Znowu dopadły cię wzdęcia i masz bóle brzucha? Z pomocą przyjdzie fenkuł! Pochodzący z rodziny selerowatych koper włoski to jedna z coraz modniejszych w Polsce jadalnych roślin. Stosuje się go właśnie przy dolegliwościach żołądkowych, ale nie tylko. Pomaga również w trakcie kryzysu laktacyjnego i podczas przeziębień. Dowiedz się więcej o jego prozdrowotnych właściwościach.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Koper włoski na dolegliwości żołądkowe? Nie tylko!

Podstawową właściwością kopru włoskiego są działania łagodzące wzdęcia i inne problemy trawienne – głównie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich brzucha. Fenkuł wspomaga również perystaltykę jelit, co okazuje się bardzo pomocne przy zaparciach. Dodatkowo, koper włoski wspiera trawienie poprzez wzmożoną produkcję żółci i soków trawiennych – idealne i dietetyczne rozwiązanie dla osób odchudzających się. Polepsza to apetyt i sprawia, że przemiana materii jest efektywniejsza. Ponadto, olejki z kopru mają właściwości wykrztuśne. Dzieje się tak, ponieważ uregulowany ruch nabłonka rzęskowego pozwala naszym organizmom łatwiej pozbyć się wydzielin w czasie grypy czy przeziębień.

Koper włoski a laktacja

Herbatki z fenkułu często stosowane są w przypadku np. kryzysu laktacyjnego bądź po prostu w ramach pobudzenia produkcji pokarmu dla niemowlaka. Jednakże przy ich stosowaniu należy zachować rozwagę, a najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem. Dlaczego? Fenkuł zawiera w sobie związki estrogenne, które w mleku mogą przenikać do organizmu dziecka. Krótkie stosowanie raczej nie wywoła większych zmian, ale może wpłynąć na poziom hormonu u dzieci i m.in. szybsze dojrzewanie u dziewczynek. Związki estrogenowe w koprze włoskim są na tyle istotne, iż zazwyczaj nie zaleca się podawanie naparów czy herbatek koperkowych maluchom w ramach leczenia kolki zbyt często, chociaż kwestia ta wciąż pozostaje dyskusyjna wśród młodych mam. Dlatego pytanie, czy herbatka z kopru włoskiego na kolki u niemowląt jest niebezpieczna, pozostaje nierozstrzygnięte. Najlepiej więc stosować je sporadycznie.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Inne właściwości fenkułu

Koper włoski posiada również inne, interesujące własności. Już według starożytnych uważało się go za znakomity afrodyzjak, szczególnie stosowany przez mężczyzn. Ponadto w warzywie tym nie brakuje wartości odżywczych. Najwięcej w koprze włoskim znajdziemy witaminy C oraz potasu i wapnia, które mają bardzo korzystny wpływ na nasz układ krążenia. Witamina C natomiast wzmocni naszą odporność. Warto po fenkuł sięgnąć również wtedy, gdy szukamy źródła witamin z grupy B (np. kwasu foliowego czy witaminy B1). Koper włoski jest także moczopędny, co pomaga w szybszym pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Można włączyć go więc do diety, gdy cierpimy na niewydolność nerek czy mamy problemy z wątrobą.

Jak jeść koper włoski?

Chociaż do produkcji specyfików z fenkułu używa się poza bulwą również nasion i łodygi rośliny, to właśnie bulwa jest najczęściej używana w gotowaniu. Jak smakuje fenkuł? Mówi się, iż ma zbliżony smak do anyżu. Jak większość warzyw, tak i koper włoski najlepiej jeść na surowo, odcinając resztę łodygi oraz korzenia. Półksiężyce bulwy najlepiej dodawać do sałatek, ale można je też gotować bądź smażyć – nawet w tej formie nadal są niskokaloryczne. Dlatego też często spotkamy koper włoski w przeróżnych dietach odchudzających. Jeśli chcemy zrobić napar z kopru, należy do jednej łyżki stołowej owoców (nasion) dolać szklankę wrzątku i czekać do ostudzenia. Możemy również stosować gotowe herbatki, w których koper włoski jest głównym składnikiem. Ciekawych możliwości kulinarnych nie brakuje – eksperci polecają go w formie zupy-kremu, ale także jako wartościowy dodatek do ryb. Wszystko zależy od naszej inwencji.