Olejek z drzewa herbacianego to kolejny ze skarbów, którymi obdarzyła nas natura. Przeczytaj artykuł i poznaj, jakie korzyści może przynieść jego stosowanie Twojemu zdrowiu i skórze.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pochodzi olejek z drzewa herbacianego?

Wbrew pozorom główny bohater dzisiejszego wpisu nie jest spokrewniony z najpopularniejszą wersją herbaty, czyli wywarem, który w różnych odmianach towarzyszy nam praktycznie każdego dnia. Wywodzi się on z zupełnie innego kontynentu, co tłumaczy ilustrację w nagłówku artykułu. Olejek wytwarza się w procesie destylacji parą wodną liści i gałązek drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) rosnącego właśnie w Australii. Najwyższą jakość olejku otrzymuje się z liści zbieranych w okresie od listopada do maja. Uzyskany olejek jest bezbarwnym lub jasnożółtym płynem o wyrazistej, korzennej woni.

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe
Produkty z zieloną herbatą
Herbaty z dziką różą

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Jego możliwości są znane rdzennym mieszkańcom Australii od dawna. Z biegiem lat odkrywano kolejne zalety tego ekstraktu, który trafił pod strzechy aptek na całym globie. Wśród najważniejszych kompetencji dermatologicznych i prozdrowotnych olejku z drzewa herbacianego wymienia się:

– właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe;

– działanie przeciwzapalne;

– łagodzenie obrzęków po ukąszeniach i ugryzieniach owadów;

– regenerację naskórka (i suchej skóry), gojenie ran, leczenie owrzodzenia;

– wspieranie kuracji grzybicy u nóg;

– wspomaganie terapii infekcji górnych dróg oddechowych;

– podnoszenie ogólnego poziomu odporności organizmu;

– stymulowanie leczenia opryszczki, zajadów, pleśniawek, zapaleń błony śluzowej jamy ustnej oraz niwelowanie nieświeżego oddechu;

– wpieranie walki z łupieżem i wzmacnianie włosów;

– wspomaganie leczenia zapalenia narządów rodnych kobiet;

– właściwości wykrztuśne.

Jak widać oferta olejku z drzewa herbacianego jest całkiem pokaźna, a jego właściwości mogą mieć pozytywny wpływ tak na zdrowie, jak i urodę.

Jak przyjmować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z Melaleuca alternifolia to intensywny preparat przeznaczony do użytku zewnętrznego. Można aplikować go bezpośrednio na zmianę skórną (ukąszenie, trądzik, opryszczkę, ranę itd.) lub rozcieńczyć w wodzie albo oleju bazowym (np. oliwie) i nakładać wacikiem. Wszystko zależy od tolerancji skóry. Można także stosować go w aromaterapii, inhalacjach i płukankach jamy ustnej. W kuracji włosów i skóry głowy można dodać kilka jego kropel do szamponu. W aptekach i drogeriach są dostępne liczne produkty z dodatkiem olejku, w tym: żele przeciwtrądzikoweserum regenerujące do stópszamponykremy nawilżającemaseczki oraz żele oczyszczające.

Olejek z drzewa herbacianego – potencjalne komplikacje

Zauważyłaś z pewnością, że żadne z rekomendowanych sposobów użycia olejku nie odnosi się do użytku wewnętrznego. Połknięcie olejku może bowiem skończyć się wymiotami lub biegunką, poczuciem zdezorientowania, omamami, wysypką, sennością, słabszą koncentracją. W przypadku zaistnienia któregoś z nich, należy zasięgnąć lekarskiej konsultacji. Z tego powodu butelkę z olejkiem z drzewa herbacianego należy dobrze chronić przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Jeśli wiesz, że Twoja skóra jest wrażliwa na różnego rodzaju intensywne substancje, nakładanie olejku bezpośrednio na skórę może skutkować u Ciebie nieprzyjemnym pieczeniem, swędzeniem lub zaczerwienieniem. Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią powinny unikać kontaktu z opisywanym preparatem. Olejek nie powinien być również aplikowany dzieciom poniżej 6. roku życia.