Niejedna z nas zmaga się z niesforną cerą, która nie chce być gładka i bez zmian bakteryjnych. Na wszelkie dolegliwości skórne współczesna kosmetologia proponuje wyciągi z kwiatów – dowiedz się, na które z nich warto zwrócić uwagę i być może wprowadzić je do swojej codziennej rutyny.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

W naszych poprzednich wpisach była już mowa o mniszku lekarskim i jego właściwościach. Polecamy ten tekst osobom, które w szczególności potrzebują remedium na brodawki i kurzajki. Pisaliśmy również o właściwościach czarnego bzu. Przyjrzyjmy się jednak innym interesującym roślinom i ich właściwościom, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jak skutecznie radzić sobie z problemami skórnymi?

Produkty na problemy skórne

Produkty na problemy skórne

Problemy skórne
Blizny i rozstępy
Trądzik

Nagietek

Nagietek leczniczy to roślina z rodziny astrowatych, której właściwości znano już w średniowieczu. Przede wszystkim warto wiedzieć o jego działaniu nawilżającym, stąd nierzadko jest on składnikiem kremów. Stosuje się go również w produkcji mydła (również płynów do sfery intymnej), a to ze względu na właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne. Polecany jest do skóry suchej, ale również dojrzałej. Dzięki obecności flawonoidów i innych substancji nagietek wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, co czyni z jego wyciągów jeden z najlepszych preparatów do skóry. Ponadto, wyciągi z kwiatów nagietka można stosować wewnętrznie, ponieważ pobudza on pracę wątroby i wydzielanie żółci.

Piwonia

Wyciąg z kwiatów piwonii jest nieodzownym składnikiem szamponu do włosów. Jego właściwości pozwalają zniwelować swędzenie i wszelkie podrażnienia, a jednocześnie pięknie pachnie. Poza tym poleca się odwar z piwonii na wszelkie wypryski skórne, w tym w celu złagodzenia atopowego zapalenia skóry. Kremy, których składnikiem jest piwonia, eliminują i wygładzają zmarszczki. Piwonia ponadto działa prozdrowotnie na wiele innych sfer naszego organizmu. Pomaga w przypadku hemoroidów, padaczki i reumatyzmu. Wspiera również układ krwionośny regulując ciśnienie tętnicze.

nowoczesne wyciągi z kwiatów to hit w kosmetyce

Fiołek

Obecny w suplementach diety oraz herbatkach wyciąg z bratka (zwanego fiołkiem trójbarwnym) ma silne działanie przeciw trądzikowi młodzieńczemu oraz egzemie (zapaleniu skóry dłoni) i innym podrażnieniom skóry. W składzie bratka nie brakuje dobroczynnych substancji, takich jak fenolokwasy, śluz (obecny niemal w każdym kwiecie) oraz rutynę. Podobnie jak większość przytaczanych tutaj roślin, działa również moczopędnie i pomaga przy nadciśnieniu tętniczym poprzez uelastycznienie naczyń krwionośnych.

Malwa

Co ciekawe, ekstrakt z malwy stosuje się w przemyśle spożywczym do barwienia np. napojów. Warto jednak stosować ją w formie naparu lub żelu. Dlaczego? Świetnie sprawdza się w przypadku cery przesuszonej. Jej skład, w który wchodzą flawonoidy i antocyjany, chroni skórę przed utratą sprężystości, a poprzez antyoksydanty hamuje starzenie. Malwa jest na tyle skuteczna, iż stosuje się ją w przypadkach bólu gardła. Jej właściwości nawilżające likwidują podrażnienia błon śluzowych i gardła właśnie. Wyciągi z kwiatów malwy mogą również stosować te z nas, które cierpią z powodu zbyt obfitych lub skąpych miesiączek. Malwa poprawia kondycję naczyń krwionośnych, co wpływa pozytywnie na cały organizm.

Jaśmin

Właściwości jaśminu są znane ludziom już od wieków. Głównym produktem wyciągu z kwiatów jaśminu jest olejek, który stosowany jest do wyrobu kosmetyków, jak również olejków eteryczne. Te wykazują intensywne działanie relaksujące i uspokajające. Możemy też stosować herbaty z jaśminu, sprawdzające się w przypadku oparzeń słonecznych (stąd esencja bywa stosowana w olejkach do opalania) , pomoże również w walce z zapaleniem spojówek oraz skóry w ogóle. Głównie jednak wyroby z jaśminu można polecić paniom po 50. roku życia. Jaśmin działa dobroczynnie na zmarszczki i wszelkie niedoskonałości wynikające z wieku.