Ponad połowa ludzkości w ciągu swojego życia skarży się na ból pleców. Chyba każdy z nas doświadczył bądź zna osobę, która cierpi z powodu różnych dolegliwości kręgosłupa. Ich pochodzenie jest różnorakie, warto przy tym wiedzieć, iż niekiedy ból pleców jest tylko objawem poważniejszych chorób. Da się z nim jednak walczyć!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przyczyny bólu pleców

W zależności od miejsca, które boli, przyczyna dolegliwości może być różna. Z bólu pleców możemy cierpieć między innymi na rwę kulszową, dyskopatię i kilka rodzajów zwyrodnień kręgosłupa. Wśród czynników wpływających na występowanie bólu pleców wymienia się m.in. brak aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego – większość naszej pracy wykonujemy na siedząco, bardzo często w złej pozycji i przez wiele godzin bez przerwy. Z drugiej strony, mocno obciąża kręgosłup praca fizyczna, ale także krótkotrwały wysiłek, jak np. nieprawidłowy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów. Łatwo wówczas o kontuzję, wszelkiego rodzaju naciągnięcia mięśni pleców i tym podobne.

Zwróć również uwagę na obuwie. Że szpilki nie są dobroczynne dla naszych pleców, wiemy nie od dziś. Ale źle dobrane obuwie, np. do biegania bądź nawet chodzenia, potrafią wywołać w przyszłości ból pleców, zwłaszcza w szyjnym odcinku kręgosłupa. Podobnie wygląda sprawa tego, co ze sobą nosimy. Laptop, pełna torebka, do tego zakupy i nierównomierne rozmieszczenie ciężarów także powoduje ból pleców na różnych odcinkach kręgosłupa. Nieumiejętnie dobrany biustonosz również zamiast pomóc odciążyć kręgosłup, dodatkowo go nadwyręży.

Kiedy ból pleców jest objawem innych schorzeń?

Wiele prowadzonych badań wykazało pewną zależność pomiędzy nowotworami a bólem pleców. W przypadku osób po 50. roku życia chroniczny ból pleców powinien być sygnałem alarmowym, ponieważ faktyczną przyczyną może być nowotwór kości bądź piersi. Ból w górnym odcinku brzucha i pleców to także jeden z objawów nowotworu głowy trzustki.

Częste dolegliwości dolnych partii pleców mogą być efektem zapalenie pęcherza. Zapalenie pęcherza to jedna z powszechniejszych przypadłości u kobiet. Często jednak zupełnie nie kojarzy się jej z bólem pleców, co również ma miejsce w przypadku schorzeń nerek. Warto profilaktycznie zasięgnąć porady urologa, aby wykluczyć problemy z przewodem moczowym. Ból pleców może mieć także związek z chorobami serca, nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, jak dokładnie przebiega ta zależność.

Witaminy na ból pleców

Podobnie jak wielu innych schorzeniom, tak i bólowi pleców łatwiej zapobiegać, niż go leczyć. Podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednia dieta. Jeśli chcemy dbać o kręgosłup, nie możemy zapominać o witaminach i minerałach, które budują nasze kości. W naszych posiłkach nie może zabrać przede wszystkim wapnia, witaminy D oraz witamin z grupy B, w szczególności B12. Najlepszym ich źródłem są warzywa (np. te zielone, takie jak brokuły, szpinak czy jarmuż), owoce oraz ryby, które dodatkowo zawierają kwasy z grupy omega-3. Aby wapń dobrze się wchłaniał, należy unikać kawy, herbaty i alkoholu. Dobroczynnie działa również tak często wspominana witamina C, które nadaje naszym chrząstkom elastyczność i przedłuża sprawność naszego kręgosłupa. Jeśli nie z jakiegoś powodu nie możemy uzyskać tych dobroczynnych substancji z pożywienia, warto zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy i zażywać je wg wskazań lekarza.

Jak leczyć ból pleców?

Poza doraźnymi środkami przeciwbólowymi w postaci tabletek, żelów czy aerozoli, które uśmierzają ból, warto zadbać o kondycję kręgosłupa w szerszym zakresie. Zbawienny na ból pleców okazuje się masaż i wszelkie działania fizjoterapeutyczne. A w ramach profilaktyki i nie tylko – ćwiczenia fizyczne na wzmocnienie mięśni pleców. Znajdziesz ich w internecie całe mnóstwo – nie wymagają dodatkowego sprzętu, tylko chęci, wolnego czasu i odrobiny przestrzeni. Pamiętaj także o korygowaniu swojej postawy i odpowiednim obuwiu. W przypadku bólu, który nie ustaje, warto zasięgnąć porady lekarza i zrobić podstawowe badania – rentgen, rezonans magnetyczny. Szczególnie ten drugi pomoże wykluczyć np. dyskopatię, czyli początkowego stanu groźnej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.