egzema

Egzema – czerwony alarm dla skóry

Egzema ma wiele twarzy. Niezależnie od tego, jakie dokładnie będą jej symptomy, wszystkie one mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości i utratę pewności siebie w kontaktach z ludźmi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny pojawienia się egzemy, jej objawy i możliwości kuracji.

Egzema – czyli co właściwie?

Pod tym pojęciem kryją się różne typy zmian zapalnych skóry. Egzema jest chorobą zewnętrznych warstw skóry (naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej) o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym. Wypryski najczęściej pojawiają się na rękach – w okolicach nadgarstków i łokci oraz pod kolanami, a czasami również na klatce piersiowej i twarzy. Szacunkowe dane podają, że z tego rodzaju problemami może zmagać się nawet ok. 10% społeczeństwa.

Przyczyny wywołania egzemy

W tej kwestii medycyna nie jest jednomyślna. Wśród prawdopodobnych czynników wywołujących schorzenie wymienia się np. niewydolność układu odpornościowego oraz działanie czynników zewnętrznych wywołujących zmiany skórne (np. pokarm, antybiotyk, proszek do prania, metal, rozpuszczalnik, barwnik, kosmetyk lub intensywne promienie słoneczne). Badania dowiodły, że bardziej podatne na zachorowanie będą osoby, których przodkowie borykali się z podobnymi problemami. W grę wchodzi więc także czynnik genetyczny. Na podstawie dwóch generalnych grup przyczyn – wewnętrznych i zewnętrznych, wyróżniamy dwa typy egzemy – endogeniczną i egzogeniczną.

Objawy egzemy

Schorzenie może objawiać się na wiele sposób, które są zależne od indywidualnych tendencji pacjenta, czynnika wywołującego problemy oraz upływu czasu. Uogólniając można stwierdzić, że w pierwszym etapie skóra przybiera zaczerwieniony odcień, mogą też pojawić się obrzęk, grudki i pęcherzyki z płynem. W kolejnych stadiach przesuszona skóra może ulegać łuszczeniu, a rozdrapane grudki i pęcherzyki mogą przybierać ciemniejszą barwę i zgrubiałą powłokę. Typowym objawem dla egzemy jest też dokuczliwe swędzenie i pieczenie.

Leczenie egzemy

Najskuteczniejszym sposobem na leczenie egzemy jest wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za objawy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, gdyż nie zawsze jest jednoznaczne, co odpowiada za zmiany skórne. W tym celu warto udać się do dermatologa, który na drodze wywiadu i testów skórnych lub serologicznych pomoże wskazać alergen. Leczenie egzemy ma zazwyczaj powolny charakter sprowadzający się do systematycznego niwelowania objawów. W zależności od dyspozycji specjalisty, w celu łagodzenia doraźnych symptomów pieczenia skóry można stosować kremy i maści na egzemę oraz leki antyhistaminowe, których zadaniem będzie opóźnienie reakcji alergicznych. Oprócz tych metod, na dłuższą metę pomocne okażą się również zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i włączenie do diety niektórych ziół. Osobom borykającym się z egzemą rekomenduje się przede wszystkim odstawienie składników, które są częstymi alergenami, w tym: nabiału i krowiego mleka, cukru, kawy, herbaty i alkoholu. Ponadto poleca się zredukowanie spożywania potraw smażonych i zawierających konserwanty. W zamian warto sięgnąć po wywary z pokrzywy, łopianu lub koniczyny oraz olej z wiesiołka i olej z ogórecznika lekarskiego, które są bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego. W przypadku wystąpienia podrażnień warto również lepiej zaopiekować się swoją cerą i nie wystawiać jej na intensywne promieniowanie słoneczne, ograniczyć styczność ze zwierzętami, unikać niskich temperatur i kontaktu z szorstkimi materiałami.

Warto przeczytać

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – jak je odróżnić?

Dwie pozornie identyczne nazwy, czyli depresja nerwicowa oraz nerwica depresyjna, to tak naprawdę zupełnie różne schorzenia. Jak je możemy odróżnić – gdzie przebiega granica? Czy…

Czy zabiegi laserem na skórę są bezpieczne?

Leczenie niedoskonałości skóry laserem to coraz popularniejszy sposób na uzyskanie cery wolnej od blizn, zmarszczek czy bruzd. Czy zabiegi laserem kosmetycznym faktycznie są bezpieczne? Co…

Ciekawostki na temat ludzkiego ciała III: serce

Choć serce nie sługa, to wiemy sporo na temat jego funkcjonowania. Przygotowaliśmy kolejny zestaw ciekawostek na temat ludzkiego ciała – naszym bohaterem dziś jest właśnie…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675