Niejedna pani domu w obliczu niespodziewanej choroby ze zdziwieniem odkryła, iż nie posiada w domu akurat potrzebnego lekarstwa. Można takim sytuacjom zapobiec. Wystarczy zorganizować funkcjonalne miejsce na wszelkie medykamenty! Wszak domowa apteczka nie może obejść się bez konkretnych leków i rzeczy, które będą pod ręką w nagłej potrzebie. Sprawdź, jak ją szybko i sprawnie skomponować.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

1. Wybierz odpowiednie miejsce na apteczkę

Bez względu na to, czy tworzysz domową apteczkę od zera, czy sprzątasz już istniejącą, zastanów się, czy znajduje się ona w odpowiednim miejscu. Domowa apteczka powinna być przede wszystkim niedostępna dla dzieci. Umieść ją albo wysoko, albo w szafce zamykanej kluczem. Pamiętaj jednak, że w chwili nagłego wypadku leki czy opatrunki muszą być dostępne szybko i bezproblemowo. Unikaj łazienki – medykamenty przechowuj w miejscu zaciemnionym i suchym. Często domowa apteczka jest umiejscowiona w kuchni, ale tam panuje wyższa temperatura, co nie działa najkorzystniej na leki i może ograniczyć czas ich przydatności.

2. Sprawdź stan swojej apteczki

Organizację apteczki domowej zacznij od sprawdzenia preparatów, które już posiadasz. Wiele z nich może być już dawno przeterminowanych – pod żadnym pozorem ich nie zażywaj. Przeterminowane leki oddaj do apteki, która przekaże je do utylizacji. Pozbądź się w ten sposób również leków, których przeznaczenia nie znasz bądź np. nie mają etykiet, które pozwoliłby je zidentyfikować. Domowa apteczka dodatkowo wymaga, aby co kilka miesięcy zrobić dokładny przegląd całej jej zawartości.

Preparaty na urazy

Preparaty na urazy

Niezbędne w każdej apteczce sterylne materiały opatrunkowe - gazy, bandaże i plastry - po które sięgniemy w przypadku skaleczeń, czy zranień.
Bandaże i gazy
Opaski i stabilizatory
Opaski elastyczne

3. Organizacja to podstawa!

W wybranej szafce wydziel tyle miejsca, ile potrzebujesz, aby z łatwością mieć dostęp do najważniejszych rzeczy z apteczki domowej. Sposób grupowania leków zależy od Twoich potrzeb, warto jednak oddzielić opatrunki od leków. Jeśli w twojej rodzinie są osoby przewlekle chore, które stosują konkretne lekarstwa, najlepiej mieć je wydzielone osobno i tuż na wyciągnięcie ręki. Rozsądnie jest również zachować wszystkie ulotki z przeciwwskazaniami – raczej nie będziesz miała głowy do wyszukiwania informacji w internecie, gdy zajdzie nagła potrzeba. Jakie rzeczy najbardziej przydadzą się w domowej apteczce?

4. Leki przeciwbólowe i na oparzenia

Podstawowe leki przeciwbólowe to nie tylko paracetamol czy ibuprofen ratujące w czasie bólów głowy (szczególnie jeśli cierpisz na migrenę), ale także wszelkiego rodzaju maści na bóle stawów czy mięśni. Naciągnięcia czy inne drobne kontuzje mogą się nam przytrafić w zasadzie wszędzie, dlatego warto mieć w domu odpowiedni specyfik. Panie domu uwielbiające gotować są w szczególności narażone na oparzenia. W takich przypadkach liczy się szybkość działa – im prędzej znajdziesz i nałożysz maść, tym lepiej.

5. Gdy przychodzi przeziębienie

Zimowe i jesienne miesiące to czas, kiedy królują przeziębienia, a grypa zbiera swoje żniwo. Nie daj się im! Domowa apteczka powinna być przygotowana na takie ewentualności. Pastylki do ssania na bolące gardło, syropy na kaszel, saszetki z rozgrzewającymi napojami czy leki pozwalające zbijać skutecznie gorączkę na pewno pomogą, gdy będziemy potrzebowali dodatkowej dawki witaminy C i substancji neutralizujących objawy przeziębienia. Szczególnie pamiętaj o uzupełnieniu ich w sezonie jesienno-zimowym.

6. Domowa apteczka – opatrunki, plastry, gaziki, chusty, rękawiczki muszą być!

Jednymi z najczęstszych wypadków w domu są z pewnością skaleczenia. Czy to nożem, czy nożyczkami, a czasem nawet i papierem – potrzebujemy plastra bądź opatrunku natychmiast. Jeśli rana jest poważniejsza, nie zapomnij o przemyciu jej wodą utlenioną. Domowa apteczka nie może też obejść się bez rękawiczek, gazików, elastycznych bandaży czy chust trójkątnych. Dodatkowo – nożyczki, dzięki którym szybko rozetniesz opatrunek bądź plaster.

7. Domowa apteczka dla dzieci

Każda mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż chore dziecko wymaga nieustannej uwagi i troski. Trudno w takim momencie pędzić do apteki po lekarstwo – korzystniej mieć je już w domu na wszelki wypadek. Dzieci przebywają często wśród rówieśników i są podatne na infekcje. Jednocześnie nie można im podawać dawek leków dla dorosłych, szczególnie noworodkom. Tym ważniejsze jest wyposażenie domowej apteczki w skutecznie pomagające syropy na kaszel, leki na gorączkę, tabletki na ból gardła i inne dolegliwości typowe dla dzieci.

8. Ratunek w sprawach żołądkowych

W wypadku wszelkich dolegliwości żołądkowych największym kłopotem jest to, iż zdobycie odpowiednich leków nie jest możliwe ze względu na złe samopoczucie. Biegunki czy zatrucia potrafią nas zatrzymać w domu na długie godziny. Leczenie tych dolegliwości za pomocą tabletek czy proszków jest szybkie i skuteczne. Nie zapomnij również o elektrolitach – pozwolą one organizmowi wrócić do równowagi po przebytej chorobie.

9. Domowa apteczka z lekiem na stres

Stres często atakuje nas bez zapowiedzi, a niejednokrotnie w najmniej odpowiednim momencie. Stąd warto domową apteczkę wyposażyć w ziołowe specyfiki kojące nerwy. Pamiętaj, aby sprawdzić przed zakupem, czy jednocześnie nie mają przeciwwskazań przed prowadzeniem pojazdu. Przydać mogą się też preparaty pozwalające zasnąć czy te, które w kryzysowej sytuacji wzmocnią koncentrację.

10. Zmierz parametry zdrowia

Gdy cieszymy się zdrowiem, nie myślimy za bardzo o tym, co w naszej apteczce się znajduje. Kiedy jednak coś zaczyna się dziać niepokojącego, często brakuje nam odpowiednich urządzeń, aby sprawdzić podstawowe parametry. Termometr i ciśnieniomierz powinny się znajdować w każdej domowej apteczce, zwłaszcza gdy mieszkamy z osobami starszymi bądź z historią chorób układu krążenia, nie wspominając o dzieciach. Nowoczesne urządzenia są bezpieczne i pomogą wstępnie ocenić nasz stan, nim podejmiemy następne kroki.