Dokuczają Ci często bóle żołądka, których przyczyny nie jesteś w stanie zlokalizować? To może być nietolerancja laktozy. Chociaż produkty mleczne zawierają dużo witaminy D oraz witamin z grupy B i uważa się je za zdrowe, to wg różnych szacunków na nietolerancję laktozy cierpi na nawet 30% Polaków! Dowiedz się więcej, co możesz z tą dolegliwością zrobić.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Na czym polega nietolerancja laktozy?

W większości produktów mlecznych zawartość laktozy waha się od 1 do 5 g na 100 gram. Laktoza natomiast to inaczej dwucukier, który w naszych organizmach pod wpływem laktazy rozpada się dwa inne cukry – glukozę oraz galaktozę. Trudności z trawieniem laktozy polegają na niedoborze enzymu laktazy bądź jego całkowitego braku. Może to wynikać z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich – genetyczna – jest pierwotną niezdolnością organizmu do wytwarzania laktazy i może być przekazywana kolejnym pokoleniom. Schorzenie może uaktywnić się w dowolnym momencie życia, ale najczęściej jest to okres dojrzewania lub dorosłego życia. Bardzo rzadko jest wrodzona. Taka nietolerancja laktozy dotyczy mniej niż 2% noworodków. Druga grupa przyczyn jest wtórna. Rozumie się przez to, iż nietolerancja wynika z innych chorób, takich jak:

mukowiscydoza,
– zespół krótkiego jelita i martwicze zapalenie jelita,
– zakażenia żołądkowo-jelitowe,
– choroba: Leśniewskiego-Crohna, Whipple’a oraz Duhringa.

Nietolerowanie laktozy wynika również z alergii na białko mleka krowiego, jednak należy rozróżniać oba te przypadki. Niezdolność do trawienia laktozy nie daje zewnętrznych objawów skórnych. A problemy z laktozą pojawiają się znacznie później, niż reakcja alergiczna. Trudności z trawieniem produktów mlecznych występują także przy długim stosowaniu antybiotyków, niedożywieniu i diecie bezmlecznej. Z tego ostatniego powodu laktozy nie tolerują m.in. Azjaci z dalekiego wschodu czy Indianie, których posiłki nie zawierają słodkiego mleka.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Objawy nietolerancji – jak ją stwierdzić?

Podstawowe objawy nietolerancji laktozy pojawiają się najczęściej po pół godzinie od spożycia produktu mlecznego. Zaliczamy do nich biegunki (zwłaszcza ze stolcem o specyficznym zapachu), bóle brzucha, uczucie ‘przelewania się’ w żołądku oraz wymioty. Istnieje kilka sposobów na medyczną ocenę, czy nie tolerujemy laktozy. Jedną z nich jest próba wodorowa, która polega na podaniu laktozy i ocenie % wodoru w wydychanym powietrzu. Innym sposobem jest także zmierzenie poziomu galaktozy oraz glukozy po podaniu laktozy. W niektórych przypadkach stosuje się metodę inwazyjną, która polega na pobraniu wycinka jelita grubego w trakcie endoskopii i zbadaniu go pod kątem nietolerancji. Określa się również kwasowość stolca i jego skład chemiczny. Coraz popularniejsze stają się badania genetyczne. Laboratoria sprawdzają wówczas dwa polimorfizmy genu LCT, którego mutacje odpowiedzialne są za nietolerancję laktozy.

Sposoby leczenia nietolerancji laktozy u dzieci i dorosłych

Kiedy problemy z trawieniem laktozy dotykają małe dzieci, konieczna jest konsultacja lekarza. Należy wówczas zmienić dziecku w diecie mleko na te bez laktozy, które nie będzie wywoływać nieprzyjemnych efektów. Dotyczy to także mleka modyfikowanego. W związku z tym, iż młodemu człowiekowi potrzebny jest wapń do prawidłowego rozwoju, trzeba rozważyć alternatywne jego źródła. W wielu wypadkach nietolerancja nie jest na tyle dokuczliwa, aby całkowicie rezygnować z produktów mlecznych z niską zawartością laktozy. Można więc podawać kwaśne mleko, kefir, a później ryby, orzechy i warzywa strączkowe. Na kolkę spowodowaną nietolerancją laktozy można podać dziecku specjalnie krople z laktazą.

Dorośli, jeśli nadal chcą spożywać mleko i jego przetwory, mogą przed posiłkami zażywać tabletki z laktazą, co poprawi ich trawienie i zniweluje problemy żołądkowe. Alternatywą dla mleka mogą być na przykład: mleko kokosowe, sojowe czy kukurydziane. Trzeba jednak dokładnie czytać etykiety produktów, które kupujemy, ponieważ wiele z nich może zawierać mleko. Znajdziemy je, np. nawet w mięsie czy innych towarach spożywczych. Niestety, nietolerancji laktozy nie da się całkowicie wyeliminować, ale przy umiejętnie skomponowanej diecie da się komfortowo obejść bez mleka.