Zakup leków w internecie to nierzadko spory ból głowy dla osób, które chcą możliwie jak najniższym kosztem zdobyć konkretne preparaty. Czy jednak najtaniej oznacza bezpiecznie? Jak kupować bezpiecznie leki w internecie, aby nie ryzykować swojego zdrowia? Czy charakteryzuje się wiarygodna apteka? O tym więcej w naszym artykule.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kto może sprzedać leki za pośrednictwem internetu?

Prawo w tym aspekcie jest bezwzględne – suplementy diety i leki OTC (bez recepty) w sieci mogą legalnie sprzedawać tylko zarejestrowane apteki i punkty apteczne. Szereg obowiązków z tego tytułu reguluje Prawo farmaceutyczne oraz dodatkowe rozporządzenia Ministra Zdrowia. Legalna apteka handlująca preparatami musi posiadać zezwolenie wydane przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Aby otrzymać takie zezwolenie dany podmiot musi spełnić szereg wymagań, które dotyczą m.in. kwalifikacji personelu, sposobu przechowywania i transportu leków oraz zawartości strony internetowej. Oznacza to, iż witryna apteki musi posiadać informacje na temat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, zezwolenia, warunków dostawy oraz bardzo istotną identyfikację graficzną. Na pytanie jak kupować bezpiecznie leki w internecie odpowiadamy jednoznacznie – korzystajmy tylko ze sprawdzonych, legalnych źródeł.

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Tabletki i kapsułki
Na przeziębienie

Czy sprzedaż leków poza aptekami jest legalna?

Nie jest i to również reguluje prawo. Wg stosownego artykułu 124 Prawa farmaceutycznego:

Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dotyczy to absolutnie każdego obywatela, zarówno mamę, która sprzedaje na grupie w mediach społecznościowych, jak i przestępców podrabiających leki.

Dlaczego kupowanie leków z niepewnych źródeł jest niebezpieczne?

Chociaż nierzadko oferty leków znalezione w internecie są bardzo atrakcyjne, to ich nabycie wiąże się z ogromnym ryzykiem. Niestety. w sieci nie brakuje ofert leków dostępnych tylko na receptę, których sprzedawać przez internet nie mogą nawet legalne apteki. Taka działalność to jawne łamanie prawa, podobnie jak handel preparatami niedopuszczonymi do obrotu w Polsce, czy ‘odstępowanie’ wcześniej niewykorzystanych antybiotyków czy leków psychotropowych. Ich obrót jest ściśle kontrolowany ze względów bezpieczeństwa. Stąd kupowanie leków od osób prywatnych jest niepewne.

1. Nie mamy żadnej kontroli nad tym, skąd dany lek pochodzi. W związku z tym istnieje duże pole do manipulacji i oszustw. Nie mamy całkowitej pewności, czy osoba oferująca lek faktycznie kupiła go w aptece, czy np. sama nie padła ofiarą oszustwa i jest w posiadaniu podrobionego leku.

2. Dużo wątpliwości budzi to, jak dany lek był przechowywany. Legalna, wiarygodna apteka internetowa spełnia szereg wymagań w tym zakresie i preparaty przez nie oferowane są bezpieczne. Natomiast osoba prywatna może przechowywać leki nieprawidłowo, co wpływa niekorzystnie na ich skład i właściwości, a w konsekwencji na nasze zdrowie.

3. Podobnie nasze obawy powinien budzić sam transport zakupionych leków. Bardzo często z uwagi na oszczędność decydujemy się na najtańsze sposoby dostawy, co również nie gwarantuje ich bezpieczeństwa, szczelności itp. Łatwiej wówczas o uszkodzone opakowanie i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

4. Kupowanie z niepewnych źródeł oznacza, iż nie pozbawiamy się prawa do reklamacji, jeśli lek będzie niezgodny z tym, co rzekomo zakupiliśmy. Dotyczy to również składu, który może się różnić i w związku z tym będzie na nas oddziaływał inaczej, może też zawierać substancje trujące. Może się to zakończyć groźnie – utratą zdrowia, a w najlepszym przypadku stratą pieniędzy. To samo dotyczy się produktów zagranicznych, nie zarejestrowanych w Polsce. Uważajmy również na najczęściej podrabiane leki, takie jak te na odchudzanie, potencję i inne.

Co zrobić z niepotrzebnymi lekami?

Zdarza się, że w naszej domowej apteczce znajdą się leki przeterminowane lub takie, których nie wykorzystaliśmy w całości. Ponieważ pod żadnym pozorem nie jesteśmy upoważnieni do ich dalszej dystrybucji i nie wolno nam ich sprzedawać, naszym obowiązkiem jest zadbać o to, aby substancje w nich zawarte nie przedostały się do środowiska. W tym celu powinniśmy udać się do apteki, która posiada odpowiedni pojemnik do utylizacji, dzięki czemu leki nie będą zalegać w naszych apteczkach i szafkach. Warto również zastanowić się, czy lepiej nie kupować mniejszych opakowań i nie narażać preparatów na przeterminowanie. Pamiętajmy też jak kupować bezpiecznie leki w internecie, aby używać tylko tych sprawdzonych z wiarygodnej, legalnej apteki.