Lato to okres wzmożonej aktywności komarów, które mogą skutecznie uprzykrzyć ciepłe, wakacyjne wieczory. Jak sobie z nimi radzić? Jakie środki na komary warto zastosować? Jakie naturalne sposoby na komary są skuteczne? Jak łagodzić ich ukąszenia? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym tekście.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Komar – brzęczący wróg

Komar pospolity to mały, kilkumilimetrowy owad, którego przybycie oznajmia charakterystyczny dźwięk irytującego brzęczenia. Komary występują w klimacie tropikalnym, subtropikalnym – tam ich ukąszenie może wiązać się z zakażeniem groźną chorobą (np. żółtą febrą, gorączką Zika, gorączką Denga, malarią, dirofilariozą lub leiszmaniozą) oraz w strefie klimatu umiarkowanego. W naszej szerokości geograficznej ugryzienie owada nie wiąże się z niebezpieczeństwem zakażenia (inaczej niż w przypadku kleszczy przenoszących boreliozę), a raczej nieprzyjemnym, swędzącym przez kilka dni bąblem. Komary są aktywne głównie w wysokich temperaturach (20 – 25 °C), bo te stwarzają warunki odpowiednie dla ich rozwoju. Insekty można spotkać przede wszystkim w zacienionych miejscach na obszarach o wysokiej wilgotności, np. blisko rzek, stawów i jezior. Wynika to z faktu, samice komarów składają jaja w zbiornikach wody stojącej, także tych zanieczyszczonych, np. odstojnikach ścieków. Turyści wypoczywający nad morzem są względnie bezpieczni, gdyż komary nie lubią wody słonej. Nasza podatność na ataki komarów zależy od wielu czynników (np. wydzielanego zapachu, temperatury ciała, ilość wydychanego dwutlenku węgla) i jest kwestią indywidualną każdego organizmu. Za ukąszenia są odpowiedzialne samice komarów, które krwi ludzi i zwierząt potrzebują do złożenia jaj.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Skuteczne sposoby na komary

Najpopularniejszym sposobem ochrony przed komarami są różne środki odstraszające owady. Duża część z nas sięga właśnie po nie, gdyż można kupić je w każdej aptece. Są łatwe w aplikacji i stosunkowo niedrogie. Dominują preparaty w spray’u, którymi spryskuje się obszary skóry narażone na ukąszenie. Część z nich jest przygotowana na bazie składników naturalnych. Podczas używania aerozoli zaleca się omijanie okolicy twarzy i dłoni. Alternatywnie można stosować także plastry odstraszające, które przykleja się na ubrania, plecak, meble lub wózek dziecięcy. Wygodną formą ochrony przed komarami są również opaski na rękę wydzielające zapach odstraszający komary. Osoby przebywające w jednym miejscu mogą sięgnąć po moskitierę do okna, lampy owadobójcze oraz elektrofumigatory działające po włożeniu do kontaktu. Na świeżym powietrzu sprawdzą się spirale lub świece przeciw komarom, które spalane stopniowo uwalniają zapach zniechęcający owady.

Naturalne sposoby na komary

Alternatywą dla powyższych metod walki z komarami są sposoby naturalne. Komary unikają towarzystwa roślin, które wytwarzają określone zapachy i zawierających olejki eteryczne. Należą do nich: kocimiętka, bodziszek cuchnący, plektrantus koleusowaty, mirt oraz bardziej popularne – bazylia, pelargonia, liść mięty, liść pomidora. Wrogiem komarów są wspomniane już olejki eteryczne, np.: migdałowy, sosnowy, waniliowy, eukaliptusowy, anyżowy czy cytrynowy, którymi możesz smarować skórę lub przygotować domowy spray z ich użyciem. Tarczą przeciw insektom będzie też zapach cebuli. Pokrojona w krążki cebula pozostawiona na parapecie wytwarza intensywny aromat, który jest nieprzyjemny dla komarów. Analogiczne właściwości posiada ocet oraz terpentyna.

Sposoby na łagodzenie ukąszenia komarów

Pomimo wielu dostępnych metod trudno jest sobie zapewnić pełną ochronę przed ukąszeniami. Co począć, kiedy już ukąszenie stanie się faktem, a na naszej skórze zamelduje się swędzący, czerwony bąbel z zamiarem dręczenia nas przez kilka najbliższych dni? Z pomocą przychodzą żele łagodzące skutki ukąszeń komarów. Zamiennie można stosować naturalne środki. Uczucie swędzenia można łagodzić okładając bąbel natką pietruszki, plasterkiem cytryny, cebuli lub ziemniaka, liśćmi białej kapusty. Skuteczne będzie także nacieranie olejkiem eukaliptusowym, roztworem soli (1 łyżeczka na ok. 250 ml wody) lub roztworem z tabletek aktywnego węgla. Istnieją również teorie, zgodnie z którymi objawy niwelują kompresy z lodu, torebka zaparzonej herbaty lub odrobina pasty do zębów zawierającej mentol.