Jarmuż to jedna z mniej znanych w naszym kraju roślin z rodziny kapustowatych. Podobnie jak np. mniszka lekarskiego, to na zachodzie jarmuż częściej spotkamy go w potrawach, a nie jako dekorację dania. Warto się mu przyjrzeć i jego niebanalnym wartościom zdrowotnym, odżywczym oraz smakowym, ponieważ różnorodności w naszej diecie nigdy za wiele!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jarmuż i zielona Europa

Jarmuż to roślina znana jeszcze ze starożytności. Jeszcze w XV wieku był bardzo popularny na stołach ówczesnej Europy, obecnie jada się go najczęściej w Niemczech, Holandii i Portugalii. Spotkać go można również poza starym kontynentem, m.in w Brazylii, Japonii i Afryce. Co ciekawe, nie występuje już w stanie naturalnym, znany jest jedynie z upraw. Jest to o tyle zaskakujące, iż jest to roślina bardzo wytrzymała – wytrwa nawet w bardzo niskich temperaturach.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Dlaczego jarmuż jest zdrowy?

Przetwory z jarmużu, takie jak np. przecier czy sok, pomagają w podniesieniu poziomu “dobrego” cholesterolu HDL i obniżenie “złego” – LDL. Dzieje się tak dzięki obecności witaminy C, która korzystnie wpływa na układ krwionośny. Dodatkowo, w jarmużu znajdziemy witaminę K, odpowiadającą za krzepnięcie krwi. Jej brak w organizmie wywołuje np. problemy z gojeniem się ran. Warto pamiętać o tym, iż witamina K wspomaga naszą gospodarkę wapniową, a jarmuż ma w sobie również sporo wapnia. Pierwiastek ten w naszych organizmach pełni wiele funkcji. Buduje kości i zdrowe zęby, reguluje układ nerwowy, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi, a także, podobnie jak witamina K, wspomaga krzepliwość krwi.

Skoro mowa o krwi, to nie można nie wspomnieć o zawartości żelaza w jarmużu. Żelazo odpowiada za wspieranie układu odpornościowego, metabolizmu cholesterolu i budowaniu czerwonych krwinek, ale co najistotniejsze, nie jest to pierwiastek syntezowany przez organizm. Trzeba go więc dostarczać poprzez pokarm. Wystarczy oprzeć sałatkę o jarmuż i gotowe! Jedna porcja powinna zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na wspomniane pierwiastki i mikroelementy. To jednak nie wszystkie właściwości jarmużu

Karotenoidy i sulforafan

Aby zadbać o dobry wzrok czy zdrową skórę zaleca się zjadanie warzyw z zawartością karotenoidów. Najczęściej związki te występują w warzywach krzyżowych, do których należy także jarmuż. Karotenoidy w jego przypadku to po pierwsze, beta karoten używany w przeróżnych preparatach do odnowy skóry. Po drugie, luteina oraz zeaksantyna, które bronią plamkę żółtą oka przed zniszczeniem i wysuszeniem, co działa pozytywnie na nasz wzrok. Co istotne, karotenoidy są antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami. Związki wykazujące takie właściwości znakomicie sprawdzają się w ramach profilaktyki antynowotworowej. Wykazano, iż jarmuż może skutecznie przeciwdziałać rakowi płuc i jelita grubego. Dodatkowym wsparciem w neutralizowaniu wolnych rodników w organizmie jest także sulforafan. Związek ten jednak traci swoje właściwości, gdy poddajemy warzywo obróbce termicznej.

Jarmuż może być składnikiem niezliczonych dań. Świetnie komponuje się w sałatkach, warto dodać go np. do przepisów z kaszą jaglaną. Chociaż najlepiej spożywać jarmuż na surowo, to nie zapominajmy spróbować go w formie koktajli czy nawet chipsów. Przyda się tam, gdzie szukamy odmiany i nowych smaków – a do tego pomoże nam zadbać o zdrowie.