Piękne i zdrowe paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Nie zawsze jednak wiemy, jakie zabiegi są dla nich zbawienne, a które wręcz przeciwnie – sprawiają, że ich kondycja jest kiepska. Co robić, a czego unikać? Podpowiadamy, jak zadbać o paznokcie skutecznie z pomocą kilku sposobów.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nawilżanie

Podstawą zadbanych dłoni i paznokci jest bez wątpienia nawilżanie. Jeśli regularnie będziemy kremować dłonie, to i nasze paznokcie także będą utrzymane w dobrym stanie. Szczególnie powinno się o tym pamiętać podczas panowania skrajnych temperatur, zarówno w czasie zimy jak i lata. Kremy nawilżające mają różnorodny stopień działania. Ogólna zasada jest następująca; na dzień krem lżejszy, który się szybko wchłania. Natomiast na noc śmiało możemy nałożyć grubszą warstwę kremu silnie nawilżającego. Nie zapominajmy tylko o dodatkowych bawełnianych rękawiczkach! Dzięki nim rano obudzimy się z gładkimi, jedwabistymi dłońmi, a nasze paznokcie będą odżywione.

Dieta

Jeśli czujesz, że twoje paznokcie łamią się, rozdwajają i rosną słabe, to sprawdź swoją dietę pod kątem braków w witaminach i minerałach. Jak zadbać o paznokcie, gdy nie dostarczamy organizmowi niezbędnych do rozwoju substancji? Dlatego zwróć uwagę na obecność w pożywieniu lub w suplementach witamin z grupy B, które są koniecznymi składnikami w wielu procesach przemian komórkowych. Nie może również zabraknąć żelaza, cynku, manganu i magnezu. Ponadto, kluczowe we wzroście paznokci są witaminy A oraz E, a wszystkie te substancje można zażywać poprzez specjalnie skomponowane suplementy, wspierające paznokcie.

Piękna, zdrowa skóra dłoni i rąk!

Piękna, zdrowa skóra dłoni i rąk!

Do skóry rąk
Do nawilżenia dłoni

Ochrona

Zakładasz rękawiczki, kiedy jest już naprawdę zimno? To błąd! Twoja skóra i paznokcie odczuwają niską temperaturę wcześniej, co w połączeniu z suchym zimowym powietrzem sprawia, że tracą one blask. To samo dotyczy używania wszelkich detergentów podczas sprzątania czy innych czynności. Bezwzględnie należy wówczas nosić lateksowe rękawiczki, które ochronią przed szkodliwym działaniem chemii. Unikać warto też gorącego powietrza.

Pielęgnacja

Kilka zasad pielęgnacji pozwoli ci łatwiej zrozumieć, jak zadbać o paznokcie we własnym zakresie. Po pierwsze, zachowuj je w czystości, aby zapobiec grzybicy czy innym chorobom. Po drugie, aby wzmocnić paznokcie, można stosować odżywki pielęgnujące lub np. olejek rycynowy. Po trzecie, możliwie jak najmniej ingeruj w skórki. Ich wyrywanie czy obcinanie nieprawną dłonią przyniesie więcej szkody niż pożytku. Najlepiej najpierw je zmoczyć kąpielą, a następnie odsunąć patyczkiem lub szpatułką. No i po czwarte – nie obgryzaj! Jeśli masz z tym kłopot, to możesz zastosować specjalny preparat, który zmienia smak paznokcia. Po piąte, do zmywania lakierów nie używaj związków acetonu, ponieważ mają one negatywny wpływ na płytkę paznokcia. A do ich piłowania – zawsze tylko w jedną stronę, aby nie zniszczyć powierzchni – najlepiej używać pilnika papierowego lub szklanego, z dobrze dostosowanym do naszych preferencji.

Zabiegi, czyli kosmetyczka ci powie, jak zadbać o paznokcie

Poprawnie wykonany manicure z pomocą profesjonalnych produktów to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz czasu na samodzielne eksperymenty. Nie wszystkie zabiegi są jednak dla naszych paznokci korzystne. Pamiętaj, że każdy sztuczny paznokieć, a potem proces jego usunięcia, obciążają i osłabiają płytkę paznokcia. Między kolejnymi zabiegami trzeba raz na jakiś czas dać dłoniom odpocząć i pozwolić im na odbudowę płytki i regenerację. W innych przypadkach możemy zastosować bezpieczniejsze i odżywiające sztuczne paznokcie z jedwabiu. Lepiej przemyśleć sprawę, czy aby na pewno potrzebujemy kolejne przedłużenie, zamiast np. cieszyć się krótszymi, zgrabnymi paznokciami, które znakomicie sprawdzają się w pracy i w domu.