Opryszczka to problem, który chyba każda z nas mogła odczuć na własnej skórze. Sprawdź, jakie są typy oraz objawy opryszczki i przekonaj się, jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co powoduje opryszczkę?

Pierwszym skojarzeniem związanym z opryszczką jest oczywiście zmiana skórna w okolicach warg. To prawda, choć w niepełnej wersji, albowiem – oprócz ust – dolegliwość może atakować także błony śluzowe nosa oraz genitalia. Opryszczkę wargową i nosową wywołuje wirus HSV1, natomiast zmiany skórne tego typu na narządach rozrodczych są rezultatem działania wirusa HSV2. Dziś skupimy się na jej pierwszej odmianie. Statystki podają, że ponad 80% z nas jest zakażona HSV1, ale jedynie połowa z tej grupy choruje. Część populacji nie jest więc zagrożona opryszczką, a przynajmniej do momentu zarażenia się HSV1, który przenosi się drogą kropelkową, np. w czasie całowania.

Preparaty do higieny jamy ustnej

Preparaty do higieny jamy ustnej

Do leczenia chorób
Do higieny jamy ustnej
Do mycia zębów

Jakie są objawy opryszczki?

Opryszczka w okolicach ust przybiera kilka faz. Na początku skóra przy wargach robi się opięta i pojawia się uczucie swędzenia. Później następuje zaczerwienienie, po którym pojawia się mała grudka przekształcająca się z czasem w pęcherzyki wypełnione pyłem surowiczym. Kiedy pęcherzyki pękną, wirusy zgromadzone w płynie mogą przenieść się na inne części ciała (np. nos, gałkę oczną) lub zarazić inną osobę. Pęknięte pęcherze przybierają postać nadżerek, które następnie wysychają formując strupki. Nieleczone objawy trwają zazwyczaj do kilkunastu dni. Wirusy opryszczki wargowej atakują zwykle w okresach zmęczenia i obniżonej odporności oraz w przypadkach, kiedy zmarzniemy lub przegrzejemy organizm. U młodzieży HSV1 może uaktywniać się także w przypływie stresu, a u kobiet w okresie menstruacji.

O co pytać farmaceutę?

Rozwój opryszczki zależy w dużej mierze od tego, kiedy zaczniemy jej przeciwdziałać. Im wcześniej podjęte leczenie, tym większa szansa, że jej objawy okażą się mniej dokuczliwe. Najbardziej popularnym rozwiązaniem leczniczym są różnego rodzaju kremy na opryszczkę lub żele na opryszczkę dostępne bez recepty. Innym rekomendowanym rozwiązaniem jest płyn oczyszczający okolicę ust. Osobom borykającym się z atakami HSV1 poleca się profilaktyczne stosowanie balsamów do ust łagodzących objawy opryszczki i suchych ust. Jeśli po upływie kilku, kilkunastu dni od rozpoczęcia terapii objawy nie ustępują, może okazać się, że konieczne jest podjęcie leczenia antybiotykowego. To powinno odbywać się z inicjatywy i pod nadzorem lekarza.

Domowe sposoby na opryszczkę

Ulgi w opryszczce można szukać także w domowej apteczce. Polecanych sposób jest kilka, a jednym z najbardziej popularnym jest posmarowanie zakażonej okolicy wargi namoczoną w wodzie tabletką polopiryny. Podobne właściwości przypisuje się aloesowi, którego miąższem można smarować powstałe pęcherzyki. Inni w tej roli preferują plastry cebuli lub czosnku. Przeciwwirusowe właściwości przypisuje się także taninie, dlatego też niektóre osoby przykładają do miejsca wystąpienia opryszczki torebkę świeżo zaparzonej herbaty. Analogiczne okłady można wykonać z użyciem zaparzonej torebki melisy. Skoro już wspomnieliśmy o herbacie, warto w tym miejscu napomknąć również o olejku z drzewa herbacianego. Choć paradoksalnie nie ma on z herbatą wiele wspólnego, to dodanie jego kilku kropli do kremu, którym smarujemy usta w czasie wystąpienia opryszczki może mieć zbawienne rezultaty. Zainfekowane wargi można także okładać naturalnym miodem, który posiada właściwości antywirusowe i antybakteryjne.