Wszyscy doskonale znamy tradycyjne polskie dania na Święta Bożego Narodzenia. A jak jest poza granicami naszego kraju? Może niektóre dania świąteczne na świecie warto przenieść na polski grunt? Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych. Smacznego!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Tourtière

Na początku naszego przeglądu dań świątecznych z całego świata wybierzemy się do dalekiej i mroźnej Kanady, a dokładnie – do jej francuskojęzycznej części, skupionej wokół miasta Quebec. Tourtière to inaczej placek mięsny, chociaż jego nadzienie niekoniecznie musi zawierać mięso – nie ma jednego, najwłaściwszego wypełniania tej potrawy. Równie dobrze mogą to być ryby i w tej postaci to danie już możemy serwować w czasie Wigilii. Jak zrobić tourtière? Potrzebujemy ciasto francuskie (kupne lub wyrobione samodzielnie), do tego mięso mielone, kilka ziemniaków oraz przeróżne przyprawy. Tourtière zazwyczaj jest bardzo mocno przyprawione np. cynamonem, kardamonem, goździkami, pieprzem, solą, tymiankiem i innymi specjałami. Mięso wraz z mieszanką przypraw i cebulą smażymy, a następnie dodajemy do niego zgniecione kartofle (możemy je ugotować lub upiec, nasza decyzja) i mieszamy. Po wystygnięciu farszu dodajemy go foremki wyścielonej ciastem francuskim i pieczemy. Kanadyjczycy wolą podawać tourtière na zimno, co nie zmienia faktu, iż smakuje wyśmienicie! Pamiętajmy, iż zawsze możemy wymienić niektóre składniki na lekkostrawne.

Pulla

Skoro mówimy o świętach, to nie możemy pominąć kraju reniferów – Finlandii. Stamtąd pochodzi pulla, czyli słodkim chlebie prosto z północnej Europy. Głównymi jego składnikami, które czynią go tak smacznym, są cynamon i kardamon. To świetny pomysł na udekorowanie stołu w pierwszy lub drugi dzień Bożego Narodzenia i swoiste urozmaicenie po makowcach czy jabłeczniku. Jak zrobić chlebek pulla? Do zagotowanego mleka dodajemy rozpuszczone drożdże, mąkę, jajka, cukier, kardamon, cynamon i sól. Według receptury należy ciasto dwukrotnie przekładać, aż po pozostawieniu urośnie około dwukrotnie. Następnie wypiekamy je w tradycyjny sposób – tworząc warkocze tak jak czynią to Finowie.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Rømmegrøt

Zostajemy w mroźnej Skandynawii – tym razem jednak zawitamy na norweskiej wigilii, gdzie podaje się rømmegrøt, czyli słodko-mięsną zupę mleczną. Brzmi intrygująco? Jeśli szukasz naprawdę oryginalne dania świąteczne na świecie, to norweski przysmak podbije Twoje serce, zwłaszcza jeśli jesteś otwarta na zupełnie nowe doznania smakowe. Ta gęsta, cynamonowa zupa powstaje z połączenia mleka i śmietany, gdzie pierwszy z tych składników należy podgotować, a następnie zmieszać z mlekiem aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Możemy wówczas dodać cukier i cynamon – w niektórych wersjach mówi się również o ryżu i innych dodatkach. Ważne jednak, sam rømmegrøt podawać z plasterkami wędliny, co gwarantuje intensywny smak i stanowi świetną kontrę dla słodkiej zupy.

Bacalhau de consoada

Święta w Polsce nie mogą istnieć bez ryby i podobnie jest w słonecznej Portugalii. Tam podstawą wielu dań nie jest jednak karp, a dorsz, czyli właśnie becalhau. W święta w Portugalii podaje się wraz z kartoflami i smażoną kapustą. Sekret tkwi w suszonym dorszu i odpowiedniej porcji warzyw, wśród których może się również pojawić marchew, brokuł i inne. Dorsza należy dokładnie moczyć w lodówce – nawet do 24 godzin, zmieniając przy tym wodę kilka razy. Następnie dorsz wraz z kartoflami i kapustą ląduje w garnku, gdzie trzeba go ugotować. Rybę możesz później zrosić odpowiednim sosem, a do dekoracji podać inne gotowane warzywa, o których już wspominaliśmy.

Dania świąteczne na świecie są z pewnością dobrą propozycją dla tych z was, które znudziły już wielokrotnie powtarzane dania polskie czy regionalne. Warto spróbować czegoś nowego – a nuż potrawa świąteczna z tego czy innego kraju zadomowi się w Twoim bożonarodzeniowym menu.