Górskie szlaki przystosowane są do turystyki pieszej oraz, w niektórych przypadkach, także rowerowej. Z tego powodu większość turystów, którzy wybierają się w góry, zabiera ze sobą co najwyżej prowiant, działający telefon oraz odpowiednio przygotowaną apteczkę. Czy to wystarczy? Jak musisz przygotować się do górskich wypraw?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Odpowiedni strój ma bardzo duże znaczenie

Co zabrać w góry latem? Przede wszystkim odpowiednie ubranie. Specjaliści od turystyki górskiej często podkreślają, że pogoda w górach jest bardzo zmienna i nawet jeśli przed wyjściem turyści sprawdzą pogodę, to i tak w wygodnym plecaku powinni posiadać kurtkę przeciwdeszczową. Przy wyborze ubrań, dostosowanych do pory roku, należy zadbać o wygodne buty oraz skarpetki, które będą chronić stopy przed otarciami. Przy wycieczkach latem należy pamiętać o konieczności ochronienia głowy przed promieniami słonecznymi. Idealnie sprawdzają się czapeczki z daszkiem lub wiązane chusty. Wraz z ochroną głowy należy pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, które ochronią oczy przed promieniowaniem UV. Skórę przed wyjściem trzeba zabezpieczyć kremem z wysokim filtrem, który można także zabrać ze sobą. Wybierając bieliznę oraz koszulki warto postawić na tkaniny, które dość szybko odprowadzają wilgoć, a więc i pot, na zewnątrz, chroniąc przed przypadkowymi otarciami.

Przede wszystkim pierwsza pomoc

Bez względu na to, czy wybieramy się w góry na krótką wycieczkę, czy może planujemy wędrówki po górach z zamiarem nocowania w schronisku, latem w góry powinniśmy zabrać dobrze wyposażoną apteczkę. W zupełności wystarczy jeden zestaw na całą grupę turystów. Można również skompletować niezbędne leki oraz akcesoria samodzielnie. Przy planowaniu górskich wędrówek należy myśleć głównie o otarciach czy zwichnięciach, które determinują wyposażenie apteczki. I tak w plecaku z pierwszą pomocą powinien się znaleźć plaster z opatrunkiem oraz plaster w rolce, 2-3 bandaże zwykłe oraz bandaż elastyczny. Warto zadbać także o gotowe opatrunki wyjałowione oraz o wodę utlenioną w poręcznej butelce. W apteczce musi się znaleźć także chusta trójkątna, co najmniej jedna para rękawiczek jednorazowych z cienkiej gumy lub lateksu oraz koc termiczny w postaci aluminiowej folii. W przypadku złamań do ich unieruchomienia zwykle wybiera się dostępne kije i gałęzie, dlatego warto zabrać wielofunkcyjny scyzoryk.

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Tabletki i kapsułki
Na przeziębienie

Dobry plecak, a w nim…

Przygotowanie do wędrówki należy rozpocząć od wyboru plecaka. Zwykle wystarcza niewielki plecak jednodniowy, do którego obowiązkowo należy zabrać coś do picia oraz niewielki prowiant. Tu należy pamiętać, że specjaliści zalecają, aby prowiant wystarczył na cały dzień. Dodatkowo należy zabrać produkty wysokoenergetyczne, np. czekoladę, batony czy suszone owoce i orzechy. Pojemność plecaka ma bardzo duże znaczenie, bowiem musi się w nim zmieścić apteczka lub akcesoria do udzielania pierwszej pomocy, kurtka, ale również scyzoryk, mapa czy dodatkowe źródło zasilania do telefonu. Choć większość turystów nie planuje pozostawania na noc w górach, to warto zabrać latarkę oraz zapałki lub zapalniczkę. Przy nagle zmieniającej się pogodzie sprawdzi się także nieprzemakalna ochrona na plecak.

Co zabrać w góry latem, jeśli czeka nas dłuższa wyprawa?

Nieco inne wyposażenie będzie potrzebne, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę po górach oraz nocleg na biwaku lub w schronisku. Wówczas w plecaku musi się znaleźć miejsce na karimatę, która powinna być podszyta specjalną warstwą aluminiową, nieprzepuszczającą zimna. Przy biwakowaniu w plenerze zabiera się także niewielki namiot oraz śpiwór, niewielką kuchenkę turystyczną oraz zapas paliwa. Konieczne staje się także zabranie zestawu turystycznych naczyń i sztućców oraz pojemnika do przechowywania żywności. Czasem do takiego zestawu dodaje się także kubek z miarką. Potrzebna natomiast będzie saperka, najlepiej składana oraz urządzenie do oczyszczania wody, czasem zastępowane przez tabletki do uzdatniania wody. W zależności od rodzaju wyprawy, dobrze jest ze sobą zabrać kijki trekkingowe lub czekan do wspinaczek wysokogórskich. Przy pakowaniu należy również pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Zwykle wystarcza polar, ciepła bielizna oraz koszulki z długim rękawem. Z leków możemy również sięgnąć po maści przeciwbólowe, które ukoją ewentualne bóle w trakcie noclegu.

Zmienna pogoda, jaka panuje latem w górach, sprawia, że część turystów bardzo długo się zastanawia, co zabrać w góry latem. Wyposażenie przy krótkich wyprawach jest dość oczywiste, jednak nawet gdy planujemy spacer po którejś trasie, powinniśmy zabrać przeciwdeszczową kurtkę czy dodatkową porcje jedzenia. Może się bowiem okazać, że wyprawa się nieco przedłuży, a my jako turyści musimy uwzględnić to w swoich planach.