Olej kokosowy to jeden z tych produktów, o których w ostatnim czasie mówi się dużo dobrego. Podobno jego właściwości mają pozytywny wpływ na zdrowie, smukłą sylwetkę i urodę. Nie wszyscy specjaliści podzielają jednak te optymistyczne opinie. Sprawdźmy więc, co zyskujesz (a co tracisz) dodając do swojej spiżarni olej kokosowy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Wartości odżywcze oleju kokosowego

Zacznijmy od tego, co kryje w sobie bohater dzisiejszego wpisu. 100 g olej kokosowego zawiera ok. 900 kcal i 99 g tłuszczu, w tym większość (ponad 90%) “złych” kwasów tłuszczowych nasyconych, a przede wszystkim kwas laurynowy i kwas mirystynowy. Dodajmy, że taka porcja oleju zawiera jedynie śladowe ilości minerałów – wapnia, żelaza i cynku oraz witamin: E i K. Podane wartości plasują go zatem na poziomie odżywczym podobnym do innych źródeł tłuszczu, np. masła.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Olej kokosowy: jestem za, a nawet przeciw

Powyższy akapit nie wystawia najlepszego świadectwa produktowi. Skąd zatem opinie na temat pozytywnego wpływu na zdrowie? Otóż kampania “Poznaj się na tłuszczach” firmowana przez Instytut Żywności i Żywienia informuje, że nawet kwasy tłuszczowe nasycone nie muszą nam szkodzić. Wszystko zależy od ich budowy. Kwasy średniołańcuchowe, których w oleju kokosowym jest dużo, bo ok. 65%, wchłaniają się i trawią inaczej niż kwasy długołańcuchowe, którym przypisuje się negatywny wpływ na zdrowie, a które znajdziemy w kwasach tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego (masło, śmietana, mięso). Sprzeczne są również informacje o tym, jak produkt wpływa na działanie układu krążenia. Teorie o pozytywnym oddziaływaniu tłuszczów średniołańcuchowych na leczenie chorób mózgu i demencji, stymulowaniu spalania zbędnych kalorii i szybkim dostarczaniu ładunku energetycznego przeplatają się z tymi o szkodliwym wpływie “złego” cholesterolu. Niezależnie od tego, do której nich jest nam bliżej, musimy pamiętać, że olej kokosowy – jak każdy inny tłuszcz – to duża dawka kalorii, a jego przyjmowanie w dużych ilościach może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu i tkanki tłuszczowej.

Olej kokosowy w kuchni

Wpływ oleju z kokosowego miąższu na zdrowie może budzić wątpliwości. Czy zatem należy unikać tego produktu podczas gotowania i pieczenia? Zdecydowanie nie. Stosowany z umiarem olej kokosowy z pewnością nie będzie bardziej szkodliwy niż inne tłuszcze, a może okazać się ciekawą alternatywą dla masła, margaryny lub smalcu. Olej kokosowy można stosować do smarowania pieczywa, pieczenia ciast, dodatku do sosów sałatkowych. Powinniśmy natomiast unikać go przy smażeniu. W tym miejscu warto także wyjaśnić różnicę między dwoma jego odmianami. Olej kokosowy rafinowany to produkt, który został poddany oczyszczaniu (termicznemu lub chemicznemu), podczas którego mógł stracić część swoich właściwości, np. kokosowy zapach. Natomiast nierafinowana wersja oleju (virgin) to produkt w bardziej naturalnej wersji, nie poddawany obróbce, o pięknej woni kokosu. Nierafinowany olej zawiera więcej pożytecznych substancji odżywczych.

Pielęgnacja olejem kokosowym

Dwuznaczności związane z wpływem oleju kokosowego na zdrowie nie dotyczą na szczęście jego roli w pielęgnacji ciała. Tu specjaliści są zgodni, a korzystny wpływ potwierdza jego wykorzystanie w wielu kosmetykach, np.: kremach, balsamach, peelingach, szamponach, kremach z filtrem SPF oraz maseczkach i odżywkach do włosów. Co sprawia, że ten tłuszcz roślinny ma tak szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała? Olej kokosowy doskonale nawilża i wygładza cerę poprzez wzmacnianie warstwy lipidowej naskórka. Ma też właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Jego antybakteryjne właściwości sprawdzą się w zwalczaniu trądziku, a walory rozjaśniające przy niwelowaniu przebarwień. Ale nie tylko skóra może skorzystać z jego pożytecznych kompetencji. Zawarte w oleju trójglicerydy kwasu laurynowego wnikają w głąb włosa wzmacniając go i nabłyszczając. Wybiela on również zęby i może być użyty do przygotowania domowej pasty do zębów. Ten naturalny kosmetyk może być wykorzystany naprawdę w wielu różnych zastosowaniach, jako: zamiennik dezodorantu, balsam do depilacji, środek do demakijażu, baza do peelingów czy krem do pielęgnacji skóry niemowląt.