Chociaż mówi się, że palenie powoli wychodzi z mody, to wciąż wg badań GIS w 2017 w Polsce pali ponad 20% kobiet i 29% mężczyzn. W przypadku pań oznacza to wzrost o 2% względem roku 2015!

Walka z nałogiem nie jest prosta, ale możliwa. Jeśli nie działa na Ciebie rosnąca cena papierosów ani prośby bliskich, to przeczytaj poniższe powody i rzuć palenie razem z nami. Kilka tysięcy substancji chemicznych oraz dziesiątki substancji rakotwórczych nie będzie czekać, więc nie zwlekaj! Poniżej 5 głównych powodów, dla których powinnaś rzucić palenie.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Skóra

Patrząc na swoje odbicie w lustrze dzień w dzień możesz tego nie dostrzec, ale wystarczy kilka lat w nałogu, aby Twoja skóra straciła blask. Geny tutaj nie pomogą. Papierosy aktywują gen MMP-1, odpowiedzialny na zmiany skórne, zmarszczki i proces starzenia. Nikotyna i substancje smoliste konsekwentnie będą przesuszać Twą skórę, aż będziesz mogła zapomnieć o jej elastyczności i gładkości. Profilaktycznie możesz zażywać preparaty z witaminą A lub stosować kremy. Prawda jest jednak taka, że przyspieszonego starzenia się przez wyroby tytoniowe nie zatrzymasz. Rzuć palenie – to w końcu tańsze rozwiązanie, a z zaoszczędzonych pieniędzy zafunduj sobie prawdziwie skuteczną sesję w salonie piękności.

Włosy i paznokcie

Czy palenie ma wpływ na kondycję włosów i paznokci? Oczywiście i podobnie jak w wypadku skóry, efekt jest bardzo niekorzystny. Paznokcie pod wpływem wyrobów tytoniowych robią się żółte i łamliwe, co wygląda bardzo nieestetycznie. Wyrzucanie pieniędzy na manicure i odżywki nic nie da, jeśli nie przestaniesz truć swojego organizmu od środka. Poza tym, czy rzeczywiście wyglądasz dobrze z papierosem w dłoni? Popularny ‘dymek’ już dawno przestał być atrybutem seksapilu. A co z włosami? Wypadają? Nie masz już dość rozdwojonych końcówek, ciągłego farbowania – bo w końcu jakoś ich szarość trzeba pokryć? Rzuć palenie, a już po 24 godzinach odetchniesz świeżym powietrzem, tak samo jak Twoje włosy i paznokcie.

Brzydki oddech

Zauważyłaś, że w bliskich kontaktach ludzie czasami trzymają Cię na dystans? Nie ma w tym nic dziwnego, skoro po paleniu tytoniu zapach z ust jest nie do zniesienia dla osoby, z którą rozmawiasz. Utrzymujący się w jamie ustnej dym dodatkowo ją wysusza. Ponadto, nieświeży oddech może być wywołany zniszczonymi zębami – do tego także przyczynia się nałóg nikotynowy, podobnie jak do chorób przyzębia. Zerwanie z paleniem to znów czysty zysk, który wyeliminuje także inne groźne powikłania, jak nowotwory języka czy warg lub wszelkie zakażenia bakteryjne oraz grzybicę. A i same zęby zyskają na estetyce, bo przestaną żółknąć pod wpływem tych wszystkich trujących chemikaliów.

Ciąża – rzuć palenie dla nowego życia

Zaplanowanie ciąży to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety. Bez odpowiedniej diety i stylu życia trudno myśleć o prawidłowym jej przebiegu. Często oznacza to również rezygnację z papierosów, co bywa trudne z uwagi na dokuczający głód nikotynowy. Zdrowie dziecka jest jednak najważniejsze. A do tego wyroby tytoniowe mogą zaszkodzić przyszłej matce. Nałóg potrafi siać spustoszenie w tych sferach, nie tylko poprzez obniżenie libido. Kobietom regularnie palącym grożą nowotwory dróg rodnych oraz przyspieszona menopauza nawet o kilka lat. Przyszłemu dziecku natomiast palenie matki pogarsza ilość i jakość dostarczanego pożywienia, co skutkuje niższą wagą przy narodzinach. Noworodkowi grozi także astma, alergie oraz choroby układu krwionośnego w dorosłym życiu. A do tego może mieć problemy rozwojowe na niemal każdym etapie. Jednym zdaniem – paląc szkodzisz sobie i najbliższym w stopniu, jaki nie jest łatwy w późniejszym życiu do wyleczenia.

Nowotwory oraz inne schorzenia

Poza wspomnianymi już wcześniej w tekście cechami kancerogennymi palenie wyrobów tytoniowych może wywołać raka wielu innych organów. Przede wszystkim narażone są płuca wraz z całym układem oddechowym. Są to schorzenia, przy których głośny i nieprzyjemny kaszel jest w zasadzie drobnostką. Uzależnienie od nikotyny może powodować również nowotwory trzustki, wątroby czy żołądka. W przypadku tego ostatniego dochodzić może do owrzodzenia i zaburzenia apetytu. Co gorsza, na obniżenie ryzyka zachorowania potrzeba kilka lat od momentu, kiedy w końcu rzucisz palenie. A nałóg wpływa negatywnie niemal na każdy organ i wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Rzuć palenie! Wkrótce wrócimy do tematu z najlepszymi radami, jak pozbyć się paskudnego nałogu i znów cieszyć się zdrowiem, świeżym oddechem i lepszym samopoczuciem bez uzależnienia od nikotyny.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl