Z pewnością wielokrotnie zadawałaś sobie to pytanie. Czy zima, czy lato, to ciągle masz wrażenie, jakbyś dopiero wyciągnęła dłonie z zamrażalnika. Za żadne skarby nie możesz ich ogrzać? To jednak nie tylko “taka uroda”. Zimne dłonie mogą być objawem poważniejszych dolegliwości – sprawdź jakich.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zimne dłonie – podstawowe przyczyny

Na temperaturę kończyn duży wpływ ma nasz styl życia. Nagłe oziębienie mogą wywołać stres, silna reakcja emocjonalna, ponieważ zwiększa się wówczas krążenie w innych częściach ciała, głównie klatce piersiowej. Przepływ krwi zmienia się również, gdy wykonujemy pracę siedzącą bądź stojącą. Tkwienie w identyczna pozycji w trakcie wykonywanych czynności przez wiele godzin w końcu sprawi, iż będziemy mieli zimne dłonie, a także stopy. Podobne skutki może przynieść zespół cieśni nadgarstka, który także jest chorobą zawodową. Zwróćmy uwagę również na elementy ubioru, np. pasek zegarka, bransoletkę czy skarpetki. Ich ucisk i blokowanie dopływu krwi też negatywnie wpływa na temperaturę rąk i nóg.

Ponadto, do naszej niedawnej listy powodów, dla których powinnaś przestać palić, możemy dodać również zimne dłonie. Dlaczego? Nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, co negatywnie wpływa na przepływ ciepła przez nasze ciało. W konsekwencji dochodzi do dodatkowego wychłodzenia kończyn, których ukrwienie jest gorsze niż innych części ciała.

Oczywiście, dłonie marzną w trakcie mrozów, gdy niedostatecznie je chronimy. O radach na odmrożenie dłoni pisaliśmy wcześniej, zajrzyj koniecznie w czasie siarczystych mrozów!

Chorobowe przyczyny zimnych dłoni i stóp

Chociaż zazwyczaj o lodowatych dłoniach mówi się, że są efektem problemów z krążeniem, to jednak lista chorób, które mogą występować w związku z nimi, jest niestety dłuższa. O czym mogą świadczyć więc zimne dłonie?

niedoczynność tarczycy. O tej chorobie więcej przeczytasz w naszej czytelni,
anemia, której objawami poza ochłodzeniem kończyn są również słabsze włosy i paznokcie czy też zmęczenie,
faktycznie problemy z krążeniem, takie jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), miażdżyca, zbyt niskie ciśnienie i tym podobne,
– choroby tętnic: Takayasu (zapalenie) oraz Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych),
choroba Raynauda, która polega na nagłych skurczach przy np. umieszczaniu dłoni w zimnej wodzie. Skóra ręki robi się wówczas bardzo szybko blada, a następnie sina.

Problem zimnych dłoni

Problem zimnych dłoni

Sprawdź produkty, które mogą pomóc:
Witamina C
Wzmocnienie odporności

Jak radzić sobie z lodowatymi dłońmi?

Poza wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, aby ustalić faktyczną przyczynę zimnych dłoni, możesz wykonywać profilaktycznie kilka prostych czynności. Pomogą one w utrzymaniu wyższej temperatury kończyn.

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia i rozgrzanie się jest herbata. Do jej przygotowania najlepiej użyć imbiru, soku malinowego, goździków czy cytryny. Pamiętajmy, że witamina C ma wpływ na poprawną budowę naczyń krwionośnych, więc jej obecność jest tu bardzo ważna. Powinniśmy także nie zapominać o ćwiczeniach, które poprawią ukrwienie wszelkich zakamarków ciała. Na początek nie trzeba wiele – wystarczy pokręcić stopami i dłońmi przez kilka minut. W dalszej perspektywie warto zastanowić się nad regularnym uprawianiem sportu. Decyzja ta okaże się zbawienna dla naszego zdrowia i samopoczucia, nawet w zimie. A jeśli szukasz przyjemnego sposobu na ciepłe dłonie, to rozważ masaże z olejkami aromatycznymi albo maściami rozgrzewającymi.