Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego. Żylaki, jak potocznie się o niej mówi, objawiają się zgrubieniami oraz przebarwieniami żył widocznymi przez powłoki skórne. Problemu nie należy bagatelizować, aby nie dopuścić do owrzodzenia podudzi albo zagrażającemu życiu zatorowi płuc.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Skłonność do pojawienia się żylaków często ma podłoże genetyczne, jednak w wielu przypadkach główne przyczyny tkwią w nieodpowiednim stylu życia i błędach żywieniowych. Owszem, z genetyką raczej ciężko walczyć, ale warto zminimalizować inne czynniki ryzyka. W końcu jedynie u połowy osób występują żylaki, jeżeli co najmniej jedno z rodziców cierpiało z tego powodu.

Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że to właśnie niezdrowe nawyki przyczyniają się w zdecydowanym stopniu do obniżenia sprawności naczyń żylnych i w konsekwencji do występowania żylaków. Sprzyja temu na pewno siedzący tryb życia przy jednocześnie mocno ograniczonej aktywności fizycznej. Niekorzystnie działają też zbyt ciepłe kąpiele oraz częste chodzenie do sauny. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie nosić nadmiernych ciężarów. Wśród podstawowych czynników ryzyka wyróżnia się także wykonywanie dość ciężkiej pracy fizycznej w pozycji stojącej. Czynnikiem ryzyka może być nawet stojący tryb życia, więc zagrożeni będą np. fryzjerzy. Niekorzystny wpływ na stan żył mają również długotrwałe podróże, ciąża oraz zbyt obcisłe ubrania, buty na obcasie czy płaskie klapki. Chyba dla nikogo nie będzie dziwne, że dieta bogata w tłuszcze i puste węglowodany może przyczyniać się do rozwoju żylaków. Do tego jeszcze należy dodać wadliwe działanie układu krążenia w organizmie i nadciśnienie żylne, aby zrozumieć, jak łatwo cierpieć z powodu pojawienia się żylaków.

Żylaki – najczęstsze objawy

Pod wpływem różnego rodzaju przyczyn następuje wzrost ciśnienia krwi, która zaczyna coraz mocniej naciskać na ścianki żył w kończynach dolnych. W efekcie żyły ulegają rozciągnięciu. W związku z tym, że po jakimś czasie nie będą już w stanie powrócić do swojego kształtu pierwotnego, to zaczynają być widoczne  – jako żylaki właśnie.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Pierwszym symptomem rozwoju dolegliwości są obrzmienia w okolicy kostek, nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg, bolesność łydek, coraz częściej pojawiające się skurcze, drętwienie i mrowienie. Objawy nasilają się zazwyczaj podczas upałów i dużej wilgotności powietrza, jak również przy długotrwałym siedzeniu lub staniu.

Kolejnym etapem jest nasilający się w ciągu ból kończyn dolnych oraz tak zwana teleangiektazja, objawiająca się poszerzonymi żyłkami śródskórnymi i drobniutkimi żyłkami siateczkowatymi. Takie małe popękane naczynka z czasem zaczynają się powiększać i zaczynają być widoczne jako poszerzone naczynia powierzchniowe zabarwione na niebiesko. Często przypomina to krętą linię z wieloma zgrubieniami. W stanach mocno zaawansowanych pojawiają się owrzodzenia, stany zapalne skóry i tkanek podskórnych.

Jak radzić sobie z żylakami – domowe sposoby

Problem nie jest wyłącznie natury estetycznej, więc wymaga podjęcia bardzo konkretnych działań leczniczych. W początkowym etapie warto zmienić swój styl życia na bardziej aktywny i po prostu więcej się ruszać. Bardzo wskazany jest nordic walking, pływanie, taniec czy joga. Jednocześnie trzeba unikać sportów siłowych, kajakarstwa czy intensywnie uprawianej siatkówki, ponieważ te rodzaje sportu nie są zalecane przy żylakach. Dobrym pomysłem będzie też masaż pneumatyczny i dieta bogata w warzywa, owoce i orzechy.

Korzystne działanie wykazują również specjalne uciskowe opaski, pończochy i podkolanówki oraz suplementy diety na żylaki. Nogi można zaś smarować kremami lub maściami zawierającymi wyciąg z kasztanowca czy nostrzyka lekarskiego. Jednocześnie można przyjmować większe dawki witaminy C, witaminy PP czy też preparatów z rutyną, diosminą i hesperydyną. Większość z nich jest dostępna w aptekach bez recepty. Innym domowym sposobem będzie smarowanie zmienionych chorobowo miejsc pastą z zielonej glinki wymieszaną z wodą.

Jak radzić sobie z żylakami – metody leczenia

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia żylaków, a wybór konkretnego sposobu zależy od lekarza prowadzącego. Konieczne jest wcześniejsze badanie dopplerowskie, dzięki któremu dokładnie wiadomo, na jakim etapie rozwoju są żylaki. Najczęściej obecnie stosuje się skleroterapię. Polega ona na ostrzykiwaniu żył płynem obliterującym, który usuwa zmiany żylakowe. Można również skorzystać z laserowej operacji żylaków bądź zabiegu usuwania żylaków parą wodną. Obecnie raczej unika się przeprowadzania klasycznej operacji żylaków, chyba że stan jest na tyle zaawansowany, iż pozostałe metody mogłyby okazać się nieskuteczne.