Znowu dopadły cię wzdęcia i masz bóle brzucha? Z pomocą przyjdzie fenkuł! Pochodzący z rodziny selerowatych koper włoski to jedna z coraz modniejszych w Polsce jadalnych roślin. Stosuje się go właśnie przy dolegliwościach żołądkowych, ale nie tylko. Pomaga również w trakcie kryzysu laktacyjnego i podczas przeziębień. Dowiedz się więcej o jego prozdrowotnych właściwościach.

Koper włoski na dolegliwości żołądkowe? Nie tylko!

Podstawową właściwością kopru włoskiego są działania łagodzące wzdęcia i inne problemy trawienne – głównie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich brzucha. Fenkuł wspomaga również perystaltykę jelit, co okazuje się bardzo pomocne przy zaparciach. Dodatkowo, koper włoski wspiera trawienie poprzez wzmożoną produkcję żółci i soków trawiennych – idealne i dietetyczne rozwiązanie dla osób odchudzających się. Polepsza to apetyt i sprawia, że przemiana materii jest efektywniejsza. Ponadto, olejki z kopru mają właściwości wykrztuśne. Dzieje się tak, ponieważ uregulowany ruch nabłonka rzęskowego pozwala naszym organizmom łatwiej pozbyć się wydzielin w czasie grypy czy przeziębień.

Koper włoski a laktacja

Herbatki z fenkułu często stosowane są w przypadku np. kryzysu laktacyjnego bądź po prostu w ramach pobudzenia produkcji pokarmu dla niemowlaka. Jednakże przy ich stosowaniu należy zachować rozwagę, a najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem. Dlaczego? Fenkuł zawiera w sobie związki estrogenne, które w mleku mogą przenikać do organizmu dziecka. Krótkie stosowanie raczej nie wywoła większych zmian, ale może wpłynąć na poziom hormonu u dzieci i m.in. szybsze dojrzewanie u dziewczynek. Związki estrogenowe w koprze włoskim są na tyle istotne, iż zazwyczaj nie zaleca się podawanie naparów czy herbatek koperkowych maluchom w ramach leczenia kolki zbyt często, chociaż kwestia ta wciąż pozostaje dyskusyjna wśród młodych mam. Dlatego pytanie, czy herbatka z kopru włoskiego na kolki u niemowląt jest niebezpieczna, pozostaje nierozstrzygnięte. Najlepiej więc stosować je sporadycznie.

Inne właściwości fenkułu

Koper włoski posiada również inne, interesujące własności. Już według starożytnych uważało się go za znakomity afrodyzjak, szczególnie stosowany przez mężczyzn. Ponadto w warzywie tym nie brakuje wartości odżywczych. Najwięcej w koprze włoskim znajdziemy witaminy C oraz potasu i wapnia, które mają bardzo korzystny wpływ na nasz układ krążenia. Witamina C natomiast wzmocni naszą odporność. Warto po fenkuł sięgnąć również wtedy, gdy szukamy źródła witamin z grupy B (np. kwasu foliowego czy witaminy B1). Koper włoski jest także moczopędny, co pomaga w szybszym pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Można włączyć go więc do diety, gdy cierpimy na niewydolność nerek czy mamy problemy z wątrobą.

Jak jeść koper włoski?

Chociaż do produkcji specyfików z fenkułu używa się poza bulwą również nasion i łodygi rośliny, to właśnie bulwa jest najczęściej używana w gotowaniu. Jak smakuje fenkuł? Mówi się, iż ma zbliżony smak do anyżu. Jak większość warzyw, tak i koper włoski najlepiej jeść na surowo, odcinając resztę łodygi oraz korzenia. Półksiężyce bulwy najlepiej dodawać do sałatek, ale można je też gotować bądź smażyć – nawet w tej formie nadal są niskokaloryczne. Dlatego też często spotkamy koper włoski w przeróżnych dietach odchudzających. Jeśli chcemy zrobić napar z kopru, należy do jednej łyżki stołowej owoców (nasion) dolać szklankę wrzątku i czekać do ostudzenia. Możemy również stosować gotowe herbatki, w których koper włoski jest głównym składnikiem. Ciekawych możliwości kulinarnych nie brakuje – eksperci polecają go w formie zupy-kremu, ale także jako wartościowy dodatek do ryb. Wszystko zależy od naszej inwencji.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl