W rodzinie biegaczy coraz więcej jest także kobiet, które bez kompleksów stają ramię w ramię z mężczyznami na linii startu. Dla wielu z pań bieganie jest już nie tylko środkiem do osiągnięcia smukłej sylwetki, ale stałym punktem w codziennym zestawie obowiązków i pasją. Coraz więcej biegaczek wraz z wyznaczaniem sobie nowych celów sportowych i nadzieją na poprawę wyników, sięga po suplementację. W dzisiejszym tekście bohaterem będzie jedne z popularnych ostatnio suplementów – Beta-alanina.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Czym jest Beta-alaninia?

Bohaterka tego tekstu jest aminokwasem z grupy tzw. β-aminokwasów. Jej przedstawiciele charakteryzują się tym, że ich grupa aminowa znajduje się przy węglu β w relacji do grupy karboksylowej. Mimo tego, że β-alanina należy do aminokwasów, to nie bierze bezpośredniego udziału w syntezie białek mięśniowych. Pełni za to inną, nie mniej ważną funkcję. Do spółki z l-histydyną (innym aminokwasem) tworzy dipeptyd określany jako karnozyna. Ta z kolei ma zbawienny wpływ na regenerację mięśni po wysiłku. Innymi słowy, Beta-alanina za pośrednictwem karnozyny odpowiada za przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, gdy ten był narażony na intensywną podaż energii w krótkim czasie. Podczas intensywnych i krótkotrwałych treningów mięśnie korzystają z energii w tzw. procesach beztlenowych, których przedstawicielem jest glikoliza. Konsekwencją glikolizy jest obniżenie poziomu pH komórkowego, które z kolei wiąże się ze wzrostem stężenia jonów wodorowych oraz zmianą aktywności enzymów, które przestają działać efektywnie. To wtedy dopada nas zmęczenie.

Nie tylko dla sportowców

Działanie karnozyny, do powstania której przyczynia się Beta-alanina, nie jest jedynie pożyteczne dla sportowców. Ten związek ma również wiele innych funkcji. Wspomnijmy o najważniejszych. Karnozyna zmniejsza toksyczność organizmu poprzez wspieranie gospodarowania jonami metali w płynach ustrojowych i tkankach, wydłuża życie hodowli komórkowych i posiada właściwości antyoksydacyjne (czyli chroni organizm przed rakotwórczym działaniem wolnych rodników). Naukowcy zauważyli, że karnozyna należy do grupy neuroprzekaźników i neuromodulatorów, które warunkują prawidłowe działania układu nerwowego. Obecnie są prowadzone badania nad wpływem karnozyny na leczenie kilku chorób, w tym: zaćmy starczej, Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, choroby wrzodowej, autyzmu i schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Istnieje także hipoteza, która zakłada, że karnozyna spowalnia demencję.

Beta-alanina – źródła

Zanim wskażemy, które produkty są bogate w beta-alaninę, rozwikłajmy zagadkę, która być może zrodziła się w głowach niektórych czytelników. Skoro za całe dobrodziejstwo odpowiada karnozyna, to dlaczego nie ona jest tutaj postacią pierwszoplanową? Dlaczego więc rekomendujemy suplementację β-alaniną? Z prozaicznej przyczyny. Wprowadzana do układu pokarmowego karnozyna rozpada się w procesie trawienia tracąc swoje dobroczynne właściwości.

Tak Beta-alanina, jak i histydyna, są przyjmowane w naturalnych, bogatych w białko produktach, takich jak: drób, wołowina, soja, wieprzowina oraz ryby. Z racji tego, że nie jest to przesadnie długa lista, osobom intensywnie uprawiającym sport zaleca się suplementację w formie pastylek preparatów. Produkty te zawierają zróżnicowany skład, a niektóre z nich dopasowane są specjalnie do potrzeb kobiet.

Kończąc, dodajmy jeszcze, że dobowe zapotrzebowanie na beta-alaninę dla mężczyzn to 4-5 g, a dla kobiet 3-3,75 g. Osoby aktywne fizycznie chcące skorzystać z suplementacji tym związkiem powinny prowadzić suplementację przez ok. 4 tygodnie obserwując reakcje organizmu na ewentualne efekty uboczne. Niektóre z suplementów mają skład dobrany specjalnie pod potrzeby aktywnych pań. Przedstawicielki płci pięknej mogą sięgnąć po proteinowy shake lub suplementację w formie pastylek.