Zima to wyzwanie dla naszej skóry. Na konsekwencje ujemnych temperatur są narażone przede wszystkim wargi, które tracą na swej elastyczności i atrakcyjności. Przekonaj się, jak radzić sobie z problemem spierzchniętych ust.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Całoroczne kłopoty

spierzchnięte usta zima

Wiele osób boryka się z przypadłością pękających ust praktycznie przez 12 miesięcy w roku. Objawy te nasilają się głównie w lecie podczas upałów oraz okresie intensywnego nasłonecznienia, a także zimą, kiedy nasza skóra jest narażona na minusowe temperatury, wiatr i wysuszone powietrze w pomieszczeniach w okresie grzewczym. Przyczyn dyskomfortu pękających ust należy upatrywać w różnych czynnikach, wśród których najczęściej wymienia się: niedostateczne nawodnienie organizmu, dietę bogatą w słone i ostre potrawy, brak witamin z grupy B oraz zmiany hormonalne. Nie bez winy są również złe przyzwyczajenia oblizywania warg i obgryzania ich naskórka. I choć mogłoby się wydawać, że ustne perypetie są domeną kobiet, to faktem jest, że także mężczyźni muszą stawiać im czoła. Po prostu panowie mniej chętnie mówią o swoich problemach związanymi pielęgnacją ciała.  

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Toniki
Produkty do pielęgnacji twarzy i szyi
Kremy nawilżające

Właściwe nawyki

Co mogę zrobić, by pozbyć się dyskomfortu spieczonych i pękających warg? Jak sprawić, by moje usta były jędrne, kuszące i zawsze gotowe do pocałunku? W tym przypadku warto mówić o profilaktyce raczej niż leczeniu. Odpowiednie przyzwyczajenia i proste domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą bowiem skutecznie rozwiązać problem i sprawić, że Twoje usta odzyskają należyty blask.

U podstaw pielęgnacji skóry leży odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu. W okresie zimowym nie możemy zapominać o przyjmowaniu pełnego bukietu witamin i mikroskładników, które podnoszą odporność organizmu, ale także zapewniają skórze większą elastyczność. Ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów, nawet w zimie, kiedy nasze pragnienie nie jest tak aktywne jak w lecie. Przydatne będzie również dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Z łatwością możesz to zrobić z wykorzystaniem specjalnych nawilżaczy lub po prostu mokrego ręcznika narzucanego na grzejniki. Nie zapominajmy, że oblizując i obgryzając usta tylko pogarszamy ich kondycję. Choć dla niektórych zapanowanie nad tym niechlubnym przyzwyczajeniem może wydawać się trudne, to musimy pamiętać, że to pierwszy krok do utrzymania warg w dobrej formie.

Dobre i złe kosmetyki

Oprócz diety, nawodnienia i nawilżenia powietrza, bardzo ważną rolę w pielęgnacji warg pełnią także kosmetyki do ust. W okresie zimowym szczególnie należy unikać tych z dodatkiem alkoholu, które skutecznie wysuszają usta. Analogiczne rezultaty może dać stosowanie kolorowych pomadek i błyszczyków. W co zatem ubrać swoje wargi wychodząc na minusową temperaturę? Najlepiej będzie sięgać po kosmetyki zawierające naturalne składniki. Przed mrozem dobrze będzie chronić wazelinia kosmetyczna, krem pielęgnacyjno-ochronny, balsam do ust lub cała gama pomadek ochronnych. Niedocenianym, a nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest maść z witaminami A i E – tania i dostępna w każdej aptece.

Z problemem spierzchniętych ust można walczyć także naturalnymi sposobami. Oto kilka z nich:

1. Nasmaruj wargi oliwą z oliwek, która dostarczy im potrzebnych witamin i nawilży naskórek. Analogiczne efekty możesz osiągnąć z wykorzystaniem masła shea (więcej na temat masła karite dowiesz się z naszego tekstu) lub masło kakaowe.

2. Podobny zabieg możesz stosować z użyciem miodu naturalnego. Nie jest może on tak skutecznym nawilżaczem jak oliwa z oliwek, ale dostarcza wargom wielu witamin i aminokwasów, dzięki czemu działa antybakteryjnie i dba o jędrność ust.

3. Świetnie nawilżanie skórze zapewnia także aloes. Zawiera on substancje wspomagające syntezę kolagenu i elastyny, które zapewnią blask i sprężystość Twoim wargom. Najlepiej sięgać po aloes bez dodatków i ulepszaczy w formie soku.

Wszystkie zabiegi można powtarzać 2 – 3 razy dziennie utrzymując preparat na ustach do momentu wchłonięcia (aloes) lub ok. 10 – 15 min.

spierzchnięte usta puch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W razie W

Jeśli po kilkunastu dniach wyżej wspomniane metody pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a Twoje usta pomimo tych wszystkich zabiegów nadal są suche i popękane, należy udać się do dermatologa. Lekarz może przepisać specjalistyczną maść lub zalecić skorzystanie z zabiegu wstrzyknięcia (w celach regeneracyjno-odżywczych) kwasu hialuronowego. Pamiętajmy również, że w skrajnych przypadkach permanentne problemy z pękającymi wargami mogą być zwiastunem chorób, np: cukrzycy, łuszczycy, problemami z tarczycą, albo rezultatem przyjmowania leków (np. przeciwtrądzikowych).