W propozycjach medycyny alternatywnej wielokrotnie możemy usłyszeć o tym, jak to oczyszczanie jelit wspaniale wpłynie na nasze zdrowie. Ile w tym prawdy?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego chcemy oczyszczać jelita?

Podstawowym powodem skłaniającym nas ku takiej terapii są w głównej mierze problemy z wypróżnianiem. Ich pochodzenie jest różnorakie, jednak najczęściej uważa się, iż to obecność złogów kałowych w jelicie grubym jest przyczyną zaparć. Medycyna alternatywna w związku z tym wysunęła szereg twierdzeń, które jednocześnie mają zachęcić do korzystania z rzekomo innowacyjnych metod oczyszczania jelit.

Jednym z takich twierdzeń jest obecność tzw. kamieni kałowych, które mają zalegać w jelicie grubym. Zwolennicy alternatywnych metod uważają, iż ciało ludzkie może mieć ich nawet do 15 kilogramów. Trudno to jednak uznać to za prawdę – kamienie kałowe występują tylko w bardzo ciężkich postaciach zaparć i niektórych chorobach. Poza tym, jakiekolwiek oczyszczanie jelit sprawiłoby, iż tracilibyśmy na wadze, a tego się nie obserwuje.

Innym poglądem, połączonym z obecnością kamieni kałowych, jest zatrucie organizmu toksynami, które są kumulowane w tego typu złogach jelitowych. Tu prawda leży pośrodku. Kamienie kałowe występują na tyle rzadko, że trudno przypisać im tak znaczącą rolę w “podtruwaniu” naszych organizmów. Faktem jest jednak, iż zła dieta, pełna produktów wysoko przetworzonych, wpływa negatywnie na naszą zdolność trawienia i wydalania. Jeśli więc odczuwamy problemy problemy z tego powodu, warto najpierw zrewidować swoją dietę, nim udamy się na np. hydrokolonoterapię.

Jak nie oczyszczać jelit?

Biorąc pod uwagę, jak niezwykle ważnym organami są jelito grube i cienkie, medycyna nie zaleca samodzielnego oczyszczania jelit, zwłaszcza niesprawdzonymi i inwazyjnymi metodami. Nie powinniśmy samodzielnie wykonywać lewatywy – jej stosowanie jest zasadne tylko w ściśle określonych przypadkach (przed operacjami czy kolonoskopią). Wspomniana wcześniej hydrokolonoterapia jest metodą bardzo inwazyjną – polega na wprowadzeniu do jelita grubego wody pod ciśnieniem celem wypłukania go ze złogów. W przypadku niektórych bezobjawowych schorzeń jelit może to doprowadzić do ich perforacji (wytworzenia otworów) czy niepożądanej infekcji. Poza tym, hydrokolonoterapia nie jest tania – za zabieg należy zapłacić od 200 zł, a jej efekty mogą być negatywne. Warto więc rozważyć wszelkie za i przeciw, zanim skorzystamy z takiego zabiegu. Istnieje wiele prostszych i tańszych sposobów na oczyszczanie jelit.

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Preparaty na oczyszczanie
Preparaty z błonnikiem
Preparaty ziołowe

Błonnik i zioła – klucz do zdrowych jelit

Towarzyszące nam zaparcia i pomniejsze problemy trawienne możemy rozwiązywać na własną rękę. Skuteczny sposób na oczyszczanie jelit to taki, który przede wszystkim przyspieszy nasz metabolizm, co zapobiega powstawaniu złogów. Dlatego najlepiej odstawić dietę opartą na fast foodach i cukrach, a sięgnąć po warzywa (szczególnie zielone. i np. pieczywo, które ma w swoim składzie jak najwięcej błonnika. Bardzo dobrym i zdrowym źródłem błonnika jest siemię lniane, ale możemy sięgnąć również po kasze.

Innym sposobem są herbatki ziołowe, które także pobudzą nasz układ trawienny i wydalniczy do pracy. Specjaliści najczęściej polecają napary ziołowe z pokrzywy lub mięty, wspomagające naturalne oczyszczanie jelit bez potrzeby stosowania inwazyjnych, nieprzyjemnych metod. Nie zapominajmy o wodzie – jej brak też może powodować zaparcia, uczucie ciężkości czy wzdęcia. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litry wody dziennie. Perystaltykę jelit pobudza też sport. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, aby przestać martwić się kłopotami z trawieniem. To zdecydowanie lepsze sposoby na zdrowe jelita i odchudzanie, niż drogie, niesprawdzone metody, które nie są poparte naukowymi badaniami.