Wielu osobom witamina C kojarzy się przede wszystkim z układem odpornościowym i walką z przeziębieniem czy grypą. W dzisiejszym artykule pokażemy, że kwas askorbinowy może pełnić w organizmie wiele różnych ról. Poznaj najważniejsze zastosowania witaminy C i zagrożenia wynikające z jej niedoborów.
Produkty po ukąszeniu owadów
Jakie role pełni witamina C?
Pierwszym zadaniem głównej bohaterki dzisiejszego artykułu – o czym już wspomnieliśmy we wstępie – jest przeciwdziałanie infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Działa też bakteriostatycznie. Poza tym witamina C ma również duże znaczenia dla funkcjonowania układu krwionośnego. Wspomaga absorpcję żelaza i współuczestniczy w tworzeniu krwinek czerwonych – dzięki temu zapobiega anemii. Co więcej, wzmacnia naczynia krwionośne, przez co niweluje zagrożenie powstania zmian miażdżycowych. Popyt na wit. C zgłasza także układ kostny. Kwas askorbinowy nadaje stawom elastyczności i znajduje się w składzie chrząstek stawowych.
To jeszcze nie wszystkie zastosowania witaminy C. Istnieją badania, które udowadniają, że witamina C jest także przydatna przy terapii nowotworowej. Z drugiej strony mamy grono zwolenników teorii, zgodnie z którymi witamina C może co najwyżej kwalifikować się jako suplement diety i nie powinna być traktowana jako lek, a tym bardziej nie remedium w przypadku nowotworów.
Witaminy i suplementy
Piękna cera dzięki witaminie C
Oprócz wyżej wspomnianych funkcji, acidum ascorbicum działa też pożytecznie na skórę. Pobudza procesy syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu znalazł swoje miejsce także w przemyśle kosmetologicznym. Stosuje się ją m.in. w różnego rodzaju kremach, balsamach, serum, maskach, żelach czy tonikach. Preparaty zawierające witaminę C delikatnie złuszczają naskórek, nadają cerze blasku i rozjaśniają przebarwienia. Witamina chroni również przed oparzeniami słonecznymi i szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego często można ją spotkać jako dodatek w kremach i balsamach do opalania. Nie możemy zapominać, że witamina C należy do grupy dobry przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia skóry.
Groźny niedobór witaminy C
Zaniedbania w suplementowaniu witaminy C mogą mieć poważne konsekwencje. Zacznijmy od osłabienia naczyń włosowatych, krwawienia z dziąseł i niedokrwistości. Poprzez zmiany w chrząstkach i kościach oraz zwiększoną podatność na łamliwość kości może ucierpieć także szkielet. Braki w dawkowaniu witaminy C mogą też przyczynić się do powstawania groźnych chorób: astmy i szkorbutu. Niezapewnienie organizmowi odpowiedniej porcji witaminy C może też prowadzić do utraty apetytu, obrzęków, problemów z gojeniem ran oraz komplikacji w procesie przemiany kwasów tłuszczowych.
Produkty bogate w witaminę C
Najlepszą metodą przyjmowania tej substancji jest oczywiście jej naturalna postać, a więc warzywa i owoce. Wbrew pozorom i sugestii zdjęcia tytułowego, to wcale nie cytryny są jej najlepszym źródłem. Więcej witaminy znajduje się w: warzywach kapustnych, papryce, natce pietruszki, brokułach oraz brukselce, a nawet ziemniakach. Jej sporą dawkę możemy też znaleźć w owocach, a przede wszystkim w: pomarańczach, grejpfrutach, kiwi, czarnej porzeczce, truskawkach oraz papai.
Alternatywą dla naturalnych źródeł jest syntetyczna forma witaminy C. Tę można przyjmować na wiele sposobów, bowiem kwas askorbinowy wchodzi również w skład wielu różnych suplementów diety. Popularne są przede wszystkim pastylki musujące lewoskrętnej witaminy C w różnych dawkach (np. 750, 1000, 1500 mg), pastylki do łykania i preparaty w płynie dla najmłodszych. Acidum ascorbicum znajduje się także w składzie leków na przeziębienie i grypę.