Zauważasz pierwsze siwe włosy u siebie lub swojego partnera mimo, iż nie jesteście jeszcze w takim wieku? Witamina B5 może pomóc nie tylko na tę dolegliwość. Ma swoje szerokie zastosowanie w kosmetyce, a znajdziesz ją niemal wszędzie. Dowiedz się więcej!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Podobnie jak w wypadku wielu innych witamin, tak i B5 to połączenie kilku związków chemicznych. Są to: kwas pantotenowy, panteina, pantenol (zwany prowitaminą kwasu pantenowego) oraz koenzym A, biologicznie aktywna forma witaminy B5. O właściwościach innych witamin z grupy B przeczytasz w tym miejscu.

Dlaczego witamina B5 jest tak ważna?

Główne zadania witaminy B5 w naszych organizmach polegają na uczestnictwie w syntezie kwasów tłuszczowych. Ponadto kwas pantotenowy jest obecny podczas tworzenia kluczowych dla człowieka neuroprzekaźników oraz hormonów, takich jak kortyzol czy testosteron. Wykazano również wpływ witaminy B5 na układ odpornościowy. Gdzie ją znajdziemy? To akurat nie sprawi trudności, gdyż występuje ona w większości produktów roślinnych i zwierzęcych. Należy jednak pamiętać, iż witamina B5 szybko traci swoje właściwości wystawiona na działanie światła słonecznego.

Objawami niedoboru witaminy B5 są najczęściej zmiany skórne oraz zmęczenie i rozdrażnienie, częściowo wywołane bólami mięśni czy ich skurczami. Przy brakach kwasu pantotenowego dochodzi również do osłabienia włosów (widocznego poprzez siwienie i łysienie) i paznokci. Stąd też witamina B5 jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych (najczęściej w postaci pantenolu) i suplementów. Nadmiar witaminy B5 to rzadkość, ale może wywołać reakcję alergiczną i kłopoty żołądkowe. Dzienna dawka dla dorosłej osoby wynosi około 5 mg.

Witamina B i C - kompleks witamin

Witamina B i C - kompleks witamin

Produkty z witaminą B
Produkty z witaminą C

Właściwości kosmetyczne pantenolu

Prowitamina kwasu pantotenowego przede wszystkim łatwo wnika w skórę. Dzięki zdolności do wiązania wody nawilża naskórek i umacnia jego warstwy ochronne. Panie zapewne znają pantenol zawarty w płynach micelarnych, służących do zmycia makijażu. Jednocześnie działa przeciwzapalnie i łagodząco, przez co jest składnikiem wielu maści. Znajdziemy go więc w preparatach stosowanych po opalaniu, ale także w tych przeznaczonych dla matek karmiących, które mają podrażnione sutki. Możemy go więc stosować wszędzie tam, gdzie potrzebujemy nawilżenia, np. dłonie czy pięty. Pantenol jest z powodzeniem stosowany jako składnik kropli i sprayów do uszu czy nosa, także dla dzieci, co czyni z niego bardzo bezpieczny związek chemiczny. Co równie ważne – jego przedawkowanie jest raczej mało prawdopodobne, a do tego bardzo rzadko występują jakiekolwiek reakcje uczuleniowe.

Czym jest siwienie i jak witamina B5 może pomóc?

Siwienie włosów to – w dużym uproszczeniu – proces polegający na tym, iż melanocyty, tworzące barwnik włosa melaninę, produkują jej coraz mniej. Przez to włosy tracą swój naturalny blask. Na występowanie siwienia, poza genetyką, ma między innymi dieta, palenie papierosów oraz stres. Na spadek wydajności melanocytów wpływają również choroby, takie jak anemia czy cukrzyca. W badaniach nad tym problemem wykazano związek pomiędzy zażywaniem witaminy B5 oraz kobalaminy (witaminy B12), a zahamowaniem procesu siwienia, a nierzadko jego odwróceniem. Dokładnej przyczyny jeszcze nie ustalono, ale daje to nadzieję osobom, które przedwcześnie zauważają na swojej głowie pierwsze siwe włosy. Podejrzewa się, iż wpływ na odwrócenie procesu siwienia mają właściwości odżywcze i ochronne wspomnianych witamin, które dodatkowo wspierają pigmentację.