Wraz z powrotem zimy znów przyjdzie Ci się zmierzyć z suchymi dłońmi, które cierpią z powodu niskiej temperatury. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie zadbać o zdrowe dłonie zimą? Sprawdź nasze sposoby!

Dlaczego pielęgnacja dłoni zimą jest taka istotna? Skóra tej części ciała nie ma zbyt wielu gruczołów łojowych, których wydzieliny pozwalają utrzymać dłoniom ciepło. Brakuje więc naturalnego sposobu na natłuszczanie i ochronę przed temperaturą i suchym powietrzem. W związku z tym często borykasz się z dłońmi, które wyglądają nieestetycznie, są szorstkie i niemiłe w dotyku. Co gorsza, w skrajnych sytuacjach możemy nawet dojść do odmrożeń. A wystarczy kilka prostych zabiegów, żeby zdrowe dłonie zimą były naszą wizytówką.

Zdrowe dłonie zimą – podstawy

Zacznij od tego, jak i czym myjesz swoje dłonie. Po pierwsze, używaj mydła o pH zbliżonym do pH skóry, najlepiej neutralny, czyli około 5,5. Zbyt zasadowy środek do mycia dłoni niekorzystnie wpłynie na ich warstwę ochronną – najczęściej tak działają mydła zapachowe. Unikaj również zbyt gorącej wody i pamiętaj, żeby wycierać dłonie dokładnie miękkim ręcznikiem – szorstki będzie powodował podrażnienia. Wilgotne dłonie wystawione na niską temperaturę również cierpią, dlatego nie zaniedbuj podstawowych czynności. Dopiero sucha skóra nadaje się do dalszej pielęgnacji bądź wyjścia na zewnątrz.

Tu też warto pamiętać o rękawiczkach. Noś je, gdy temperatura jest bliska zeru, a nie dopiero gdy będzie znacząco na minusie. Dłonie są jedną z najbardziej eksponowanych części ciała, z tego powodu bez odpowiedniej odzieży, która zatrzyma ciepło, trudno marzyć o tym, aby były zdrowe. Jeśli koniecznie musisz używać smartfona w zimie, to zaopatrz się w mitenki, ale z dodatkową osłoną na cztery palce. Pozwoli Ci to skuteczniej uzyskać zdrowe dłonie zimą. W trakcie domowych obowiązków również ich nie zaniedbuj – wszelkie obowiązki i kontakty z detergentami wykonuj w gumowych rękawiczkach. W przeciwnym wypadku cienka warstwa ochronna skóry dłoni nie będzie miała możliwości się odbudować.

Zdrowe dłonie zimą – kremy, kremy i jeszcze raz kremy!

Aby zachować skórę dłoni nawilżoną i wolną od suchości, w żadnym wypadku nie możesz pominąć częstego kremowania. Wybrany i sprawdzony produkt miej nie tylko pod ręką, ale wszędzie tam, gdzie przebywasz – w pracy czy w domu. Co powinno być bazą kremu? Możliwości jest kilka. Najważniejsze jednak, aby krem był gęsty i dostatecznie natłuszczał. Jego bazą może być gliceryna, parafina, silikon czy masło shea. Ich główną rolą jest, poza wspomnianym natłuszczaniem i ochroną przed zimnem, wzbogacenie skóry o wartościowe składniki. Dłoniom nie może zabraknąć witaminy A, która uczestniczy w produkcji tak ważnego dla elastycznej skóry kolagenu. Sięgnąć możesz również po produkty zawierające kwas hialuronowy.

Jeśli potrzebujesz dodatkowo nawilżyć dłonie, to zaufaj preparatom na bazie aloesu, łagodzącego jednocześnie wszelkie podrażnienia. Poza codziennym kremowaniem dłoni możesz również zastosować produkty na całą noc – wystarczy do tego ubrać po użyciu kremu bawełniane rękawiczki. Kosmetolodzy sugerują także kilkuminutowe kąpiele dla dłoni, które można wykonać samodzielnie w domu. Do przyrządzenia takiego wystarczy sok z cytryny i oliwa z oliwek, zmieszane w ciepłej wodzie. Pomoże to zachować gładkie, zdrowe dłonie zimą.

Zainwestuj w peeling

Bez pozbycia się zrogowaciałego naskórka trudno marzyć o jedwabistych dłoniach. Peeling pozwala nie tylko na oczyszczenie powierzchni skóry, ale i na pobudzenie komórek ciała do regeneracji, tak ważnej w trakcie zimy. Pamiętaj, aby zakupiony peeling nie był gruboziarnisty jak ten stosowany do ciała. Możesz go wykonać samodzielnie w domu, mieszając np. miód z cukrem i sokiem z cytryny. Następnie nałóż otrzymaną substancję na dłonie i wykonuj ruchy koliste, aż do całkowitego wchłonięcia. Wystarczy po tym spłukać ręce zimną wodą i gotowe. Taki zabieg warto sobie aplikować co najmniej raz w tygodniu, a zdrowe dłonie zimą będą osiągalne.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl