borelioza kleszcz

Borelioza – strzeż się kleszczy, cz. 1

Wakacyjne plany mogą skutecznie pokrzyżować problemy zdrowotne. Groźną i coraz częściej spotykaną chorobą typową dla okresu lata jest borelioza. Zapraszamy do zapoznania się z dwuczęściowym artykułem dotyczących objawów, konsekwencji i sposobów na uniknięcie boreliozy.

Czym jest borelioza?

Borelioza jest stosunkowo nową jednostką chorobową, którą diagnozuje się dopiero od lat 80-tych ubiegłego stulecia. Powodują ją bakterie z grupy krętków (Borrelia burgdorferi oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica). Te mogą być przenoszone przez niektóre kleszcze zakażone krętkami. Szacuje się, że w naszym regionie ⅓ kleszczy jest nosicielem patogenów i może wywołać boreliozę. Owady czyhają na swoje ofiary (ludzi i zwierzęta) w trawach, są najbardziej aktywne od rana do godzin południowych, a następnie popołudniami aż do zmierzchu. Kleszcze upodobały sobie miejsca, w których naskórek jest cienki i lekko wilgotny, w szczególności przeguby (np. pachy, obszar pod kolanami czy pachwiny). Powodowana przez nie borelioza dzieli się na trzy etapy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. W Polsce notuje się 9-10 tys. wystąpień boreliozy w skali roku.

Borelioza – objawy skórne

Najbardziej charakterystycznym symptomem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza w kilka dni po ukąszeniu. Najczęściej ma czerwony odcień i owalny kształt lub wygląd pierścienia z zaczerwienionym obwodem i jaśniejszym wnętrzem. Początkowo rumień przyjmuje średnicę ok. 1,5 cm, a nieleczony może zwiększyć swój rozmiar do średnicy kilkunastocentymetrowej (choć zdarzają się średnice większe niż 25 cm). Jednak zmiana skórna nie jest obowiązkowym następstwem boreliozy. Rumień wędrujący pojawia się w ok. 30% przypadkach rozpoznań choroby i ledwie 10% jeśli mówimy o dzieciach. Występujący najczęściej na kończynach rumień może utrzymywać się na skórze do 30 dni od chwili ukąszenia i nie wywołuje praktycznie żadnych innych dolegliwości. Nie swędzi, nie boli, przez to może zostać zauważony z opóźnieniem. Innymi zmianami skórnymi wynikłymi w przebiegu boreliozy mogą być chłoniak limfocytowy i zanikowe zapalenie skóry. Pierwszy z nich przybiera formę czerwononiebieskiego guzka i zazwyczaj występuje na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie. Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry może wystąpić, gdy borelioza w postaci skórnej ma długotrwały charakter. Na zakażonej skórze mogą pojawić się czerwonosine zmiany, uczucie odrętwienia i wypadanie włosów. W przypadku wystąpienia objawów tego typu może pojawić się też ból stawów.

Borelioza – zmiany narządowe

Jeśli bakterie przedostaną się do krwi, infekcją mogą zostać objęte także inne części organizmu. Zmiany narządowe, które również mogą być następstwem wystąpienia choroby, są trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza w przypadkach, które nie były poprzedzone pojawieniem się rumienia. Trudność diagnozy polega na tym, że symptomy są bardzo podobne do innych chorób, w tym tak popularnych jak grypa. Choroba z Lyme, (bo tak brzmi inna nazwa boreliozy) może powodować: gorączkę, dreszcze, zawroty głowy, uderzenia fal gorąca, uczucie ociężałości, przemęczenia, spadek wagi, problemy ze snem, drętwienie kończyn, tiki mięśni i wypadanie włosów. Wspomniane objawy pojawiają się zwykle po roku od ukąszenia kleszcza, kiedy mowa o przewlekłej postaci boreliozy.

Borelioza – objawy neurologiczne

Neuroborelioza jest najgroźniejszą z form choroby. Występuje wtedy, gdy krętki zaatakują układ nerwowy. W niektórych przypadkach zakażenie może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet mózgu. W przypadku tej odmiany boreliozy, chory ma do czynienia z następującymi objawami: bóle głowy, mrowienie, porażenie nerwów czaszkowych, sztywnienie karku, wymioty, padaczka, problemy z koncentracją, widzeniem i słyszeniem. Jej konsekwencją mogą też być zaburzenia psychiki: niestabilność nastroju, depresja, psychoza.

Borelioza – pozostałe objawy

Jednak na wszystkich wyżej wspomnianych symptomach nie kończy się wachlarz komplikacji powodowanych przez chorobę z Lyme. Ta różnorodność objawów sprawia, że lekarze wciąż mają problemy z jednoznacznym ustaleniem jej kryteriów. W rzadkich przypadkach konsekwencją boreliozy mogą być: perypetie układu pokarmowego (refluks, zaparcia, biegunki), zapalenia pęcherza, nieregularny cykl menstruacyjny oraz zapalenie mięśnia sercowego.

W drugiej części artykułu zostaną przedstawione sposoby leczenie boreliozy, metody wykorzystywane w jej diagnozie oraz sposoby na uniknięcie kleszcza.

Druga część artykułu dostępna jest tutaj.

Warto przeczytać

Kombucha – sposób przygotowania i właściwości

Masz już dość picia wody lub herbat ziołowych? Być może zasmakuje Ci kombucha. To fermentowany napój, który powstaje na bazie herbaty, cukru oraz grzybka herbacianego.…

Na co może pomóc maść tygrysia?

Maść tygrysia to znany od pokoleń specyfik o działaniu przeciwbólowym. Receptura maści – z niewielkimi zmianami – jest stosowana do dzisiaj. Na co pomaga maść…

Koronawirus (COVID-19) – najważniejsze informacje

Pandemia koronawirusa dotarła już do Polski, w związku z czym każdy z nas powinien przedsięwziąć należyte środki ostrożności, ale jednocześnie nie wywoływać paniki. Jak według…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675