Ciąża pozamaciczna to stan, w którym zarodek zamiast zagnieżdża się w najczęściej w jajowodzie. Wykrycie takiej ciąży nie jest proste, ale możliwe – trzeba wówczas działać szybko, ponieważ może być ona zagrożeniem dla życia kobiety. Dowiedz się więcej.

Objawy

Trudności w wykryciu ciąży pozamacicznej (ektopowej) polegają głównie na tym, iż początkowo nie daje ona żadnych niepokojących objawów. Przebieg ciąży do 6 tygodnia jest prawidłowy, kobieta odczuwa wówczas normalne niedogodności i pogorszone samopoczucie. Mniej więcej po półtorej miesiąca ciężarną zaczyna boleć brzuch, zwłaszcza z jednej strony. Pojawiają się także plamienia oraz wzmożone wymioty i nudności. W czasie takich objawów lekarze sugerują określenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Wolniejsze tempo jej wzrostu jest przesłanką ku diagnozie ciąży ektopowej. W 99% przypadków zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, ale może się to także stać w jajniku, szyjce macicy czy jamie otrzewnowej.

Testy ciążowe i owulacyjne

Testy ciążowe i owulacyjne

Zobacz produkty w dziale: Testy ciążowe.
Testy ciążowe

Diagnoza i leczenie

Poza wspomnianym badaniem poziomu hCG lekarz prowadzący powinien również zauważyć brak pęcherzyka ciążowego w macicy. W ramach diagnostyki wykonuje się właśnie badanie USG, które w 6. tygodniu ciąży powinno wykazać, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Leczenie nieprawidłowej ciąży zależy od jej charakteru oraz tygodnia, w którym została wykryta. Niestety, takiej ciąży nie da się w żaden sposób uratować – musi dojść do jej usunięcia.

Jednak w 20% przypadków ciąży zagnieżdżonej w jajowodzie dochodzi do jej naturalnego obumarcia i absorpcji, nie ma wówczas konieczności interwencji chirurga. Kiedy uda się wykryć ciążę ektopową, możliwe jest jej wygaszenie poprzez farmaceutyki. W przypadku, gdy nie doszło do uszkodzenia jajowodu, stosuje się usunięcie zarodka przez laparoskopię. Natomiast kiedy ciąża pozamaciczna zostanie wykryta późno, najczęściej około 10. tygodnia, może dojść do groźnych powikłań. Ewentualne pęknięcie jajowodu oznacza obfite krwawienie do jamy brzusznej. Towarzyszą temu takie objawy jak: bardzo silny ból brzucha, szybkie tętno, intensywne pocenie, bladość oraz jednostronny ból barków. Należy wówczas natychmiast dokonać interwencji chirurgicznej, ponieważ krwotok wewnętrzny jest zagrożeniem życia.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Chociaż nie jest jasne, dlaczego zarodek w pewnych sytuacjach nie zagnieżdża się w macicy, wyodrębniono kilka czynników, które podnoszą ryzyko takiej ciąży. Są to:

– przebyte infekcje drogą płciową,
– endometrioza (rozrost komórek endometrium poza macicę),
– zapalenie przydatków, czyli torbiele na jajnikach, które również mogą być efektem endometriozy,
– wszelkie infekcje,
– zakażenia paciorkowcami,
– wcześniejsze interwencje chirurgiczne w obrębie jajowodów.

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli przeszłam ciążę pozamaciczną?

Z dostępnych danych statystycznych wynika, iż kobietom po ciąży pozamacicznej, która czasami kończy się wycięciem jajowodu, nadal może zajść w kolejną ciążę. Wydaje się jednak, iż szansa ta jest nieco niższa, a i wymaga to przeczekania dla bezpieczeństwa kilku miesięcy. Statystyki pokazują, że kobiety po ciąży pozamacicznej zazwyczaj zostają szczęśliwymi mamami w późniejszym czasie. Dla pewności po 3 miesiącach wykonuje się badanie drożności jajowodu, tzw. histerosalpingografia, w skrócie HSG. Pozwala ono na stwierdzenie ryzyka kolejnej ciąży pozamaciczną. Jeśli jajowód jest drożny, to jest ono bardzo niskie.