Znane w Europie od XVI wieku mango obecnie zaliczane jest do grupy superowoców, a więc tych, które w swoim składzie mają nadzwyczaj dużo wartościowych dla człowieka witamin i minerałów. Na Stary Kontynent mango przywędrowało z Indii, a obecnie jest uprawianie w obu Amerykach, Australii oraz Afryce. Dobroczynne działanie tego owocu zawiera się zarówno w jej miąższu, jak i pestkach. A do tego jest bardzo smaczny!

Mango dla zdrowia

Zagłębiającym się w skład mango rzuca się w oczy wysoka zawartość potasu, który w połączeniu z magnezem i wapniem pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego. Dodatkowo, dzięki jedzeniu tego owocu reguluje się poziom lipidów, co jest prostym przepisem na przeciwdziałanie chorobom serca i układu krwionośnego, a w konsekwencji zespołowi metabolicznemu. Owoc ten jest bogaty również w witaminę C, wspierającą nie tylko naszą odporność, ale i wchłanianie żelaza do organizmu. W mango nie brakuje  witaminy K, odpowiadającej za krzepliwość krwi, oraz witaminy E, bez której czulibyśmy się ospali i wzrosłaby nasza podatność na infekcje, co szczególnie groźne jest w okresie jesienno-zimowym.

Co ciekawe, pomimo wysokiej zawartości cukru, naukowcy sugerują, iż mango paradoksalnie wspiera wchłanialność glukozy, co w perspektywie może pomóc w obniżeniu jej poziomu. Inną ważną właściwością substancji zawartych w owocu jest zahamowanie rozwoju komórek rakowych, zwłaszcza w przypadku okrężnicy i piersi. Dzieje się tak dzięki antyoksydantom, które walczą z wolnymi rodnikami i wywołują u komórek rakowych apoptozę (śmierć komórkową), nie uszkadzając jednocześnie zdrowych komórek. Takie działania wpływają również odmładzająco na naszą sylwetkę. Ponadto błonnik pomoże nam utrzymać prawidłową wagę ciała. Uważać muszą jednak alergicy, bo owoc niestety potrafi wywołać silną reakcję alergiczną.

Poza wartościami odżywczymi mango jest po prostu smaczne. Możemy je jeść obrane na surowo. Najlepiej, aby kupiony owoc miał zdrowy kolor bez przebarwień i ładnie pachniał w okolicach szypułki. Stosuje się je także w sałatkach, jako dodatek do mięs i deserów. Nie powinno go także zabraknąć w orzeźwiających koktajlach.

Odchudzające pestki?

Od kilkunastu lat furorę robią pastylki na bazie wyciągu z pestki afrykańskiego mango. Według niektórych badań ich działanie jest pozytywne głównie ze względu na błonnik, który jest uniwersalnym pomocnikiem tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Wyciąg z nasion korzystnie wpływa na większość czynników kojarzonych z odchudzaniem, czyli np. wzrost poziom “dobrego” cholesterolu przy jednoczesnym spadku “złego”. Bez względu jednak jakie suplementy zażywamy warto pamiętać o tym, iż bez zbilansowanej diety efekt odchudzający pestek będzie niezauważalny. Należy także nie przesadzać z dawkowaniem – nadmiar błonnika w organizmie może zburzyć jego równowagę.

Mango w kosmetyce

Podobnie jak wiele innych superowoców i ten doczekał się wartościowych produktów kosmetycznych. Dobre rezultaty daje masło z mango. Wspomaga ono wchłanianie kolagenu, a przy tym nawilża i zmiękcza skórę, do tego regeneruje naskórek i przyspiesza gojenie ran. Mogą stosować je osoby z łuszczycą, gdyż masło potrafi łagodzić objawy tej dolegliwości. Podobnie działają szampony do włosów z ekstraktem z mango. Ich działania polega na odbudowie struktury włosów i zapobieganie ponownemu wysuszeniu. Stosowanie produktów z wyciągiem z tego owocu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących nawilżyć skórę i włosy.

Przeczytaj o innych superowocach w tym miejscu.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl